چطور درخت گیلاس بکاریم

به گزارش مسافرت رو، فکر نکنید باید بهار برسد تا دست به کار کاشت درخت گیلاس تان شوید، از همین روزها می توانید دانه گیلاس تان را درون خانه بکارید تا جوانه بزند و بعد از اینکه گیاه کمی جان گرفت و هوای بیرون هم گرم تر شد آن را به گلدانی درون حیاط یا باغچه منتقل کنید.

چطور درخت گیلاس بکاریم

در واقع دانه گیلاس برای جوانه زنی نیاز به گذراندن دوره ای سرما دارد. پس طبق مراحل زیر کاشت دانه را دنبال کنید تا بتوانید از سرمای زمستان برای شکستن خواب دانه استفاده کنید. بهتر است از دانه گیلاس هایی که از بازار خریده اید استفاده نکنید و دانه را از فروشگاه های گل و گیاه تهیه کنید چرا که کیفیت گیاه نهایی که رشد خواهد کرد متفاوت خواهد بود.

قبل از آنکه دست به کار کاشت دانه شوید باید این را در نظر داشته باشید که درخت گیلاس در نقاط خنک و کوهستانی رشد می کند. پس اگر در منطقه ای گرمسیری زندگی می کنید شاید برای شما درخت مناسبی نباشد. مثلا اگر در استان خوزستان یا بندرعباس هستید نمی توانید این گیاه را در بیرون از خانه پرورش دهید. در منطقه ها معتدل و سرد می توان درخت را در بیرون از خانه کاشت. مثلا افرادی که در استان تهران یا البرز زندگی می کنند می توانند این درخت را در بیرون از خانه کاشته و به انتظار میوه آن بنشینند. این را هم در نظر داشته باشید که بسته به گونه گیلاسی که می کارید، از 5 تا 10 سال طول خواهد کشید تا درخت تان میوه تولید کند. پس اگر می خواهید زودتر از میوه های گیاه استفاده کنید، باید نهال چند ساله گیلاس را تهیه کنید.

همانطور که می دانید گیلاس و آلبالو خویشاوند نزدیک هم هستند پس روشی که در ادامه برای کاشت دانه گیلاس می خوانید، برای کاشت دانه آلبالو هم است. گیاه آلبالو نسبت به گیلاس مقاوم تر است پس اگر حوصله رسیدگی زیاد به درخت تان را ندارید یا شرایط محیط تان ایده آل نیست، بهتر است آلبالو پرورش دهید. آلبالو کمتر دچار بیماری می شود و به دما هم مقام تر است. پس اگر در منطقه ای با دمای بالاتر زندگی می کنید، کاشت آلبالو منطقی تر خواهد بود. از طرفی شیرینی میوه های گیلاس باعث جذب شدن آفات بیشتری به این گیاه می شود.

مراحل

مرحله اول

یک گلدان پلاستیکی را که سوراخ های زهکش مناسبی هم دارد را با ورمیکولیت پر کنید.

مرحله دوم

ورمیکولیت را با آب خیس کنید به طوری که خاک مرطوب، و نه خیس، شود.

مرحله سوم

دانه گیلاس را در عمق 4 سانتی متری از ورمیکولیت بکارید.

مرحله چهارم

گلدان و دانه را درون یخچال، فریزر و یا در هوای بیرون از خانه قرار دهید. درجه حرارت جایی که گلدان را قرار می دهید باید بین 0.5 تا 5 درجه سانتی گراد باشد. دانه گیلاس باید برای مدت 6 تا 8 هفته در این دما باشد.

مرحله پنجم

گلدان گیلاس را از داخل فریزر درآورید. گلدانی را پر از خاک معمول گلدان کنید. عمق این گلدان باید مناسب باشد و کم عمق نباشد. دانه را از گلدان ورمیکولیت در آورده و در عمق 4 سانتی متری از گلدان تازه بکارید. خاک گلدان را مرطوب (نه خیس) نگه دارید. گلدان را در مکانی پر نور قرار دهید. درختچه گیلاس تان بعد از چند هفته نمایان خواهد شد! بعد از آنکه گیلاس تان کمی جان گرفت، گلدان گیاه را در مکانی با آفتاب مستقیم قرار دهید. اگر هوای بیرون از خانه مناسب است و خطر سرما رفع شده، می توانید گلدان گیلاس تان را در بیرون از خانه قرار دهید.

منبع: فوت و فن / hunker.com
انتشار: 21 مرداد 1401 بروزرسانی: 21 مرداد 1401 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 2184

به "چطور درخت گیلاس بکاریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور درخت گیلاس بکاریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید