واکسن زده&zwnjها، ناقل کرونا هستند؟!

به گزارش مسافرت رو، باید دقت کنیم واکسن هم که زدیم، از تعبیر و تفسیر های اضافی در مورد نتایج خودداری کنیم. تولید این واکسن را که شروع کردیم، آن قدر داده های عینی نداشتیم که ثابت کنیم انتقال بیماری را کاهش می دهد.

واکسن زده&zwnjها، ناقل کرونا هستند؟!

بازگشت به شرایط عادی، به واکسن زدن اکثریت قریب به اتفاق مردم جهان، بستگی خواهد داشت

داده های اخیر در مورد چندین آزمایش واکسن کرونا، جهانیان را دلگرم کرد؛ چراکه مشخص شد چندین واکسن، اثرگذاری بالایی در برابر این ویروس جدید دارند.

شرکت زیست فناوری مدرنا در ایالات متحده، گفت که واکسن تولیدی آن ها در حفاظت از مردم در برابر کووید-19، به میزان 94.5 درصد موثر است. اما اکنون پزشک ارشد این شرکت هشدار داده است که انتشار این اخبار لزوماً به معنای آن نیست که کسانی که واکسن زده اند، ویروس را به واکسن نزدگان انتقال ندهند.

تال زاکس، پزشک ارشد مدرنا، در مصاحبه با اکسیوس گفت: احتمالاً وقتی حامل ویروس کووید-19 هستیم، مشخص نیست واکسن ها، مانع انتقال شوند و دیگران را مبتلا نکنیم. و افزود مردم نباید در مورد نتایج، دست به تعبیر و تفسیر های اضافی بزنند.

دکتر زاکس گفت: باید دقت کنیم واکسن هم که زدیم، از تعبیر و تفسیر های اضافی در مورد نتایج خودداری کنیم. تولید این واکسن را که شروع کردیم، آن قدر داده های عینی نداشتیم که ثابت کنیم انتقال بیماری را کاهش می دهد.

او در پاسخ به این پرسش آیا واکسن انتقال بیماری را کاهش می دهد؟ افزود به نظر من قطعاً این طور است، چون علم و دانش این طور می گوید. اما چون این موضوع ثابت نشده است به نظر من نباید به صرف آن که واکسن زده ایم، رفتارمان را عوض کنیم.

طبق این توضیحات تأمل برانگیز، می توان گفت واکسن کرونا یک گام دیگر مردم را به سوی شرایط کمابیش عادی زندگی پیش می برد. این گذار، اما براساس چند و، چون نتایج مربوط به انتقال بیماری، ممکن است طولانی تر شود.

اما اگر مشخص شود که واکسن فقط از عوارض جدی کووید-19 جلوگیری می کند، ولی از انتقال ویروس از فردی به فردی دیگر جلوگیری نمی کند، به معنای آن است که مدت بیش تری طول می کشد تا بازگشت به شرایط عادی زندگی رخ دهد. بازگشت به شرایط عادی، همچنین به واکسن زدن اکثریت قریب به اتفاق مردم جهان، بستگی خواهد داشت.

طبق نظرسنجی گالوپ که نتیجه آن هفته قبل منتشر شد، حدود 58 درصد مردم آمریکا می گویند اگر همین الان واکسن کرونا در اختیارشان باشد، واکسن می زنند. اکثریت قریب به اتفاق کارشناسان بهداشت نگفته اند که واکسن می زنند، اما نسبت به ماه سپتامبر که فقط 50 درصد شرکت کنندگان در نظرسنجی گفته بودند واکسن خواهند زد، شمار کسانی که گفته اند تمایل به واکسن زدن دارند، افزایش یافته است.

این نظرسنجی در فاصله بین 19 اکتبر تا 1 نوامبر انجام گرفته است که شمار مبتلایان به کرونا در سراسر آمریکا رو به افزایش بود. اکنون که علاوه بر اخبار خوش شرکت مدرنا، دو شرکت فایزر و آسترازنکا هم در هفته های اخیر خبر داده اند واکسن های شان در برابر کووید-19 موثر است، دلگرمی مردم در مورد واکسن، افزایش هم یافته است.

فایزر، پس از آنکه پی برد واکسن تولیدی اش در برابر کرونا 95 درصد موثر است، روز جمعه از سازمان غذا و داروی ایالات متحده درخواست مجوز اضطراری کرد. منصف سلاوی، رییس برنامه عملیات وارپ اسپید، روز یک شنبه گفت مدرنا هم احتمالاً در پایان ماه نوامبر چنین مجوزی را درخواست خواهد کرد.

مقامات رسمی به یاری برنامه عملیات وارپ اسپید، طوری برنامه ریزی کرده اند که تا پایان سال میلیون ها دوز واکسن کرونا در اختیار مردم آمریکا باشد. به احتمال زیاد اما، اولویت با افراد آسیب پذیر و خدمه خط مقدم درمان خواهد بود و بعید است دست کم تا بهار 2021 اکثریت قریب به اتفاق مردم به واکسن کرونا دسترسی داشته باشند.

با توجه به اینکه مشخص نیست توزیع واکسن کرونا چقدر طول بکشد و با توجه به ابهام هایی که در مورد جلوگیری از گسترش ویروس وجود دارد، کارشناسان بهداشت می گویند مردم باید همچنان به سایر اقدامات مانع گسترش ویروس مثل ماسک زدن و اجتناب از دورهمی های بزرگ ادامه دهند.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 17 دی 1399 بروزرسانی: 17 دی 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1436

به "واکسن زده&zwnjها، ناقل کرونا هستند؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن زده&zwnjها، ناقل کرونا هستند؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید