نگرانی پنتاگون از آشوب پس از برگزاری انتخابات

به گزارش مسافرت رو، ایسنا نوشت: مقام های وزارت دفاع آمریکا می گویند، در صورتی که دونالد ترامپ پس از انتخابات دستور استقرار نظامیان در خیابان ها برای سرکوب اعتراضات مردمی را دهد، ژنرال های ارشد استعفا خواهند داد.

نگرانی پنتاگون از آشوب پس از برگزاری انتخابات

به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، مقام های ارشد پنتاگون مسائل زیادی برای نگرانی دارند، افغانستان، روسیه، عراق، سوریه، چین، سومالی، شبه جزیره کره و ایران. اما اصلی ترین دغدغه آنها این است که آیا فرمانده کل قوای آمریکا در جریان هرگونه هرج و مرج مربوط به انتخابات آینده دستوری برای استقرار نیروهای آمریکایی صادر می نماید یا خیر.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا چهارشنبه پیش بار دیگر از پذیرش انتقال مسالمت آمیز قدرت، جدای از اینکه پیروز انتخابات چه کسی باشد، امتناع کرد و این سخنان مایه نگرانی مقام ها شد. او پنجشنبه هم تاکید نمود که اطمینانی ندارد انتخابات صادقانه باشد.

طفره رفتن ترامپ، در کنار اینکه او ماه ژوئن برای استفاده از قانون قیام 1807 ابراز تمایل کرد تا نیروهایی به خیابان های آمریکا اعزام شده و اعتراضاتی در واکنش به مرگ جورج فلوید را سرکوب نمایند، در میان نظامیان ارشد و رهبران وزارت دفاع آمریکا که تاکید می نمایند هر کاری لازم باشد انجام می دهند تا نیروهای مسلح را از انتخابات دور نگاه دارند، نگرانی عمیقی ایجاد نموده است.

ماه گذشته ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در پاسخ به قانونگذاران مجلس نمایندگان آمریکا گفت: عمیقا به اصل غیر سیاسی ماندن ارتش آمریکا باور دارم. در صورت مناقشه بر سر جنبه هایی از انتخابات، طبق قانون، دادگاه های آمریکا و کنگره آمریکا باید هرگونه مناقشه را حل و فصل نمایند نه ارتش آمریکا. من هیچ نقشی را برای نیروهای مسلح آمریکا در این فرایند متصور نیستم.

اما این صحبت ها هم از شدت دریافت بحثی در ارتش بر سر اینکه اگر مناقشه در رابطه با انتخابات به ناآرامی مدنی کشانده شد، نقش ارتش چیست، جلوگیری ننموده است.

در 11 اوت، جان ناجل و پل یینگلینگ که هر دو از افسران بازنشسته ارش و کهنه سراز جنگ عراق هستند، در نامه ای به ژنرال میلی هشدار دادند.

آنها نوشتند: ظرف کمتر از چند ماه شما باید میان سرپیچی از یک رئیس جمهوری بی قانون یا خیانت به سوگندتان طبق قانون اساسی آمریکا یکی را انتخاب کنید. چنانچه دونالد ترامپ پس از انقضای مدت ریاست جمهوری اش طبق قانون اساسی از خروج خودداری کند، ایالات متحده باید به زور او را بیرون کند و شما باید این فرمان را بدهید.

مقام های پنتاگون به سرعت چنین امری را نامعقول دانستند. آنها گفتند تحت هیچ شرایطی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا از نظامی ها برای بیرون انداختن ترامپ از کاخ سفید استفاده نمی نماید. مقام های وزارت دفاع آمریکا گفتند، چنانچه چنین عملی ضروری باشد، این وظیفه سرویس مخفی یا مارشال هاست. به گفته این مقام ها، طبق قانون ارتش به قانون اساسی سوگند خورده است نه رئیس جمهوری و این بدین معناست که فرمانده کل قوای ارتش هر شخصی است که تا ساعت 12 روز سوگند قسم یاد کند.

اما رهبران ارشد در پنتاگون که خواستند نامشان فاش نگردد، اذعان کردند که در میان خودشان درباره این صحبت می نمایند که اگر ترامپ به قانون قیام متوسل گردد و برای اعزام نیروها به خیابان ها کوشش کند، همانطور که قبلا تهدید به انجام این کار نموده است، چه اقدامی باید صورت دهند.

چندین مقام پنتاگون گفته اند، اگر در صورت بروز ناآرامی پس از انتخابات به نیروها دستور اعزام داده گردد، بسیاری از ژنرال های ارشد ترامپ از جمله ژنرال میلی استعفا خواهند داد.

23311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 11 آبان 1399 بروزرسانی: 11 آبان 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1294

به "نگرانی پنتاگون از آشوب پس از برگزاری انتخابات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی پنتاگون از آشوب پس از برگزاری انتخابات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید