ناوالنی در روسیه بازداشت شد

به گزارش مسافرت رو، آلکسی ناوالنی، معترض روس که در کشورش مسموم شده و برای درمان به آلمان رفته بود، شامگاه یکشنبه در بدو ورود به فرودگاه در کشورش بازداشت شد.

ناوالنی در روسیه بازداشت شد

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه ارزان از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به نقل از رویترز، هواپیمای حامل آلکسی ناوالنی، از مخالفان سیاسی سرسخت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، ابتدا قرار بود در فرودگاه ونوکووا مسکو فرود بیاید، اما در آخرین لحظات تغییر جهت داد و حوالی ساعت 6 عصر در فرودگاه بین المللی شرمتیوو در مسکو به زمین نشست.

خبرنگارانی که در هواپیمای حامل ناوالنی از برلین با او همراه بودند، گفته اند که خلبان ابتدا 30 دقیقه تأخیر به دلیل مشکل فنی خاطرنشان کرد، اما بعد از آن گفت که هواپیما به سمت شرمتیوو در حرکت است و در فرودگاه ونوکوو فرود نخواهد آمد.

ناوالنی که در مدت اقامت خود در آلمان بهبود یافته بود، روز چهارشنبه از قصد خود برای بازگشت به کشورش خبر داده بود.

به ناوالنی پیش از بازگشت در خصوص دستگیر و زندانی شدن هشدار داده شده بود، زیرا او در کشورش پرونده ای گگردده دارد که بر پایه آن در سال 2014 به حبس تعلیقی محکوم شده است. این معترض روسی بر مبنای محکومیت قبلی اش می بایست هر ماه دو بار خود را به مقامات قضایی معرفی می کرد و به او گفته شده بود که چون در مدت اقامتش در آلمان نتوانسته خود را معرفی کند، به همین دلیل در بازگشت بازداشت می گردد.

در ماه دسامبر گذشته نیز پرونده دیگری با اتهام کلاهبرداری علیه ناوالنی در روسیه گگردده شد. این مخالف سیاسی 44 ساله در این پرونده متهم شده است که 356 میلیون روبل (حدود 3.9 میلیون یورو) پول دریافتی برای تشکیلات مبارزه با فسادی که خودش ایجاد نموده، برای خودش برداشته است.

ناوالنی پیش از عزیمت از برلین از دوستانش خواسته بود به استقبال او بیایند. عصر یکشنبه در فرودگاه ونوکووا هم حدود 200 نفر از دوستان او و هم نیروهای پلیس ضد شورش در انتظارش بودند و پس از بازداشت او در فرودگاه دیگر، شماری از دوستانش نیز در فرودگاهی که حاضر بودند به دست پلیس و نیروهای لباس شخصی بازداشت شدند.

او در مصاحبه با خبرنگاران ابتدا از پزشکان و پرستارانی که وی را درمان کردند تشکر کرد و گفت که امروز بهترین روز برای او طی 5 ماه گذشته است. او گفت: اینجا خانه من است من نمی ترسم.

اما هنگام ورود و گذر از گیت چهار افسر پلیس ماسک زده از او خواستند همراهشان برود. ناوالنی به آنها گفت: مرا دستگیر می کنید؟ شما مرا دستگیر نموده اید بارها.

یولیا همسر او پس از این رویداد در ملاقات با حامیان ناوالنی گفت: الکسی امروز گفت که نمی ترسد من هم نمی ترسم از شما هم میخواهم نترسید .

مقاماهای فرودگاهی روسیه از پیش گفته بودند که به دلیل شرایط کرونا اجازه حضور خبرنگاران در سالن را نمی دهند. ناوالنی قبل از برخاستن هواپیمایش از برلین در پیامی اینستاگرامی در واکنش به این ممنوعیت، مقامات روسی را ترسو، رقت انگیز و مضحک خواند.

پیش از ورود ناوالنی بیش دو هزار نفر در فیس بوک اعلام نموده بودند که قصد استقبال از او را دارند، اما وزارت دادگستری روسیه در واکنش به این فراخوان ها، درباره شرکت در هر گونه رویداد عمومی غیر مجاز به شهروندان هشدار داد. بر اساس گزارش رسانه ها، گروهی از کنشگرانی که قرار بود برای استقبال از ناوالنی از سن پترزبورگ به مسکو پرواز نمایند، قبل از عزیمت به دست پلیس متوقف شدند.

در سوی دیگر نیز بعضی گروه های ملی گرا که از دشمنان سرسخت ناوالنی هستند، تهدید نموده بودند که با پاشیدن اسپری از او استقبال می نمایند.

ناوالنی تا کنون بارها به زندان افتاده و در سال 2018 نیز دولت با ارجاع به پرونده محکومیت قضایی او، از ثبت نامش در انتخابات ریاست جمهوری جلوگیری کرد.

از نظر بعضی کارشناسان، بازگشت ناوالنی به روسیه استخوانی در گلوی کرملین است زیرا از سویی آزاد گذاشتن وی نمایانگر ضعف دولت در برابر رقیبانش خواهد بود و از سوی دیگر زندانی کردن او خطر ایجاد یک رسوایی جدید را هم در صحنه داخلی و هم در صحنه خارجی برای دولت به همراه خواهد داشت. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 28 بهمن 1399 بروزرسانی: 28 بهمن 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1505

به "ناوالنی در روسیه بازداشت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناوالنی در روسیه بازداشت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید