مهاجرانی: از خبرنگاران شنیده ام که عضو کمیته فنی هستم

به گزارش مسافرت رو، منکر این نمی شوم که از کی روش استفاده کردیم و دو بار به جام جهانی رفتیم، اما فکر می کنم این تجربه خوب و حرفه ای از کار کنترات با یک مربی حرفه ای نبود.

مهاجرانی: از خبرنگاران شنیده ام که عضو کمیته فنی هستم

حشمت مهاجرانی در مورد اینکه مهدی تاج از او به عنوان یکی از اعضای کمیته فنی فدراسیون فوتبال نام برده و با این شرایط چه تصمیمی برای انتخاب جانشین کارلوس کی روش گرفته اند، گفت:تا الان هیچ کسی از فدراسیون فوتبال با من صحبت ننموده و من فقط از مسافرت رو شنیده ام که عضو این کمیته هستم! با سن و سالی که دارم، نمی توانم کار کوچینگ یک تیم را انجام دهم و فقط می توانم توصیه هایی داشته باشم. نظر من هم این است که داستان کارلوس کی روش باید تجربه بسیار زیادی برای فدراسیون فوتبال ایران شده باشد.

وی اضافه کرد:در اروپا و اصلاً همه جای جهان مدیرفنی روی کار سرمربی نظارت می نماید. ما هیچ وقت این سمت را نداشتیم یا اگر بوده، مدیرفنی فرمالیته داشته ایم. کسی نبوده که فوتبال را بفهمد و بتواند نظارت درستی روی کار سرمربی تیم ملی داشته باشد. هرکسی به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب می گردد، باید روی کار او کنترل و نظارت صورت بگیرد، مدیرفنی گزارش لازم را به فدراسیون فوتبال و کمیته فنی بدهد، اما زمان کی روش چنین چیزی نداشتیم. البته که ما سال هاست فوتبال مان را فرمالیته پیش می بریم، اما به اعتقاد من این امکانات را داریم که سرمربی خوب انتخاب و با یک مدیرفنی خوب روی کارش نظارت کنیم.

مهاجرانی که پرافتخارترین سرمربی تاریخ تیم ملی ایران با تجربه قهرمانی آسیا، قهرمانی بازی های آسیایی، صعود به المپیک و جام جهانی است، درباره اینکه چه معیارهایی باید برای انتخاب سرمربی تیم ملی وجود داشته باشد، گفت:نباید برای انتخاب سرمربی تیم ملی، عجله کرد. فوتبال ما دو برنامه مهم پیش رو دارد که یکی المپیک 2020 توکیو است و برای این تیم حمید استیلی و زلاتکو کرانچار را انتخاب نموده ایم و کار پیش می رود. برنامه مهم بعدی جام جهانی 2022 قطر است که نزدیک چهار سال برای آن موقع داریم. باید ببینیم برنامه فدراسیون فوتبال برای انتخاب سرمربی چیست و آیا می خواهند با یک مربی کنترات ببندند یا نه؟ میزان دستمزد و پاداش باید معین گردد تا بتواند معیارها را بهتر سنجید. من در چهار کشور مختلف کار مربیگری نموده ام و می دانم مربی کنترات باید چه شرایطی داشته باشد، چه میزان مرخصی برود، پول بلیت هواپیمای او را چه کسی بدهد و همه چیز باید کنترل شده باشد.

سرمربی سابق تیم ملی با اشاره به نوع قرارداد کی روش با فدراسیون فوتبال گفت: از نظر من کی روش در داشتن آن قرارداد با فدراسیون فوتبال، گناهی نداشت. اگر من هم چنین پیشنهادی داشته باشم یا چنین قراردادی را مقابل من بگذارند، قبول می کنم. با این حال آن نوع قراردادی که با کی روش داشتیم، بزرگ ترین تجربه کار با یک مربی کنترات بود که باید از تجربیاتش استفاده کنیم. منکر این نمی شوم که از کی روش استفاده کردیم و دو بار به جام جهانی رفتیم، اما فکر می کنم این تجربه خوب و حرفه ای از کار کنترات با یک مربی حرفه ای نبود. شاید من هم بودم و به این میزان به من تعطیلات می دادند، استفاده می کردم، اما کی روش در کلمبیا نمی تواند اینگونه کار کند. اگر چنین شرایطی را هم بخواهد، به او نمی دهند، چون باید روی تیم های پایه نظارت کند، لیگ را ببیند، به شهرهای مختلف برود و به صورت کنترات در اختیار کلمبیایی ها باشد.

وی در مورد شایعه سرمربیگری موقت نکونام در تیم ملی تا سرانجام لیگ و سپس انتخاب برانکو به عنوان سرمربی و نکونام به عنوان دستیار اول او از سوی فدراسیون گفت:هیچ اطلاعی از تصمیم فدراسیون و اینکه تصمیم آنها بر چه مبنایی است، ندارم. نمی دانم تصمیم آنها چیست اما فکر می کنم باید یک مربی برای فوتبال ایران انتخاب گردد که حرفی برای گفتن داشته باشد. برخلاف صحبت بعضی ها پیدا کردن مربی سخت نیست و بسیار آسان هم می توان مربی انتخاب کرد. همان طور که گفتم باید این تجربه برای فدراسیون مورد استفاده قرار بگیرد که اگر مثلاً من مربی شدم، برنامه ام معین باشد. وقتی پولی نیست، چطور باید برنامه 10 میلیون دلاری از مربی بگیرند؟ فدراسیون باید این نکته را در نظر بگیرد و مربی هم باید خودش را با شرایط زندگی و امکانات موجود در کشوری که کار می نماید، تناسب بدهد.

مهاجرانی درباره استفاده از دستیار ایرانی در تیم ملی گفت:هر مربی که قرار است بیاورند، باید تشخیص درست داده گردد. حالا می خواهد برانکو باشد یا هرکسی دیگر، اما فکر می کنم بازهم می توان از دستیاران ایرانی که کنار کی روش تجربه کسب کردند، در تیم ملی استفاده کرد.

منبع: ایران ورزشی
انتشار: 24 خرداد 1398 بروزرسانی: 3 مهر 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 211

به "مهاجرانی: از خبرنگاران شنیده ام که عضو کمیته فنی هستم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهاجرانی: از خبرنگاران شنیده ام که عضو کمیته فنی هستم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید