مثبت و منفی کرونا در یک نگاه (

به گزارش مسافرت رو، از زمان اعلام خبر فوت نخستین هموطن بر اثر ابتلا به کرونا در کشور حالا یک سال گذشته است. شیوع جهانی بیماری کووید 19 در سال 2019 زندگی مردم را دگرگون کرد. با این حال غالبا توجه مردم جهان طی گذشت یک سال از درگیری با این بیماری به اقدامات پزشکی و درمانی مقابله ای با آن معطوف شده است.

مثبت و منفی کرونا در یک نگاه (

جهت دریافت مشاوره خدمات طراحی کاتالوگ تبلیغاتی از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

این در حالی است که اقدامات اجرا شده برای کنترل شیوع ویروس و کاهش فعالیت های مالی تأثیرات محسوس مثبت و منفی بر محیط زیست داشته که بسیار مهم است و نباید از نگاه ها پنهان بماند.

ما در گفت وگو با احمد یاری، مدرس دانشگاه و مشاور صنایع در حوزه سلامت، ایمنی و محیط زیست (HSE) اثرات مثبت و منفی زیست محیطی بیماری همه گیر کرونا را در یک سالی که از شیوع آن گذشته مرور نموده ایم.

به گفته این پژوهشگر، برخی شواهد حاکی از آن است که شرایط همه گیری بیماری کووید 19 و شرایط متعاقب آن به طور معنی داری کیفیت هوا را در برخی شهرهای کره زمین بهبود بخشیده است.

انتشار گازهای گلخانه ای به عنوان مظنون های اصلی تغییرات اقلیمی بر روی زمین کاهش یافته و بر اثر کاهش فعالیت های انسانی، آلودگی های صوتی و همچنین آلودگی آب با کاهش روبه رو بوده است.

در حوزه گردشگری نیز از فشار و تمرکز بر مقاصد گردشگری کاسته شده که ممکن است به ترمیم سیستم زیست محیطی زمین یاری کند.

اینها فهرست کرونامثبت ها هستند. اما این تمام ماجرا نیست و این بیماری، اثراتی منفی نیز بر محیط زیست بر جا گذاشته است که از آن جمله می توان به افزایش پسماندهای پزشکی، فراوری، استفاده و دفع مواد ضدعفونی نماینده، ماسک و دستکش و... اشاره نمود و این یعنی افزایش بار پسماندهای تصفیه نشده که به طور مداوم محیط زیست را به خطر می اندازد.

کرونا مثبت ها

کاهش آلودگی هوا: تعطیلی ها و اعمال محدودیت بر کارکرد و فعالیت صنایع، شرکت ها و همچنین حمل ونقل اثر قابل توجهی را بر فراوری و انتشار گازهای گلخانه ای به عنوان عامل اصلی بروز تغییرات اقلیمی در جهان داشته است.

مهندس یاری ضمن اشاره به این نکته می افزاید: اقدامات اجرا شده در سطح جهان برای مهار انتشار ویروس کرونا تأثیر چشمگیری بر بخش هواپیمایی داشته است. بسیاری از کشورها ورود و خروج مسافران بین المللی را محدود نموده اند. از این رو به دلیل کاهش میزان مسافران و وجود محدودیت ها، برخی پروازهای بین المللی و حتی داخلی از سوی شرکت های هواپیمایی تجاری لغو می شوند که خود عاملی در کاهش انتشار دی اکسیدکربن حاصل از این نوع سفر است.

کاهش آلودگی آب ها: در طول دوره قرنطینه و با کاهش فعالیت ها، عمده ترین منابع آلودگی صنعتی کاهش یافته یا به طور کامل متوقف شده اند که این موضوع به کاهش بار آلودگی یاری می نماید. به گفته این متخصص حوزه سلامت، ایمنی و محیط زیست، پسماندهای بخش های فراوریی می توانند منابع آلوده نماینده خاک و آب باشند که با کاهش فعالیت های صنعتی این موارد نیز کاهش یافته اند. علاوه بر این به دلیل کاهش تجارت، جابه جایی کشتی های تجاری و سایر شناورها در جهان کاهش یافته که این مهم نیز می تواند باعث کاهش انتشار و همچنین آلودگی دریایی گردد.

کاهش آلودگی صوتی: معمولا سر و صدا بر سلامت فیزیولوژیک، همراه با اختلالات قلبی عروقی، فشارخون بالا و کمبود خواب انسان اثر منفی می گذارد. این مدرس دانشگاه دراین باره می گوید: قرنطینه و اقدامات منجر به اعمال محدودیت ها به افراد اجازه می دهد در خانه بمانند و فعالیت های مالی و ارتباطات حضوری در سراسر جهان را کاهش دهند که در نهایت باعث کاهش صدا در بیشتر شهرها می گردد.

ترمیم اکولوژیکی مناطق گردشگری: صنعت گردشگری در پژوهشی، مسؤول 8درصد انتشار گازهای گلخانه ای جهانی عنوان شده است. مکان های زیبای طبیعی و تاریخی معمولا گردشگران را به خود جلب می نمایند. برای تسهیل و اسکان آنها در سراسر جهان، تعداد زیادی هتل، متل، رستوران، بازار و... ساخته شده که انرژی و سایر منابع طبیعی زیادی را مصرف می نماید. توجه داشته باشید بازدیدنمایندگان عامل فراوری و رهاکردن پسماندهای مختلفی هستند که به زیبایی طبیعی آسیب جدی وارد نموده و عدم تعادل اکولوژیکی ایجاد می نماید. به دلیل شیوع بیماری کرونا و محدودیت های محلی، تعداد گردشگران در نقاط جهانگردی در سراسر جهان کاهش یافته است.

کرونا منفی ها

افزایش فراوری پسماند بیولوژیک: از زمان شیوع کرونا، فراوری زباله های پزشکی در سطح جهان افزایش یافته که تهدید بزرگی برای سلامت عمومی و محیط زیست است. به گفته مهندس یاری، برای جمع آوری نمونه از بیماران مشکوک به کرونا و نیز تشخیص و معالجه بیماران، مقادیر بسیاری از مواد ضدعفونی نماینده پسماندهای عفونی و بیولوژیک در بیمارستان ها، مراکز درمانی، آزمایشگاه ها و حتی خانه ها فراوری می گردد. افزایش ناگهانی پسماندهای خطرناک و مدیریت صحیح آنها در بسیاری از شهرهای جهان به چالشی مهم برای مقامات و مسؤولان محلی، شهرداری ها و سازمان های محافظ محیط زیست و مدیریت پسماند تبدیل شده است.

استفاده از تجهیزات ایمنی و دفع تصادفی: در حال حاضر مردم علاوه بر رعایت فاصله فیزیکی از ماسک، دستکش و سایر تجهیزات ایمنی برای محافظت در برابر ویروس کرونا استفاده می نمایند که باعث افزایش پسماندهای مراقبت های بهداشتی می گردد.

این مدرس دانشگاه می افزاید: به دلیل کمبود دانش(یا حتی مسؤولیت پذیری) در خصوص مدیریت پسماندهای عفونی، بیشتر مردم این گونه پسماندها(نظیر ماسک صورت، دستکش و...) را در مکان های باز و در برخی موارد با زباله های خانگی به صورت مخلوط و محافظت نشده دور می ریزند. در گزارش های علمی آمده است که ماسک صورت و سایر تجهیزات محافظتی مبتنی بر پلاستیک، منبع بالقوه الیاف ریزپلاستیک در محیط هستند. حتی برخی محققان در نتایج تحقیقات خود به احتمال انتشار دیوکسین و عناصر سمی در محیط به وسیله دستکش ها، ماسک ها یا لباس های محافظتی اشاره می نمایند که از پلی پروپیلن بهره می برند. این مواد علاوه بر حضور طولانی مدت در محیط، منجر به افزایش خطر انتقال بیماری و قرارگرفتن در معرض ویروس از سوی کارگران بخش بازیافت پسماندها نیز می گردد.

فراوری پسماند جامد شهری و کاهش بازیافت: افزایش فراوری زباله های شهری (اعم از آلی و غیرآلی) تأثیرات مستقیم و غیرمستقیم بر محیط مانند آلودگی هوا، آب و خاک دارد. با توجه به بیماری همه گیر کرونا، سیاست های قرنطینه ای که در بسیاری از کشورها ایجاد شده به افزایش تقاضای خرید آنلاین برای تحویل در منازل منجر شده است که در نهایت میزان پسماندهای خانگی مواد بسته بندی حمل شده را افزایش می دهد. به نظر می رسد به زودی و با کاهش ریسک ناشی از انتشار کووید 19 فعالیت های مالی به حالت عادی یا حتی شتاب دارتر از گذشته بازگردند و بهبود نسبی حاصل شده در برخی شاخص های اقلیمی و زیست محیطی تغییر کند. از این رو باید به دنبال روش های امکان پذیر و عملی برای دستیابی به مزایای طولانی مدت زیست محیطی بود.

جهت مشاهده تصویر اصلی بر روی عکس زیر کلیک کنید.

پونه شیرازی - سلامت / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 5 اسفند 1399 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1521

به "مثبت و منفی کرونا در یک نگاه (" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مثبت و منفی کرونا در یک نگاه ("

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید