فیل سواری در تایلند؛ آیا این یک تفریح غیرانسانی است؟

به گزارش مسافرت رو، فیل سواری در تایلند یکی از جاذبه های مهم گردشگری در این کشور است. بسیاری از گردشگران برای دیدن این حیوانات دوست داشتنی و نزدیک شدن به آن ها، به کمپ های نگهداری فیل ها سر می زنند. ولی آیا این کار، یک تفریح غیرانسانی است؟

فیل سواری در تایلند؛ آیا این یک تفریح غیرانسانی است؟

با تور ارزان تایلند به طبیعتی همچون بهشت سفر کنید و بازار های بانکوک، سواحل پاتایا و پوکت را ببینید و از آرامش چیانگ مای لذت ببرید.

یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری تایلند، امکان برقراری ارتباط با حیوانات و دیدن زندگی آن ها از نزدیک است. سازمان های جدید در کوشش اند تا این جاذبه، جنبه انسانی تری به خود بگیرد.

سفر به تایلند به خاطر جاذبه های متنوعی که در این کشور وجود دارد، یک سفر به یادماندنی است. اگر دوست دارید سفر به تایلند را تجربه کنید با یاری مسافرت رو، بهترین و ارزان ترین تور تایلند را پیدا و از آژانس های همکار مسافرت رو خریداری کنید.

تور تایلند ارزان

بیش از نیمی از هفت هزار فیلی که در تایلند زندگی می نمایند در اسارت هستند.

امروزه تقریبا از همه این فیل های در بند و اسیر برای سرگرمی و تفریح گردشگران استفاده می گردد. فیل ها در کمپ های مخصوصی نگهداری می شوند که معمولا در مکان های دورافتاده هستند و به عنوان مقصد گردشگری معرفی می شوند. گاهی گردشگران در بین فیل ها به گشت و گذار مشغول می شوند و به آن ها غذا می دهند؛ ولی بعضی از این کمپ های نگهداری فیل ها به گردشگران اجازه می دهند که فیل ها را حمام نمایند یا سوار آن ها شوند. بعضی کمپ های بزرگ تر نمایش هایی شبیه سیرک با فیل ها اجرا می نمایند.

مسافرانی که دوست دارند این حیوانات را از نزدیک ببینند و با آن ها بازی نمایند و حتی سوار آن ها شوند معمولا با یک سوال روبرو می شوند. آیا با این کار ممکن است که باعث سوء استفاده از حیوانات شوند؟ آیا توریسم فیل ها نوعی سوء استفاده است؟

بعضی سازمان های دنیای می گویند که این نوع از گردشگری ذاتا اشتباه است و باید متوقف گردد. در واقع حیوانات برای سرگرمی ما نیستند.

به عقیده دکتر Jan Schmidt-Burbach، هر نوع گردشگری مرتبط با فیل ها، فرقی نمی نماید که با چه هدفی باشد، بازاری را به راه می اندازد که در آن سوء استفاده از این حیوانات، اجتناب ناپذیر است. وی معقتد است که همه فیل ها باید در مناطق حفاظت شده با کمترین تماس با مردم نگهداری شوند و مراقبت و نگهداری از آن ها باید بسیار محدود و از دورترین فاصله ممکن باشد.

اما دکتر Janine Brown از مرکز Smithsonian می گوید که ایجاد مناطق حفاظت شده برای همه فیل های این کشور، ممکن نیست. البته می توان برای هر فیل، فضایی در نظر گرفت؛ ولی فضای لازم برای ایجاد مناطق حفاظت شده برای فیل ها بیش از ظرفیت فعلی تایلند است.

علاوه بر این، نگهداری یک فیل، پرهزینه است. هزینه غذای آن ها روزانه به 38 دلار می رسد و با سایر مخارج به 56 دلار در روز افزایش پیدا می نماید؛ آن هم در کشوری که هزینه خورد و خوراک یک خانواده 4 نفره فقط 18 دلار در روز است. هیچ کس راه دیگری برای نگهداری از این فیل ها و یا توانایی پشتیبانی مالی نگهدارندگان آن ها را ندارد.

چطور می توانیم بفهمیم که یک کمپ چه رفتاری با فیل ها دارد؟

عوامل مختلف از جمله درک صحیح از نحوه مدیریت فیل های آسیایی، تقاضای دنیای برای سفر دوستدار طبیعت، فشار از طرف دنیای گردشگری و... باعث شده که شرایط زندگی فیل ها در تایلند، بهبود پیدا کند.

ولی گردشگران هرگز نمی دانند که با ورود اتوبوس های گردشگران به چیانگ مای که مرکز این تجارت است، چه اتفاقاتی در پشت صحنه در حال روی دادن است. در یک کسب و کار شلوغ و رقابتی، با قوانین محدود و مقدار زیادی اطلاعات نادرست، افرادی که در جست وجوی فیل ها هستند، روش های کمی برای فهمیدن این نکته دارند که آیا یک گرداننده کمپ با فیل ها به درستی رفتار می نماید یا آن ها را مورد سوء استفاده قرار می دهد؟

در واقع بعضی از کمپ ها روشی برای دور زدن قانون منع فیل سواری پیدا نموده اند. آن ها تورهای گردشگری را به دو دسته تقسیم می نمایند. یکی دسته ای که قصد فیل سواری ندارند و صبح ها از کمپ بازدید می نمایند و دسته دیگر که می خواهند فیل سواری نمایند و بعد از اینکه اتوبوس دوم از راه رسید، نام خود را تغییر می دهند!

آژانس های توریستی راهنمایی های لازم را به گردشگران ارائه نمی نمایند. کمپین هایی به خصوص در اروپا راه افتاده است که آژانس ها را راضی نموده است تا کمپ های نگهداری فیل ها را که تجربه هایی مثل فیل سواری و شست وشوی فیل ها را در اختیار گردشگران می گذارند، بایکوت نمایند.

برنامه جدیدی برای رسیدگی به سایت های توریستی نگهداری فیل ها ارائه شده است که می تواند پاسخی برای این دغدغه باشد. برای به دست آوردن گواهینامه، گردانندگان کمپ ها باید بازرسی های کامل، دقیق و مرتبی روی همه جنبه های زندگی فیل ها از رژیم غذایی گرفته تا مراقبت های درمانی و بهداشتی، آموزش و درآمد کارمندان مجموعه، انجام دهند. این گواهینامه ها، فعالیت هایی مثل نمایش های فیل ها یا جاذبه هایی شبیه سیرک را محدود و ممنوع می نماید.

این ابتکار عمل جدید توسط دانشمندان گروه Asian Captive Elephant Working ارائه شده است.

چه کسی کمپ ها را درجه بندی می نماید؟

گروهی با نام Travelife for Tour Operators در آمستردام برای آژانس های گردشگری در اروپا، استرالیا و سایر کشورها، مسئول آنالیز کمپ ها و ارائه گواهینامه برای گردانندگان تورها است. این مجموعه انگیزه های مالی برای کمپ هایی که با فیل ها به درستی رفتار می نمایند، ایجاد نموده است.

این مجموعه یک بازار جدید در دنیا سفر ایجاد نموده است؛ برای گردشگرانی که می خواهند تاثیر خود را بر محیط زیست به حداقل برسانند که این محیط شامل حیات وحش و ساکنان مقصدهای گردشگری مختلف است. به گفته دکتر دیوید فنل، استاد دانشگاه براک در انتاریو، شرکت های درجه بندی کمپ ها مثل شرکت Travelife به منابعی ضروری برای گردشگری سبز تبدیل شده اند؛ بخشی در صنعت گردشگری که روز به روز در حال گسترش است.

این مجموعه متخصصانی را به کمپ ها اعزام می نماید تا پایداری و الزام به قوانین گردشگری سبز را از هتل ها گرفته تا اتوبوس های توریستی آنالیز نمایند.

در تایلند 20 کمپ نگهداری فیل ها از نظر تطابق با قوانین گردشگری سبز، آنالیز شده است. ده اپراتور تور هم برای این منظور آموزش دیده اند و گواهینامه لازم را دریافت نموده اند. این شرکت ها اطمینان حاصل می نمایند که در کمپ ها با فیل ها به خوبی رفتار می گردد و کارگران آموزش می بینند. در مقابل شرکت ها نیز تعهد می دهند که تورهای گردشگری را فقط به این کمپ ها معرفی نمایند. در حال حاضر تعدادی از مشهورترین و بزرگ ترین کمپ های نگهداری فیل ها در تایلند از جمله Patara Elephant Farm و Maesa Elephant Camp در این فهرست قرار دارند.

این برنامه شرکت Travelife در حال حاضر فقط در تایلند اجرا می گردد که محبوب ترین مقصد برای گردشگری فیل ها است.

شرکت توریستی Buffalo Tours یکی از ده اپراتور تور است که با شرکت Travelife در تایلند کار می نماید. این شرکت بیش از 4 هزار گردشگر را سال جاری به این کمپ های نگهداری فیل ها فرستاده است. این تعداد گردشگر می تواند با ملحق شدن شرکت های دیگری مثل Royal Caribbean Cruise افزایش پیدا کند.

دستورالعمل های این کمپ ها در خصوص چیست؟

بیشتر قسمت های این دستورالعمل و چک لیست 109 صفحه ای در خصوص رژیم غذایی صحیح، بهداشت پایه، تمرین و فعالیت های فیل ها است. به عنوان مثال فیل ها به فعالیت های شدید پیاده روی احتیاج دارند تا دستگاه گوارش آن ها به درستی کار کند. تعداد کمی از کسانی که کمپ های نگهداری فیل ها را اداره می نمایند، به طور حرفه ای آموزش دیده اند.

این دستورالعمل شامل قوانین خاص برای سواری دریافت از فیل ها، بستن پاها برای مدت کوتاه و سایر روش های سنتی راهنمایی و تربیت فیل ها است.

در خصوص قوانین سواری دریافت از فیل ها، طبق استانداردهای Travelife، هر فیل می تواند فقط ده درصد از وزن بدنش را حمل کند که شامل یک یا دو سوار می گردد. هیچ نوع زین یا وزن سبک روی شانه های فیل نباید قرار بگیرد. همین قوانین ساده تا چند سال پیش مورد توجه قرار نمی گرفت. فیل ها با چندین سوار گاهی تا 12 ساعت در مسیرهای نامناسب سواری می دادند.

در ادامه تعدادی از کمپ ها دارای مجوز را معرفی می کنیم که می توانید در آن ها این حیوانات دوست داشتنی را از نزدیک ببینید، بدون اینکه آسیبی به آن ها بزنید.

  • موسسه Mahouts Elephant در نزدیکی چیانگ مای
  • موسسه Wildlife Friends در نزدیکی Cham Am
  • منطقه حفاظت شده Burm and Emily در Mae Chaem
  • و موسسه Golden Triangle Asian Elephant در Chiang Saen
منبع: کجارو / nytimes.com
انتشار: 16 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 762

به "فیل سواری در تایلند؛ آیا این یک تفریح غیرانسانی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیل سواری در تایلند؛ آیا این یک تفریح غیرانسانی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید