فانوس های تسخیر شده و معروف دنیا (قسمت دوم)

به گزارش مسافرت رو، دنیای گردشگری وحشت به لطف داستان های افسانه ای و حقایق غیر قابل شرح رونق گرفته است و این فانوس های تسخیر شده هم داستان های جالبی برای بازگو کردن دارند. با خبرنگاران همراه باشید.

فانوس های تسخیر شده و معروف دنیا (قسمت دوم)

در بخش اول این مطلب به بازدید شماری از فانوس های دریایی قدیمی رفتیم که در کنار قدمت تاریخی و ارزشمند خود، ویژگی دیگری داشتند که برای دوستداران دنیای ترس و هیجان لذت بخش و دلپذیر است. داستان های بسیاری در خصوص آنها بر سر زبان ها است که خبر از ساکنان ابدی و پر رمز و رازی می دهد که دیر زمانی است این ساختمان های قدیمی را به تسخیر خود درآورده و مسبب ترس و وحشت ساکنان فعلی یا گردشگران شده اند.

در بخش بعدی این مطلب، دیگر بار با ما همراه باشید تا شما عزیزان را با شماری دیگر از معروف ترین فانوس های دریایی تسخیر شده آشنا کنیم.

فانوس دریایی وایت ریور (White River)، وایت هال (Whitehall)، میشیگان

این فانوس دریایی در سال 1875 تأسیس و در نزدیکی دریاچه ی میشیگان در آمریکا واقع شده است. در نهایت بعد از سال ها فعالیت، این فانوس در سال 1960 تعطیل شده و دیگر بار در سال 1970 به عنوان موزه شروع به کار کرد. گفته می گردد که بنای این فانوس در تسخیر یک زوج است که یکی از آنها وسواس عجیبی در خصوص پاکیزگی دارد و آن دیگری، هنوز هم میلی برای ترک این ساختمان قدیمی از خود نشان نمی دهد.

اما این زوج چه رابطه ای با این ساختمان قدیمی دارند؟ کاپیتان ویلیام رابینسون (William Robinson) نخستین نگهبان این فانوس دریایی بود و نزدیک به 47 سال به این وظیفه اشتغال داشت. او و همسرش سارا تمام این دوران ساکن این فانوس بودند و تک تک خاطرات شان در پیوندی عمیق با این ساختمان بود. این کاپیتان سالخورده در سن 87 سالگی در همین ساختمان جان سپرد.

تصور بر این است که صدای پایی که گاهی از طبقه بالا شنیده می گردد، متعلق به روح کاپیتان است که هنوز نیز به رتق و فتق امور فانوس محبوبش مشغول است.

به علاوه متصدی موزه گفته که اگر او احیانا حین گردگیری جایی را از قلم بیندازد، دستمال گردگیری را در نزدیکی همان جا پیدا می نماید، بدون آنکه ذره ای گرد و غبار به جای مانده باشد. ظاهرا مظنون این پدیده ماورایی سارا همسر کاپیتان ویلیام است!

به هر حال حضور این زوج مسن، یکی از جذابیت های اصلی این فانوس دریایی دیروز و موزه تاریخی امروز است. این موزه در طول فصول تابستان و پاییز باز است و در طول ماه های دیگر با هماهنگی قبلی فعالیت می نماید.

فانوس دریایی وایت ریور

فانوس دریایی ساگِناو ریور (Saginaw River)، بِی سیتی (Bay City)، میشیگان

از شواهد امر این گونه برمی آید که این فانوس یکی از دو فانوس دریایی است که برای نخستین بار در نزدیکی گریت لیکز (Great Lakes) ساخته شده اند. ظاهرا در گذشته این دو فانوس که پشت سر هم قرار گرفته اند، وظیفه هدایت دریانوردان را به سمت مرکز این کانال کشتیرانی برعهده داشته و امکان حرکتی ایمن را برای کشتی ها فراهم می کردند.

اعضای گارد ساحلی که شبی را در این فانوس به صبح رساندند، از شنیدن صدای قدم هایی سنگین صحبت کردند، گویی کسی روی پلکان آهنی برج فانوس بالا و پایین می رفته است. آنها در پی منشأ صدا رفتند، اما هیچ کس را در آنجا مشاهده نکردند.

معین نیست این فانوس در دام روح چه کسی افتاده است؟ اما می دانیم که ساختمان فانوس از سال 1970 تا کنون، خالی از سکنه بوده است. این فانوس قدیمی گاه گداری پذیرای تورهای گردشگری است، البته هنوز هم می توان از درون قایق نگاهی به آن داشت و خدا می داند که آیا در همان لحظه روح مرموز نیز از میان پنجره ها به قایق های روی رودخانه خیره شده است یا خیر؟

فانوس دریایی ساگناو ریور

فانوس دریایی جزیره سِگین، بث (Bath)، مین (Maine)

روزگاری این فانوس دریایی متروکه که به عنوان بلندترین فانوس دریایی استان مین و نیز دومین فانوس قدیمی این ناحیه شناخته می گردد، محل رخ دادن ماجرایی مخوف و خونین بوده است. گفته می گردد یکی از نگهبانان فانوس دریایی که به تازگی ازدواج و به این جزیره نقل مکان نموده بود، برای یاری به همسرش و پرهیز از کسل شدن او در فصل سرد زمستان، یک پیانو خرید تا او با نواختن موسیقی سرگرم گردد. اما اشکال کار اینجا بود که تنها یک برگ نت با پیانو ارسال شده و بدین ترتیب تنها می شد یک آهنگ را نواخت.

به علت سرما و یخبندان امکان تهیه برگه های نت بیشتری فراهم نبود و همسرش ناگزیر بارها و بارها این آهنگ را نواخت و انتها این امر نگهبان را به مرز جون رساند. او نیز یک تبر برداشت و ابتدا پیانو را از شکل انداخت و سپس به همسرش حمله ور شد و در نهایت نیز به زندگی خود انتها داد.

ظاهرا روح این نگهبان هنوز هم در اقامتگاه سابق خود سکونت دارد و گاهی در شبی آرام می توان صدای نواخته شدن پیانو را شنید. این جزیره تنها به وسیله قایق یا هلیکوپتر قابل دسترس است.

فانوس دریایی جزیره سگین

هِسیتا هد (Heceta Head)، یاوهاتز (Yachats)، اورگن

باز هم اینجا پای یک روح در میان است، روحی که مسئول خاموش شدن آژیر آتش سوی است و گاهی نیز وسایل مختلف محل اقامت نگهبانان فانوس را جا به جا می نماید که البته اکنون به عنوان یک مهمانخانه B&B فعالیت می نماید.

بانوی خاکستری نامی است که به این روح عجیب و مرموز اهدا شده که البته به ظاهر او اشاره دارد. او یک بار خودش را به کارگری نشان داد که در اتاق زیرشیروانی مشغول کار بود. کارگر بخت برگشته به میزان ای وحشت زده شده بود که از ادامه کار در آنجا صرف نظر کرد.

او حتی حاضر نشد وارد اتاقی گردد که به صورت تصادفی شیشه های پنجره اش را شکسته بود، اما کارگر دیگری که مسئول این کار شد بعد از وارد شدن به اتاق متوجه شد که کسی همه خرده شیشه ها را در یک گوشه جمع نموده است.

فانوس دریای هسیتا هد

فانوس دریایی بتری پوینت (Battery Point)، کرسنت سیتی (Crescent City)، کالیفرنیا

این فانوس دریایی در نزدیکی شهر کرسنت و روی یک شبه جزیره یا اگر درست تر بگوییم، یک جزیره کوچک ساخته شده است. شاید شبح ساکن این فانوس در این نقطه احساس امنیت و آرامش می نماید، به خصوص بعد از سونامی سال 1964 که شهر کرسنت را به شکلی گسترده ویران کرد. البته فانوس ما به علت محل قرارگیری خود از این فاجعه جان سالم به در برد.

روح ساکن این فانوس به نظر شوخ طبع و بازیگوش است، چرا که نیمه شب ها روی جایگاه نشسته و آنها را به تاب خوردن وا می دارد و گاهی نیز با دمپایی راحتی صاحبخانه سرگرم می گردد. گربه صاحبخانه هم اغلب به این حضور عجیب واکنش نشان می دهد.

اما به نظر شما این مسئله عجیب نیست؟ واکنش گربه، بازی کردن با دمپایی راحتی، آیا با روح یک سگ طرفیم؟ این فانوس دریایی روزهای چهارشنبه تا یکشنبه هفته بعد و در طول ماه های آوریل تا سپتامبر به روزی گردشگران و بازیدکنندگان باز است. در زمان تعطیلی فانوس، گردشگران می توانند در زمین های اطراف فانوس به گشت و گذار پرداخته و از زیبایی منظره ها اطراف لذت ببرند.

فانوس دریایی بتری پوینت

امیدوارم از مطالعه این مطلب و همراهی با ما لذت برده باشید.

منبع: کجارو / coastalliving.com
انتشار: 23 بهمن 1400 بروزرسانی: 23 بهمن 1400 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 2021

به "فانوس های تسخیر شده و معروف دنیا (قسمت دوم)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فانوس های تسخیر شده و معروف دنیا (قسمت دوم)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید