غول نفتی روسیه خواهان صادرات گاز شد

به گزارش مسافرت رو، شرکت دولتی روس نفت که بزرگترین تولیدکننده نفت در روسیه است، از رییس جمهور این کشور درخواست کرد اجازه دهد این شرکت گاز طبیعی صادر نموده و از گازپروم به اسم عامل صادرات استفاده کند.

غول نفتی روسیه خواهان صادرات گاز شد

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی روسیه گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش خبرنگاران، شرکت گازپروم تنها صادرنماینده گاز طبیعی در روسیه است.

روزنامه کومرسانت در گزارشی نوشت: ایگور سچین، مدیرعامل روس نفت با ارسال نامه ای به تاریخ 13 اوت به ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، از وی درخواست کرد به این تولیدنماینده نفت اجازه دهد سالانه 10 میلیارد متر مکعب گاز به اروپا صادر کند.

روس نفت پیشنهاد کرد توافقی با گازپروم امضا کند که تحت آن این صادرنماینده انحصاری گاز به اسم عامل صادرات گاز روس نفت به اروپا عمل کند.

سچین در این نامه گوشزد کرد چنین توافقی روی موقعیت انحصاری گازپروم در صادرات گاز روسیه تاثیر نمی گذارد. استدلال روس نفت برای دریافت اجازه صادرات گاز طبیعی، یاری به افزایش درآمدهای بودجه روسیه در شرایطی است که قیمت گاز اروپا به علت تقاضای بالا و عرضه ناکافی به شدت افزایش پیدا نموده است.

در نامه سچین آمده است: درآمدهای اضافی می تواند حداکثر 502 میلیون دلار (37 میلیارد روبل) در سال برای روسیه به ارمغان بیاورد.

روس نفت در این نامه اشاره نکرد این شرکت در صورت یافتن اجازه برای صادرات گاز از کدام جهت خط لوله استفاده خواهد نمود. با این حال صادرات گاز از سوی روس نفت می تواند به برطرف محدودیتهای اتحادیه اروپا روی خطوط لوله نورد استریم 1 و نورد استریم 2 یاری کند.

روس نفت و بریتیش پترولیوم که 20 درصد سهام در این شرکت روسی دارد در سال 2017 موافقت کردند در کسب و کار گاز شامل تحویل گاز به اروپا همکاری نمایند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، در این بین یک دادگاه آلمانی هفته گذشته در حکمی اظهار داشت خط لوله نورد استریم 2 که از روسیه به آلمان احداث شده است، باید مقررات اتحادیه اروپا را که مالکان خط لوله را از تامین نمایندگان گاز جدا می نماید، رعایت کند. این حکم ضربه ای به گازپروم بود که در پی دریافت معافیت از مقررات اتحادیه اروپا برای این خط لوله جنجالی بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 شهریور 1400 بروزرسانی: 10 شهریور 1400 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1845

به "غول نفتی روسیه خواهان صادرات گاز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غول نفتی روسیه خواهان صادرات گاز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید