علائم آپنه خواب در زنان

به گزارش مسافرت رو، آپنه خواب یا وقفه تنفسی در خواب اختلالی است که با توقف یا قطع موقت تنفس در طول خواب معین می گردد. مردان نسبت به زنان احتمال بیشتری دارند که به این عارضه دچار شوند. علل، علائم و گزینه های درمانی موجود برای این

علائم آپنه خواب در زنان

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع:راسخون

آپنه خواب یا وقفه تنفسی در خواب اختلالی است که با توقف یا قطع موقت تنفس در طول خواب معین می گردد. مردان نسبت به زنان احتمال بیشتری دارند که به این عارضه دچار شوند. علل، علائم و گزینه های درمانی موجود برای این بیماری را در این مقاله مورد بحث قرار می دهیم.

آپنه خواب نوعی اختلال خواب است، که باعث توقف غیر طبیعی تنفس به هنگام خواب می گردد. این شرایط در میان مردان شایع تر است. با این حال، زنان هم ممکن است دچار این عارضه گردند. در واقع، خطر ابتلا به این بیماری در زنان می تواند بطور قابل توجهی پس از یائسگی افزایش یابد.

اساسا سه نوع آپنه خواب وجود دارد که عبارتند از: آپنه خواب انسدادی، مرکزی، و پیچیده یا مختلط. هر یک از انواع آن به علت عوامل مختلفی ایجاد می گردد، اما علائم آنها معمولاً با یکدیگر همپوشانی دارند، به طوریکه تشخیص نوع خاص آن را مشکل می سازد. علائم این اختلال خواب در زنان نسبت به مردان کمتر شاخص و آشکار است. بنابراین، این امر می تواند تشخیص آن را در زنان با مشکل روبرو سازد.

علل آپنه خواب

همانطور که پیش از این اسم شد، سه نوع آپنه خواب وجود دارد که از میان آنها آپنه انسدادی خواب شایع تر می باشد. این آپنه عمدتاً به علت شل شدن عضلات پشت گلو در طول خواب رخ می دهد. این امر موجب می گردد راه های هوایی بسته و تنگ شوند که این به نوبه خود منجر به توقف لحظه ای تنفس می گردد.

آپنه مرکزی خواب خیلی شایع نمی باشد، و به علت ضعف و ناتوانی مغز در فرستادن پیامهایی به عضلاتی که مسئول کنترل تنفس می باشند، رخ می دهد. آپنه پیچیده یا مختلط خواب می تواند به علت هر دو آپنه انسدادی و مرکزی اتفاق افتد. عوامل اصلی ریسک و خطر برای این عارضه، چاقی و یا اضافه وزن، فشار خون بالا، سن، سابقه خانوادگی، مرد بودن، اختلالات قلبی، بیماری های عصبی، سکته مغزی، انحراف بینی (انحراف تیغه بینی)، بزرگ شدن لوزه ها، مصرف بیش از حد داروهای آرام بخش و مسکن، و کشیدن سیگار را شامل می گردد.

علائم آپنه خواب

نشانه معمول این بیماری خروپف است. خروپف هنگامی که فرد به پشت خوابیده باشد می تواند به ویژه با صدای بلندتر و آزار دهنده به گوش رسد. خروپف با صدای بلند معمولاً در آپنه انسدادی خواب مشاهده می گردد. با این حال، تنها به این خاطر که در حیل خواب خروپف می کنید، بدان معنا نیست که مبتلا به این اختلال خواب هستید. نمی توان گفت که همه افرادی که خروپف می نمایند، دچار آپنه خواب هستند. به غیر از خروپف، بعضی دیگر از علائم شایع این بیماری، خرخر یا خرناس، نفس نفس زدن، خفگی، و مکث های طولانی در تنفس را شامل می گردد.

این بیماری می تواند با ایجاد وقفه های موقت در تنفس، مانع از خواب عمیق فرد گردد. و می تواند موجب خواب آلودگی مفرط در طول روز گردد. بسیاری از زنان و مردان مبتلا به این بیماری ممکن است به حالت نفس نفس زنان از خواب بیدار شوند. غیر از این موارد، سردردهای صبحگاهی، بی خوابی، تکرر ادرار در طول شب، پاهای بی قرار، کج خلقی، کاهش تمرکز، فراموشی و افسردگی می توانند بعضی از علائم دیگر این اختلال به حساب آیند.

علائمی مانند خروپف با صدای بلند، تجربه هایی از قطع تنفس، این طرف و آن طرف شدن های مکرر در حین خواب، و حمله های نفس تنگی معمولاً به وسیله اطرافیان مشاهده می گردد. بعضی از علائمی که معمولاً بیشتر در زنان مشاهده می گردد، خیلی به این اختلال خواب اختصاص نداشته و به همین علت ممکن است از وجود این عارضه آگاه نشوند. چنین علائمی شامل، خستگی، بی خوابی، سردرد صبحگاهی، بیدار شدن از خواب با خشکی دهان یا گلو درد، اختلالات خلقی، خواب آلودگی روزانه، کج خلقی، پاهای بی قرار، درد عضلانی، و کمبود انرژی می گردد.

درمان

موارد خفیف آپنه خواب را می توان با بعضی تغییرات در شیوه زندگی رفع نمود. این اختلال خواب را می توان با کاهش وزن، ترک سیگار، محدود کردن مصرف آرام بخش ها، اجتناب از مصرف کافئین، خوابیدن به پهلو بجای خوابیدن به پشت، و حفظ یک برنامه مناسب خواب تحت کنترل در آورد. اما اگر ماهیت بیماری شدید باشد، آنگاه، مصرف داروهای مناسب همراه با ایجاد تغییراتی در شیوه زندگی ممکن است احتیاج باشد.

آپنه انسدادی خواب را می توان با دستگاه های یاری تنفسی مانند فشار مثبت مداوم در راه هوایی (CPAP)، دستگاه های فشار راه هوایی قابل تنظیم، و دستگاه های دهانی درمان کرد. گاهی اوقات، جراحی ممکن است مورد احتیاج باشد. آپنه خواب مرکزی و پیچیده معمولاً با اکسیژن اضافی و دستگاه های یاری تنفسی مانند فشار مثبت مداوم در راه هوایی یا CPAP، دستگاه های بای پاپ یا فشار مثبت مسیرهای هوایی سطح بی (BPAP)، و هواگیری فرمان یار انطباقی (ASV) درمان می شوند.

هر چند معروف است که آپنه خواب در مردان شایع تر است، زنان نسبت به این عارضه در امان نیستند. بنابراین، آنها هم بایستی هوشیار باشند و هرگونه علامتی که می تواند با این عارضه مرتبط باشد را به پزشک خود اطلاع دهند. ارزیابی دقیق می تواند تشخیص زود هنگام این بیماری را تضمین ساخته، که خود می تواند به جلوگیری از عوارضی مانند بیماری های قلبی عروقی یاری کند.

سلب مسئولیت: اطلاعات ارائه شده در این مقاله صرفاً جنبه آموزشی داشته و نبایستی به منظور جایگزین توصیه های پزشک متخصص در نظر گرفته گردد.

منبع: راسخون
انتشار: 28 مهر 1400 بروزرسانی: 28 مهر 1400 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1899

به "علائم آپنه خواب در زنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم آپنه خواب در زنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید