ظهور دومین ویروس ترکیبی کرونا با قابلیت انتقال بیشتر

به گزارش مسافرت رو، به گزارش خبرنگاران، سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد: نتایج مطالعات اولیه نشان می دهد که میزان نرخ رشد این نوترکیب تازه در مقایسه با زیرسویه BA.2 به میزان 10 درصد است. تا به امروز سه ویروس ترکیبی یا نوترکیب شناسایی شده است؛ دو مورد ترکیبی از دلتا و امیکرون و سومین سویه ترکیبی از دو زیر سویه امیکرون است.

ظهور دومین ویروس ترکیبی کرونا با قابلیت انتقال بیشتر

سویه های ترکیبی نو کدامند؟

نتایج تحقیق آژانس امنیت بهداشتی بریتانیا (UKHSA) نشان داد که در حال حاضر سه سویه ترکیبی در حال گردش است. دو ترکیب مختلف دلتا و زیرسویه BA.1 که XD و XF هستند و سومی XE است.

سویه ترکیبی XD نام نو دودمان فرانسوی دلتا و زیرسویه BA.1 که حاوی پروتئین اسپایک BA.1 و بقیه ژنوم دلتاست.

سویه ترکیبی XF نیز از دودمان زیرسویه BA.1 و دلتا انگلستان که حاوی اسپایک و پروتئین های ساختاری از BA.1 و بخشی از ژنوم آن از دلتاست.

سویه ترکیبی XE یک دودمان بزرگ BA.1 و BA.2 در بریتانیا و حاوی اسپایک و پروتئین های ساختاری از BA.2 دارد اما بخشی از ژنوم آن از BA.1 است.

گزارش ها حاکی از آن است که سازمان بهداشت جهانی روز گذشته گزارشی با برخی یافته های اولیه درباره XE منتشر کرد.

در این گزارش آمده است: سویه نوترکیب XE برای اولین بار در بریتانیا در 19 ژانویه شناسایی شد و بیش از 600 توالی گزارش و تایید شده است اما این یافته نیاز به تایید بیشتری دارد.

پیش از این، آژانس بهداشت سازمان ملل متحد هشداری در مورد ویروس نوترکیب دلتا و امیکرون صادر کرده بود.

از بین XD، XE و XF، کدام شدیدتر است؟

تام پیکوک، ویروس شناس برجسته توضیح داد که نوترکیب هایی که حاوی اسپایک و پروتئین های ساختاری یک ویروس منفرد (مانند XE یا XF) هستند، احتمالا مشابه ویروس والدین خود عمل می کنند.

XD شاید کمی نگران کننده تر باشد. در آلمان، هلند و دانمارک یافت شده و حاوی پروتئین های ساختاری دلتاست و اگر نوترکیبی بسیار متفاوت از والد خود عمل کند احتمالا XD خواهد بود.

وی گفت: همه این نوترکیب ها وزیرمجموعه های آنها باید به وضوح برای بررسی رشد به دقت تحت نظر قرار گیرند و تلاش هایی برای جداسازی و معین سازی در صورت امکان انجام شود.

منبع: ایسنا

آخرین اخبار و آمار رسمی کرونا را در صفحه اخبار کرونا خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 16 خرداد 1401 بروزرسانی: 16 خرداد 1401 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 2123

به "ظهور دومین ویروس ترکیبی کرونا با قابلیت انتقال بیشتر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظهور دومین ویروس ترکیبی کرونا با قابلیت انتقال بیشتر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید