سهام شرکت های دولتی در بورس واگذار می شود

به گزارش مسافرت رو، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مصوبه ای اجازه واگذاری سهام شرکت های دولتی تابعه در بورس را دادند.

سهام شرکت های دولتی در بورس واگذار می شود

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) و در جریان بررسی جزییات لایحه بودجه در بخش درآمدی ردیف 2 بند الف تبصره 2 را به تصویب رساندند که براساس آن وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلف است تمام یا بخشی از سهام و دارایی های دولتی دستگاه های اجرائی زیرمجموعه قوه مجریه و باقیمانده سهام متعلق به دولت و شرکت های دولتی در شرکت های مشمول واگذاری را مطابق روش های مندرج در قانون اجرای سیاست های کلی اصل چهل و چهارم (44) قانون اساسی عرضه نماید و منابع حاصله را به ردیف 310502 واریز کند.

علاوه بر روش های فوق و با رعایت صرفه و صلاح بیت المال، واگذاری سهام در قالب صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (etf) مشروط به اینکه مدیریت این صندوق ها بیش از سه سال دولتی نباشد و همچنین عرضه سهام به روش ثبت سفارش با شرایط زیر نیز مجاز است.

همچنین به موجب مصوبه مجلس ردیف1-2 وزارت امور اقتصادی و دارایی مجاز است سهام شرکت های تابعه در بورس اوراق بهادار تهران یا فرابورس ایران را که در مالکیت دستگاه های اجرائی یا شرکت های تابعه آنها و یا بانک های دولتی قرار دارند در چهارچوب روش های مندرج در این جزء واگذار نماید. در صورت واگذاری در قالب صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس، پس از ایجاد صندوق های سرمایه گذاری، انتقال سهام مذکور در قالب معاملات خارج از جلسه رسمی معاملات بین صندوق ها و عرضه واحدها و صندوق های یادشده به عموم امکانپذیر است.

عرضه سهام شرکت ها به روش ثبت سفارش یا در قالب صندوق های سرمایه گذاری تا سقف سی درصد (30%) مشمول تخفیف است. میزان تخفیف توسط هیأت وزیران تعیین می شود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 7 فروردین 1400 بروزرسانی: 7 فروردین 1400 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1587

به "سهام شرکت های دولتی در بورس واگذار می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهام شرکت های دولتی در بورس واگذار می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید