سفر به زیباترین شهر لهستان

به گزارش مسافرت رو، در اینجا 9 مکانی که کراکوف را تبدیل به حیرت انگیزترین شهر لهستان نموده اند را معرفی می کنیم.

سفر به زیباترین شهر لهستان

1- تالار لباس (Cloth Hall)

تالار لباس یکی از شناخته شده ترین ساختمان های کراکوف در مرکز یکی از میدان های قرون وسطایی در اروپاست. می توان از میان راهروهای این ساختمان کرم رنگ و آجری به سمت گذرگاه مرکزی که با نورهای فراوان تزیین شده قدم زد و از غرفه های فروش سوغات هایی مثل جواهرات کهربایی، جعبه های چوبی و تمثال های مذهبی تماشا کرد. بیرون از ساختمان نمای تحسین برانگیز خانه های اطراف میدان را خواهید دید که با رنگ های روشن رنگ آمیزی شده اند.

2- کاخ سلطنتی ووئل (Wawel)

کاخ ووئل واقع بر تپه ای مشرف بر رود ووئل (Vistula River) و مجموعه ای از ساختمان های بسیار عظیم است که معروف ترین آن ها قلعه سلطنتی و ساختمان کلیسای جامع است. درون ساختمان یک موزه وجود دارد، اگرچه بیرون آن از هر نمایشگاهی تماشای تر است؛ این موزه در سال 2019 موقتا بسته است. برخی از سنگ های قدیمی این ساختمان متعلق به قرن 11 میلادی هستند و مجموعه برج ها، راهروهای مارپیچ و حیاط کلیسا یک کلکسیون بسیار ارزشمند است.

3- دروازه سنت فلورین (St. Florians Gate) و خیابان فلوریانسکا (Florianska Street)

دروازه سنت فلورین مهم ترین دروازه قرون وسطایی شهر کراکوف است. این دروازه که در قرن سیزدهم ساخته شده یکی از هشت دروازه محافظ کراکوف و تنها به جامانده آنهاست. دروازه سنت فلورین هنوز هم ورودی اصلی اولد تاون در کراکوف است و اولین چشم انداز ای است که به چشم بازدیدکنندگان می خورد. این درواز عظیم که به سبک گوتیک ساخته شده با برج های سنگی سفید به روی سنگفرشی وسیع باز می گردد که خانه های رنگارنگ خیابان فلوریانسکا روی آن قرار گرفته اند.

4- قصر سلطنتی سنت مری (Sr. Marys Basilica)

برخلاف تالار لباس در میدان تجاری اصلی شهر، قصر سنت مری یک ساختار آجری با دو برج عظیم دارد. برج شمالی بعنوان برج دیده بانی شهر محسوب می گردد و هر ساعت یک نفر شیپوری را در آن به صدا درمی آورد. این صدا هر روزه در یادبود دیده بانی که در هنگام نواختن برای هشدار حمله تارتارها در قرن دوازدهم به او شلیک شد، نواخته می گردد. درون این بنا با لوازم مختلف تزئین شده است؛ دیوارها به رنگ های قرمز تیره، طلایی و سورمه ای درآمده اند و روی آن ها ستاره های چشمک زنی به چشم می خورند.

محراب گوتیکِ آلتار ویت استوس (Gothic Altar of Veit Stoss) متعلق به قرن پانزدهم و یکی دیگر از تماشای های جهانگردی اینجاست. این محراب با چوب های حکاکی شده و تزئینات بسیارش به قدری ارزشمند است که در طول جنگ برای محافظت بیشتر، آن را تکه تکه و مخفی کردند. علی رغم کوشش لهستانی ها، این اثر به وسیله نازی ها پیدا و به نورمبرگ (Nuremberg) برده شد اما آن را پس از جنگ دوباره به کراکوف بازمی گردانند. این محراب هر روزه ساعت 11:50 صبح باز می گردد. در اطراف میدان ماریاکی (Mariacki Square) باید با احتیاط قدم برداشت چرا که بر روی قبرستان قدیمی راینک (Mariacki Square) بنا شده است.

5- خیابان کانونیکسا (Kanonicza Street)

خیابان کانونیکسا بخشی از یک جاده سلطنتی ست که از دروازه سنت فلورین به سمت ووئل کشیده شده است. زمانی که کراکوف (تا سال 1596) مرکز لهستان بوده این جهت برای عبور شاهان پیروز در جنگ، تماشای شکوه سلطنتی و مراسم های مذهبی استفاده می شده است. خانه های کنار خیابان به سبک های رنسانس و باروک ساخته و با رنگ های مختلف رنگ آمیزی شده اند. برای دوری از ازدحام جهانگرد ها در ماه های تابستانی، می توانید در حاشیه های سنگی و ساکت این خیابان قدم بزنید. بعلاوه می توان از خانه تعداده 19 که اقامتگاه یکی از محبوب ترین شخصیت های لهستان به نام پاپ جان پاول دوم (Pope John Paul II) بوده هم تماشا کرد.

6- پلاک بوهاتروف گتا (Plac Bohaterow Guetta)

اینجا محلی است که در آن کلیمیان مجبور به زندگی شدند، اموالشان از آن ها گرفته شد و در نهایت به کمپ ها فرستاده شدند. هفتاد جایگاه چدنی کوچک و عظیم در یادبود از دست رفتگان در بازه های تاریخی سهمناک لهستان بر روی سنگفرش این میدان قرار داده شده اند. این نمادها تضاد بسیاری با ساختمان های رنگی دور تا دور میدان ایجاد میکند و بعلاوه اینجا مکانی است که می توان بازتاب گذشته این کشور را در آن دید.

7- محوطه کالج مایوس (Collegium Maius courtyard)

کالج مایوس، یک ساختمان زیبا با آجرهای سرخ است که قدیمی ترین ساختمان دانشگاه یاگیلونیای (Jagiellonian University) کراکوف است. محوطه کالج با گذرگاه های طاقدارش که به قرن پانزدهم تعلق دارد یک مکان عالی برای بازدید است؛ به ویژه صبح های زود قبل از بیدار شدن دانشجویان و رسیدن جهانگرد ها. این وقت روز برای عکسبرداری از یادداشت های ریاضی و نجوم نیکولاس کوپرنیک که یکی از مشهورترین دانشجویان این دانشگاه بوده، برترین زمان است. برای تماشا سایر مکان ها از جمله کتابخانه، همراه شدن با یک تور و راهنما هم ایده خوبی است.

8- قبرستان راکوویکی (Rakowicki Cemetery)

قبرستان راکوویکی کراکوف در بین جهانگرد های خارجی مکان شناخته شده ای محسوب نمی گردد به همین علت برای دور ماندن از شلوغی مکان بسیار آرامی به تعداد می آید. مقبره ها و سنگ قبرها زیر سایه درختان و در دو طرف جهت پیاده روی ردیف شده اند. این قبرستان شامل قبر افراد مشهوریست که مجسمه های عظیم و کوچک و یا سردیس های فرسوده آن ها کنارشان قرار داده شده است. اغلب روی قبرها یک فانوس با شمعی که توی آن سوسو می زند دیده می گردد. لهستانی ها این فانوس ها را برای گرامیداشت از دست رفتگان در آنجا قرار می دهند. در روز یک نوامبر (و سایر روزهای مقدس) این قبرستان از نورهای بسیار می درخشد اما فانوس های روشن در تمام سال به چشم می خورند. در اینجا می توانید از قبر نقاش معروف لهستانی جان ماتجکو (Jan Matejko)، ویسواوا شیمبورسکا (Wisława Szymborska) شاعر معروف و والدین پاپ جان پاول دوم تماشا کنید.

منبع: گردشبان
انتشار: 17 مرداد 1400 بروزرسانی: 17 مرداد 1400 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1816

به "سفر به زیباترین شهر لهستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر به زیباترین شهر لهستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید