سفرهای گران و مدیریت نشده را باید چکار کرد؟

به گزارش مسافرت رو، ولی تیموری، معاون گردشگری در پاسخ به سئوالی درباره برنامه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای مدیریت سفرها، با توجه به گسترش مسافرت های داخلی که بیشتر خانوادگی و محبت آمیز و سازماندهی نشده است، گفت: با توجه به خسارت سنگینی که به صنعت گردشگری وارد شده است، امید ما به تعطیلات نوروز و برقراری دوباره سفر و جبران بخشی از زیان کرونا و بیکاری های گسترده بود، اما در شرایط موجود برای عادی شدن سفرها نمی توان پیش بینی داشت. تا وقتی هم که مطمئن نشویم و ستاد کرونا تائید نکند نمی توانیم برنامه ریزی برای سفر داشته باشیم. البته اگر تا نوروز اوضاع تغییر کرد حتما برنامه هایی را که متوقف شده است، از سر می گیریم.

سفرهای گران و مدیریت نشده را باید چکار کرد؟

وی اظهار کرد: گردشگری داخلی ظرفیت گسترده ای دارد که نمی توان از آن چشم پوشی کرد و باید حرفه ای تر وارد آن شویم. از طرفی، فرایند سفر در کشور ما تخصصی نیست و قیمت، عاملی مهم و تاثیرگذار است. اگر انتظار داریم گردشگری داخلی نه به شکل امروز، راه افتد باید کارهای خلاقانه و مبتکرانه انجام دهیم، طوری که مردم متوجه شوند این سفرها را به تنهایی نمی توانند تجربه کنند.

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در پاسخ به این سئوال که وزارتخانه برای مدیریت و کنترل هزینه های سفر چه برنامه یا ایده ای در دست اجرا یا پیگیری دارد؟ به طرح هایی مثل وام سفر و یا ساب (سفر آسان و برنامه ریزی شده یا همان قسطی و ارزان) اشاره کرد و گفت: بررسی ها نشان می دهد قیمت برای خانوار ایرانی در انتخاب مقصد و یا سفر مهم است، بنابراین سعی کردیم با اختصاص وام و یا تسهیلات حمایتی، مزیت سفر با تور را در بین مردم بیشتر کنیم. هدفمان از وام سفر نیز بیشتر ایجاد انگیزه برای سفرهای سازماندهی شده است، مخصوصا آن که شرایطی فراهم می شود تا مردم از همان ابتدا کل هزینه سفر را نپردازند و در عین حال، از تسهیلات ارزان قیمت برای مسافرت استفاده کنند. البته که این طرح های تشویقی به دلیل ویروس کرونا و در پی مصوبه ها و دستورالعمل های ستاد کرونا، فعلا متوقف شده است. اما زمانی که سفر به حالت عادی برشود، تخصیص وام و طرح ساب را به جریان می اندازیم.

تیموری عملکرد بخش خصوصی را در مدیریت و کنترل هزینه های سفر اثرگذار دانست و افزود: هرچند که بخش خصوصی در دوران کرونا آسیب و ضرر سنگینی دیده است اما برای کنترل هزینه سفر لازم است این بخش مشارکت داشته باشد، همین حالا مردم سفر می کنند اما هتل ها و آژانس ها تعطیل، بیکار و خالی اند. باور عمومی این است که اقامت در هتل و سفر با تور، گران است. ما هم با درک شرایط بخش خصوصی از آن ها می خواهیم که مزیت بازار را درنظر بگیرند و در حد اختیارات خود، هزینه ها را مدیریت کنند. اینکه یک هتل کل سال خالی بماند بهتر و اقتصادی تر است یا چند درصد از ظرفیتش تکمیل شود؟ آژانس های گردشگری درست است که سال سختی را سپری کرده اند اما چطور برخی از آن ها در راستا ترکیه پرواز چارتر می کنند تا هزینه ها به صرفه شود اما برای راستا داخلی نمی توانند این کار را انجام دهند؟ به نظرم بخش خصوصی می تواند در محدوده اختیارات خود، بخشی از هزینه های سفر را کنترل کند تا مردم سازماندهی شده تر سفر کنند و درآمدشان نصیب بخش خصوصی و تاسیسات گردشگری شود.

او درباره نقش دولت در کنترل هزینه های سفر، گفت: قطعا در سطح کلان این انتظار می رود دولت هزینه سفر را پایین بیاورد، هرچند که وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی حدود و اختیاراتی دارد که در همان چارچوب می تواند اقداماتی انجام دهد، اما با توجه به وابستگی گردشگری به بخش های دیگر، لازم است دستگاه های دیگر بیشتر همراهی کنند. ما با بسته های ترجیهی، سفرهای قسطی، وام و طرح ساب (سفر آسان و برنامه ریزی شده) تا حدی در این راستا گام برداشته ایم.

وی درباره این که بخش خصوصی بارها از دولت درخواست کرده با کاهش یا حذف اقتصادیات و عوارض در تاسیسات گردشگری مثل هتل، هواپیما و تور، به کنترل و کاهش قیمت تمام شده سفر کمک کند، اگر دغدغه گرانی سفر و مسافرت های بدون سازماندهی و مخاطره آمیز در شرایط کرونا وجود دارد، چرا بخش دولتی در این باره اقدام نمی کند تا هم هزینه ها پایین آید و هم سفر مدیریت شود؟ گفت: ما هم بسیار مایلیم که از اقتصادیات و عوارض در بخش گردشگری کاسته شود، چون می دانیم اثر مستقیم آن به مردم می رسد. اما شرایط دولت به گونه ای است که از اقتصادیات درآمد کسب می کند و با وجود رایزنی ها و مذاکرات متعدد هنوز پیروز نشدیم طرف مقابل را برای کاهش یا حذف عوارض و اقتصادیات ها متقاعد کنیم.

ایسنا نوشت، تیموری گفت: توصیه ما به تاسیاست گردشگری که متمرکز بر سفر داخلی هستند این است که کارهای مبتکرانه و خلاقانه ای داشته باشند و فعلا صبر کنند. این شرایطی نیست که فقط در ایران حاکم باشد، کل دنیا با این مساله روبرو است. شرایط خاص است و فعلا راه حلی وجود ندارد.

منبع: گردشبان
انتشار: 3 اسفند 1399 بروزرسانی: 3 اسفند 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1515

به "سفرهای گران و مدیریت نشده را باید چکار کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفرهای گران و مدیریت نشده را باید چکار کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید