سزارین خطر آسم را در نوزادان بالا می برد

به گزارش مسافرت رو، یک پژوهشگر جمعیت با تأکید بر اینکه زایمان سزارین ریسک آسم را در نوزادان بالا می برد گفت: این رویکرد به هیچ وجه صحیح نیست که سزارین نسبت به زایمان طبیعی روش بهتری است.

سزارین خطر آسم را در نوزادان بالا می برد

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، فاطمه موحدی نیا پزشک و پژوهشگر جمعیت در برنامه نوای جوانی در مقوله جمعیت و زیرمجموعه های آن اعم از سقط و غربالگری و ... را در دو محور آنالیز کرد و گفت: محور نخست، بحث خدمات است و محور دوم هم فرهنگ سازی و جریان سازی نظام سلامت نسبت به مقوله فرزندآوری و جمعیت در عموم جامعه است.

وی اضافه کرد: سیاست هایی که در گذشته اعمال می شد در جهت کاهش نرخ باروری بود که از جمله آن می توان عقیم سازی های رایگان مردم و ارائه رایگان اقلام پیشگیری از بارداری اشاره نمود، اما الان این کار ممنوع است و روش وازکتومی به صورت دولتی و رایگان وجود ندارد.

این پژوهشگر جمعیت با اشاره به اینکه کاهش نرخ باروری در سال های اول انقلاب به وسیله سیاست های بهداشتی و درمانی صورت می گرفت گفت: متاسفانه با ادامه این فرایند، شعار فرزند کمتر؛ زندگی بهتر به یک فرهنگ تبدیل شد.

موحدی نیا نظام سلامت را بازوی مهم تغییر فرهنگ در جامعه دانست و گفت: نظام سلامت و سیستم پزشکی و بهداشتی کشور فقط ارائه خدمات نمی نماید بلکه فرهنگی که سیستم بهداشت به جامعه القا می نماید نیز بسیار مهم است.

وی اعلام کرد: وقتی بارداری از طرف نظام سلامت یک مسئله پرخطر، نیازمند مراقبت های خیلی خاص و پرهزینه به مردم القا گردد طبیعتاً هزینه هر بارداری برای افراد بالاتر می رود که البته نظام سلامت اخیراً در حال اصلاح کردن این رویکردهاست.

پژوهشگر جمعیت ضمن اذعان به غلفت مسئولان و جامعه از بحث جمعیت گفت: ما زمانی نسبت به این مسئله هوشیار شدیم که زمان طلایی آن از دست رفته بود.

این پزشک به چالش های جمعیت در ایران اشاره و اظهارکرد: زنگ هشدار جمعیت از سال ها قبل نواخته شده بود و آن هم زمانی بود که نرخ باروری کاهش عجیبی پیدا کرد.

موحدی نیا با اظهار اینکه نرخ باروری در ایران به 1.6 دهم درصد کاهش یافته گفت: کف تعداد فرزند برای هر خانواده باید سه فرزند باشد تا با بحران جمعیت و عوارض ناشی از آن روبرو نشویم.

وی در بخش دیگر این برنامه حمایت از زوجین نابارور، ترویج زایمان طبیعی، منع عقیم سازی، آموزش کادر بهداشت و سلامت در جهت تشویق مردم به فرزندآوری و اصلاح دستورالعمل های وزارت بهداشت برای مشخص فاصله هر بارداری را از مهم ترین خدمات نظام سلامت برای افزایش نرخ باروری برشمرد.

این پژوهشگر جمعیت با تأکید بر اینکه زایمان سزارین ریسک آسم را در نوزادان بالا می برد گفت: این رویکرد به هیچ وجه صحیح نیست که سزارین نسبت به زایمان طبیعی روش بهتری است.

موحدی نیا درمورد غربالگری نیز اینطور شرح داد: غربالگری که در سه ماهه اول بارداری انجام می گردد مربوط به تشخیص سندروم داون در جنین است و مردم بدانند که این غربالگری فقط و فقط برای تشخیص است نه درمان.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 18 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 18 اردیبهشت 1400 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1662

به "سزارین خطر آسم را در نوزادان بالا می برد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سزارین خطر آسم را در نوزادان بالا می برد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید