راهنمای بازدید از چشمه مرغاب اصفهان

به گزارش مسافرت رو، چشمه مرغاب اصفهان یک چشمه زیبا در منطقه ای خوش آب و هوا است که از لابه لای سنگ های آهکی واقع در رشته کوه های زاگرس بیرون می آید. معمولا خانواده های شهرهای اطراف روزهای آخر هفته خود را در کنار این چشمه زیبا می گذرانند. اگر قصد بازدید از این چشمه را دارید با ما همراه باشید.

راهنمای بازدید از چشمه مرغاب اصفهان

استان اصفهان یکی از استان های گردشگر پذیر ایران محسوب می گردد، این استان پهناور به دلیل جاذبه های تاریخی و مکان های باستانی شهرت دنیای دارد. خوشبختانه همین استان باستانی که واسطه ای جاذبه های تاریخی معروف شده است از جاذبه های طبیعی چیزی کم ندارد. چشمه، رودخانه، کوه و طبیعت سرسبز در گوشه و کنار استان باعث شده است تا سالانه گردشگران بسیاری به این منطقه مسافرت نمایند. اگر شما نیز از هیاهوی شهر خسته شده اید و می خواهید از یک مکان زیبا و طبیعت دیدنی در استان اصفهان دیدن نمایید، ما به شما دیدن چشمه مرغاب را پیشنهاد می کنیم.

چشمه مرغاب در دامنه دالان کوه در محدوده شهرستان های تیران و کرون و در ارتفاعات کوه قرار گرفته است؛ اما محدوده گردشگری این چشمه در نزدیکی روستای قلعه ناظر واقع در شهرستان عسگران قرار گرفته است. این چشمه که در 85 کیلومتری غرب شهر اصفهان قرار گرفته است، یکی از تفرجگاه های طبیعی مردم اصفهان و شهرستان های اطراف به شمار می رود؛ به عبارت دیگر می توان گفت: این منطقه به واسطه ای چشمه مرغاب سالانه میزبان گردشگران و طبیعت گردان بسیاری است. این منطقه کوهستانی به واسطه آب و هوای فوق العاده مطبوع و خنکی که دارد برای مسافرت در ماه های گرم سال می تواند یک هدف عالی باشد. این چشمه در ارتفاعات کوه قرار گرفته است، اما آب جاری شده از آن به پایین کوه جریان می یابد و دسترسی به آب را برای گردشگران و کشاورزان راحت تر نموده است، آب جاری شده از این چشمه به قدری زیاد است که آبیاری زمین های کشاورزی روستا های اطراف توسط آب این چشمه صورت می گیرد.

آب چشمه مرغاب از لابه لای سنگ های آهکی واقع در رشته کوه های زاگرس بیرون می آید بنابراین آب آن بسیار زلال و گوارا است. برف های موجود در ارتفاعات کوه های اطراف به دل کوه نفوذ نموده و پس از گذر از دل کوه و عبور از سنگ های آهکی توسط طبیعت تصفیه می گردد و از راه چشمه مرغاب به بیرون جریان پیدا می نماید. جالب است بدانید که از این چشمه در تمام طول سال آب می جوشد که دلیل آن وجود برف های دائمی بر روی کوه های اطراف است؛ بنابراین رودخانه مرغاب که آب آن از همین چشمه تأمین می گردد در تمام طول سال پرآب است. رودخانه مرغاب تنها رودخانه ای سطحی منطقه است که بعد از 100 کیلومتر به زاینده رو متصل می گردد، در نتیجه می توان گفت: یکی از سرچشمه های زاینده رود همین چشمه مرغاب است. بنا به تحقیقات صورت گرفته ساختار چشمه و سنگ های موجود در اطراف آن مربوط به دوره سوم زمین شناسی است.

هنوز علت نام گذاری این چشمه به نام مرغاب معین نشده است. بعضی این نامگذاری را به وجود علف های مرغی در حاشیه ای رودخانه نسبت داده اند. در صورتی که بعضی دیگر دلیل آن را وجود پرندگان آبی در رودخانه مانند مرغابی می دانند. به همین دلیل معتقد هستند وجود مرغ های کوهی در اطراف چشمه باعث شده است این چشمه به نام مرغاب معروف گردد و رودخانه جاری از این چشمه نیز به همین نام شهرت پیدا کند؛ اما آنچه بیشتر از همه قابل قبول است این است که اسم این رودخانه از ترکیب دو اسم تغییر یافته مار و گاو به مر و غاب است. به عبارت دیگر رودخانه مرغاب به دلیل راستا مارپیچی که دارد به مار تشبیه شده و کمی پایین تر شکل آن به Y شاخ گاو شبیه می گردد. به همین دلیل این چشمه و رودخانه ای که از آن سرچشمه می گیرد را مرغاب نامیده اند.

با مشاهده سنگ های آهکی در راستا حرکت رودخانه، معین است این رودخانه و چشمه بسیار قدیمی هستند. فرسایش های پله مانند در حاشیه رودخانه مرغاب یکی از منظره های جالب و شگفت انگیز را در اطراف رودخانه به نمایش گذاشته است که تماشای آنها برای علاقمندان به جاذبه های طبیعی می تواند بسیار جالب و لذت بخش باشد. خوشبختانه در راستا چشمه مرغاب، علاوه بر پله های آهکی ساخته شده بر اثر آب رودخانه، وجود مزارع وسیع و منطقه سرسبز در اطراف چشمه مرغاب و رودخانه مرغاب، مکان های تاریخی و دیدنی فراوانی مانند، قلعه های باستانی منسوب به ابراهیم خان شاهدان، دنیا آباد، غریب خان و گبری وجود دارند که می تواند طبیعت گردی شما را به یک گردشگری تاریخی نیز تبدیل کند.

متأسفانه این منطقه فوق العاده زیبا، برای بسیاری از مردم ایران ناشناخته است و تنها تعداد کمی از هموطنان ما از وجود چنین مکان غیر قابل وصفی آگاه هستند. این افراد نیز تنها با معرفی منطقه توسط افراد بومی، به این منطقه هدایت شده اند. در صورتی که این منطقه به قدری زیبا بوده و آب و هوای معتدل و کوهستانی آن، همچنین فضای سرسبز اطراف چشمه و رودخانه مرغاب از چنان پتانسیل بالایی در گردشگری برخوردار است که با کمی توجه و سرمایه گذاری می توان این منطقه را یکی از مکان های مهم گردشگری و طبیعت گردی تبدیل کرد. به امید روزی که به منابع طبیعی موجود در کشور زیبای مان بیشتر توجه گردد. و این مکان های دیدنی با تبلیغات بیشتری روبرو شوند.

چطور به چشمه مرغاب اصفهان برویم؟

برای رفتن به چشمه مرغاب در استان اصفهان باید به شهرتان عسگریه و سپس روستای قله ناظر بروید. اگر از اصفهان حرکت کنید باید به سمت نجف آباد بروید. سپس از آنجا به وسیله جاده نجف آباد-تیران به سمت تیران برسید، از آنجا نیز باید درجاده تیران-داران به راستا خود ادامه دهید تا به منطقه قلعه ناظر برسید. سپس از جاده اصلی خارج شده و راه دریاچه را پیش بگیرید. این راستا از اصفهان تا دریاچه مرغاب چیزی حدود 85 کیلومتر است.

منبع: setare.com
انتشار: 3 اسفند 1399 بروزرسانی: 3 اسفند 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1517

به "راهنمای بازدید از چشمه مرغاب اصفهان" امتیاز دهید

2 کاربر به "راهنمای بازدید از چشمه مرغاب اصفهان" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای بازدید از چشمه مرغاب اصفهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید