درددل فروشندگان کیف و کفش در یزد ، از افزایش اجاره بها تا وعده های عملی نشده

به گزارش مسافرت رو، رئیس اتحادیه فروشندگان کیف و کفش استان یزد، این صنف را از متضررترین صنوف در چند ماه اخیر نام برد و از مسئولان خواست اگر مرهمی بر زخم های آنها نیستند، نمک هم بر زخمشان نباشند.

درددل فروشندگان کیف و کفش در یزد ، از افزایش اجاره بها تا وعده های عملی نشده

به گزارش مسافرت رو آنلاین به نقل از تسنیم، در حالی روزهای سخت بی رونقی بازار به دنبال شیوع کرونا را سپری می کنیم که برخی اصناف به دلیل نبود مدیریت و برنامه ریزی صحیح، روزگار سخت تری را می گذرانند.

صنف کیف و کفش هم از این قاعده مستثنا نیست و پای درددل فروشندگانش که می نشینیم از نبود نظارت بر صادرات و کنترل قیمت ها و افزایش بی رویه اجاره بهای مغازه گلایه دارند.

مسائل این صنف با از دست دادن بازار شب عید آغاز می شود و با افزایش قیمت کالاها و عملی نشدن وعده های مسئولان ادامه می یابد.

تاثیر فصل

جلال آقاجعفری ها، رئیس اتحادیه فروشندگان کیف و کفش استان یزد، در این رابطه اظهار کرد: صنف کیف و کفش استان یکی از اولین و متضررترین صنوف در چند ماهه اخیر بوده که زحمت یک ساله آنها در یک ماه، از بین رفت.

وی گفت: با توجه به اینکه اجناس فروشندگان کفش، فصلی و طبق مد روز است، نمی توان آنها را به مدت طولانی نگه داشت؛ چراکه اجناس خریداری شده برای شب عید را باید کنار بگذارند و اکنون کفش های تابستانه و مخصوص این فصل را بفروشند. اجناس مانده از قبل هم برای سال بعد کاربری ندارد، زیرا مدل های جدید و به روزتر به بازار می آید که این امر ضرر مالی سنگینی را به مغازه داران وارد کرده است.

آقاجعفری ها تشریح کرد: در این اتحادیه که حدود 500 نفر عضو دارد، فروشندگان در مدت بحران کرونا از 50 میلیون تومان تا یک میلیارد تومان خسارت دیدند. مغازه ای را سراغ داریم که با 80 سال سابقه فروشندگی کفش، امسال برای اولین بار چک هایش برگشت خورده است.

وعده های عملی نشده

رئیس اتحادیه فروشندگان کیف و کفش استان یزد افزود: وعده های مسئولان در مورد چک ها و اقساط بانکی فروشندگان عملی نشده. آن ها حتی قول وام 10 میلیون تومانی را به فروشندگان داده بودند، اما همین مبلغ ناچیز هم پرداخت نشده است.

وی ادامه داد: در طول سال، 150 پروانه کسب برای فروشندگی کیف و کفش صادر می کنیم و از آن سوی دیگر 90 مغازه بسته می شود. ازآنجاکه دولت می خواهد کارآفرینی کند، پروانه صادر کردن آزاد شده؛ در صورتی که باید تولید را ارتقا دهد.

آقاجعفری ها گفت: انتظار داریم اگر مسئولان نمی توانند مرحمی برای زخم های ما باشند حداقل نمک به زخم ها نپاشند و با عملکرد خود برای این صنف، مشکل تراشی نکنند. فروشندگان کیف و کفش، واقعا توان تحمل مسائل بیش از این را ندارند.

نقدینگی در بازار نیست

یکی از فروشندگان کیف و کفش شهر یزد هم اظهار کرد: هیچ اقدامی از سوی مسئولان برای این صنف انجام نشده. هر کاری شده در خود اتحادیه و اتاق اصناف برنامه ریزی شده است. این صنف بسیار در فشار هستند و با سیلی صورت خود را سرخ نگه می دارند.

وی گفت: چک های بیشتر مغازه داران برگشت خورده، قیمت اجناسشان 20 تا 30 درصد اضافه شده، نقدینگی در بازار نیست و کارمزد بانک ها هم سر به فلک می کشد.

این فروشنده افزود: مسئولان قول داده بودند که به 10 درصد مغازه داران وام 10 میلیون تومانی بدهند. سوال ما این است که پس 90 درصد بقیه باید چه کاری بکنند؟ در مقابل خسارتی که مغازه داران دیده اند این وام چه کمکی می تواند بکند؟ اصلا چرا همین وامی که قولش را داده اند، پرداخت نمی کنند؟

افزایش اجاره بهای مغازه ها

وی ادامه داد: پیش ازاین اجناس مغازه ها طی چند فقره چک خریداری می شد، اما الآن تمام خریدها نقدی است و روز به روزبه قیمت اجناس و تعداد شرکت های تولیدی بدون هیچ برنامه و حسابی اضافه کرده می شود. همین شرکت ها ابتدا به صادرات کالاهایشان می پردازند و دولت هم حمایت می کند، در صورتی که ابتدا باید نیاز داخل تأمین شود و بعد به صادرات بپردازند.

این فروشنده یزدی بیان نمود: هر سال 20 درصد به اجاره بها اضافه می شد، اما اکنون 50 درصد تا 100 درصد به اجاره بها اضافه شده و کسی هم نیست نظارت کند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 21 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1128

به "درددل فروشندگان کیف و کفش در یزد ، از افزایش اجاره بها تا وعده های عملی نشده" امتیاز دهید

1 کاربر به "درددل فروشندگان کیف و کفش در یزد ، از افزایش اجاره بها تا وعده های عملی نشده" امتیاز داده است | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درددل فروشندگان کیف و کفش در یزد ، از افزایش اجاره بها تا وعده های عملی نشده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید