جهانگیری: مسائل اداری همیشه مانع پیشرفت سریع طرح های پژوهشی است

به گزارش مسافرت رو، معاون اول رییس جمهور گفت: مسائل اداری همیشه مانع از پیشرفت سریع طرح های پژوهشی است.

جهانگیری: مسائل اداری همیشه مانع پیشرفت سریع طرح های پژوهشی است

به گزارش گروه سیاسی مسافرت رو، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور در جلسه شورای عالی عتف ـ شورای عالی علوم تحقیقات و فناوری ـ با تاکید بر اهمیت تدوین سیاست ها و برنامه های فناورانه مبتنی بر آمایش سرزمینی، گفت: با توجه به محدودیت منابع باید با تهیه برنامه دقیق و جامع، بودجه طرح های پژوهشی متناسب با اولویت استان ها هزینه گردد.

جهانگیری با اشاره به گزارش ارایه شده از سوی دبیرخانه شورای عالی عتف درباره برنامه عملیاتی توسعه علمی، فناوری و نوآوری در ده استان منتخب کشور، گفت: این برنامه ها باید متناسب با برنامه هفتم توسعه همه جانبه کشور باشد و سازمان برنامه و بودجه موضوع کار را در اختیار داشته باشد.

معاون اول رییس جمهور ضرورت به مرحله اجرا رسیدن طرح های پژوهشی و فناورانه را خاطرنشان ساخت و با تاکید بر اینکه برای تامین اقتصادی این طرح ها بویژه از محل منابع بخش خصوصی باید کوشش بیشتری انجام گردد، اظهارامیدواری کرد؛ نتایج اقدامات اجرا شده در همه استان ها هرچه سریعتر در اختیار دستگاه ها قرار گرفته و مردم شاهد نتایج اجرای طرح های پژوهشی در توسعه استان ها باشند.

وی با اشاره به اینکه موانع ساختاری نظیر مسائل اداری همیشه مانع از پیشرفت سریع طرح های پژوهشی است، از دبیرخانه شورای عالی عتف خواست تا با پیگیری زمینه تحقق هر چه بیشتر این طرح ها را فراهم آورد.

جهانگیری لزوم فراهم شدن شرایط برای متقاضیان خرید پژوهش و ابتکارات ارایه شده در نمایشگاه تقاضای ساخت و فراوری ایران، از معاون علمی و فناوری رییس جمهور خواست تا ضعف ها و مسائل موجود در این خصوص را هر چه سریعتر مرتفع کند.

در این جلسه که وزیر علوم تحقیقات وفناوری و معاون علمی و فناوری رییس جمهور حضور داشتند گزارشی در مورد دومین نمایشگاه تقاضای ساخت و فراوری داخل، چالش های فراروی ارتباط عرضه و تقاضای فناوری و میزان تفاهم نامه های امضاء شده میان دستگاه ها و مراکز تحقیقاتی از سوی دبیرخانه شورای عالی عتف ارایه شد و برگزاری نمایشگاه تستا و اعطای جایزه های ملی تستا به دستگاه های اجرایی، الحاق یک بند به آیین نامه اجرایی خرید خدمت مشاوره، مشوق ها و بسته های حمایتی از قرارداد های فناورانه و نیز تشکیل دبیرخانه دائمی در شورای عالی عتف تصویب شد.

همچنین پس از ارایه گزارشی در مورد تدوین برنامه عملیاتی توسعه علمی، فناوری و نوآوری در ده استان منتخب و نحوه اجرای این برنامه در استان گیلان، مقرر شد نتیجه این گزارش در برنامه هفتم توسعه کشور لحاظ گردد.

دیگر مصوبه شورای عالی عتف درباره عملکرد بند ح تبصره 9 قانون بودجه سال 1398 کل کشور مبنی بر واریز حداقل چهل درصد از هزینه های امور پژوهشی شرکتها، بانک ها وموسسات انتفاعی به حساب خزانه بود که مقرر شد؛ 1- پرداخت های انجام گرفته همانند سال های 97 و 98 امکان انتقال مانده اعتبارات به سال اقتصادی بعد فراهم گردد. 2- شرکت ها و بانک های مشمول مصوبه هیچگونه تغییری در هزینه امور پژوهشی ندهند. 3- منابع اقتصادی و بودجه به حساب دبیرخانه شورای عالی عتف منتقل و بر اساس گزارشات میزان پیشرفت و تایید آن توسط مشمولین به مراکز علمی و پژوهشی پرداخت گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1174

به "جهانگیری: مسائل اداری همیشه مانع پیشرفت سریع طرح های پژوهشی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهانگیری: مسائل اداری همیشه مانع پیشرفت سریع طرح های پژوهشی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید