تکلیف خرماهایی که آب شور خوردند چه می گردد؟

به گزارش مسافرت رو، معاون بهبود فراوریات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: با پیگیری های انجام گردیده در خصوص مساله خرمای فراوری گردیده در شهرهای خرمشهر، آبادان و شادگان، وزارت جهاد کشاورزی در حال تهیه دستورالعمل خرید حمایتی خرما از کشاورزان این شهرستان ها است.

تکلیف خرماهایی که آب شور خوردند چه می گردد؟

محمد قاسمی نژاد در گفت و گو با مسافرت رو، با اشاره به خسارت هایی که خشکسالی و شوری آب به نخیلات شهرهای آبادان و خرمشهر وارد کرد، گفت: سال جاری شرایط شوری آب و خشکسالی بر روی باردهی و کیفیت خرمای فراوری گردیده در استان اثر منفی گذاشت.

وی اضافه کرد: نخیلات سال جاری به خوبی به بار نشستند و می توانست سال طلایی برای فراوری خرمای استان باشد اما برای دوره دانه بندی و میوه دهی، متاسفانه آب به اندازه کافی به نخیلات نرسید و این مساله باعث شد تا شاهد افت کمی و کیفی محصول خرما در استان و به خصوص شهرهای آبادان، خرمشهر و شادگان باشیم.

معاون بهبود فراوریات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان توضیح داد: برآورد فراوری محصول خرمای سال جاری در مقایسه با سال گذشته کمتر است. در این زمینه سال گذشته فراوری خرمای استان حدود 200 هزار تن بود اما سال جاری پیش بینی می کنیم که فراوری خرمای استان به حدود 165 هزار تن کاهش پیدا کند.

قاسمی نژاد ادامه داد: علاوه بر مساله کاهش و افت فراوری، بخشی از محصول فراوری گردیده نیز از خرمای درجه یک به خرمای درجه دو و سه افت کیفیت داشته و این موضوع نیز به دلیل بحث شوری و خشکسالی رخ داده است.

معاون بهبود فراوریات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان اظهار داشت: با توجه به مسائل به وجود آمده در بحث کمبود و شوری آب، خرمای فراوری گردیده نخلستان های خرمشهر، آبادان و شادگان با همکاری وزارت جهاد کشاورزی به صورت حمایتی از کشاورزان خریداری می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 آذر 1397 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 40

به "تکلیف خرماهایی که آب شور خوردند چه می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکلیف خرماهایی که آب شور خوردند چه می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید