تپه ای باستانی که به عنوان محوطه صنعتی مورد استفاده قرار می گرفت

به گزارش مسافرت رو، ایسنا/ این خبر پیرامون تپه ای باستانی که به عنوان محوطه صنعتی مورد استفاده قرار می گرفت، برای شما نگارش شد.

تپه ای باستانی که به عنوان محوطه صنعتی مورد استفاده قرار می گرفت

تپه ای باستانی در زنجان با کارکرد دائمی صنعتی

ابوالفضل عالی، سرپرست هیات باستان شناسی تپه کوزه چی زنجان گفت: تپه کوزه چی در نزدیکی روستای رضاآباد از توابع بخش زنجان رود شهرستان زنجان، در میان دره ای در شمال روستای رضاآباد و در فاصله 10 کیلومتری جنوب غرب معدن نمک چهرآباد قرار گرفته است که یکی از چندین محوطه باستانی حوزه آبریز تلخه رود است و در بررسی باستان شناسی محدوده اطراف معدن نمک در سال 1385 شناسایی شد و مطالعه اولیه یافته های سطحی تپه نشان داد که این محوطه مربوط به عصر آهن 3 و احتمالاً دوره هخامنشی است.

او به شواهد و مدارک باستان شناختی درباره این محوطه اشاره کرد و افزود: دوران هخامنشی و ساسانی از دوره های اصلی استخراج نمک در معدن چهرآباد در دوران پیش از اسلام بوده است، بطوریکه بخش بزرگی از نهشته های باستانی و تونل های فروریخته استخراج نمک مربوط به این دو دوره است.

وی شناخت معدنکاران هخامنشی و ساسانی فعال در این معدن در آن دوره و این را که محل استقرار و زندگیشان کجا بوده از پرسش هایی دانست که همیشه پژوهشگران معدن، بدنبال یافتن پاسخی صحیح برای آن از طریق بررسی های باستان شناسی و مطالعات آزمایشگاهی بوده اند و ادامه داد: در این راستا یکی از اهداف مهم تیم کاوش معدن نمک، شناسایی محوطه های استقراری همزمان با ادوار استخراج نمک در محدوده پیرامون معدن بوده است. به همین دلیل برنامه بررسی و شناسایی حوزه آبریز تلخه رود که معدن نمک و روخانه های چهرآباد، مهرآباد و بویوک چای بخشی از آن هستند، نیز با همین هدف در سالهای گذشته انجام یافت و محوطه های مختلفی از دوران پیش از تاریخ، ساسانی و اسلامی در آن محدوده شناسایی شد.

او با اشاره به این نکته که تپه کوزه چی تنها محوطه باستانی پیرامون معدن بود که شواهدی سطحی از عصر آهن 3 و دوره هخامنشی داشت، گفت: بنابراین تصمیم بر آن شد برای شناسایی ارتباط احتمالی این محوطه با معدن نمک برنامه حدس به منظور لایه نگاری در تپه کوزه چی انجام شود که آن تا به امروز نیز ادامه دارد. حدس اجرا شده تا به امروز نشان داده که لایه های تاریخی روی یک تپه طبیعی شکل گرفته و عمق لایه ها در قسمتهای مختلف تپه حدود 1/5 متر است که بر بستر طبیعی تپه قرار گرفته اند.

سرپرست هیئت باستان شناسی شواهد بدست آمده را نشانگر کارگاهی بودن این محوطه در اواخر عصر آهن 3 دانست که در آن ذوب فلز و احتمالاً پخت سفال انجام می شد و گفت: کشف سرباره های فلز آهن از محدوده کاوش شده و سطح تپه و نیز کشف سازه های حرارتی در داخل گمانه ها نشان می دهد کل محوطه در دوره یاد شده به عنوان یک محوطه صنعتی مورد استفاده قرار می گرفته است. عالی تاکید کرد: به جز آثار کارگاهی در لایه های بالاتر نیز شواهدی از لایه های استقراری ضعیف بدست آمده که احتمالاً از نظر زمانی جدیدتر از آهن 3 است.

منبع: همگردی
انتشار: 11 آذر 1399 بروزرسانی: 11 آذر 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1358

به "تپه ای باستانی که به عنوان محوطه صنعتی مورد استفاده قرار می گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تپه ای باستانی که به عنوان محوطه صنعتی مورد استفاده قرار می گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید