تهران 750 میلیون سال قبل کجا بود؟!

به گزارش مسافرت رو، شاید این سوال در ابتدا کمی عجیب به نظر برسد، اما اگر جابه جایی صفحات قاره ای را در طی صد ها میلیون سال در نظر بگیریم، کاملا معقول است که بپرسیم: کشور ها یا شهر های مختلف قبلا کجا بوده اند؟

تهران 750 میلیون سال قبل کجا بود؟!

خبرنگاران | پوستۀ کرۀ زمین یک ساختار یک تکه نیست بلکه از چند صفحۀ مجزا تشکیل شده که در طی بیش از سه میلیارد سال گذشته به آهستگی در حال حرکت و جا به جایی بوده اند. این یعنی هر کدام از شهر ها یا نقاط روی کرۀ زمین، همواره در همین جایی که الان هستند نبوده اند بلکه در طی میلیون ها سال، و بعد از سفری طولانی و شگفت انگیز در اطراف کرۀ زمین به محل کنونی شان رسیده اند.

به گزارش خبرنگاران ؛ حالا وبسایت dinosaurpictures.org امکانی فراهم نموده که شما می توانید با انتخاب نام هر شهری در جهان، مکان آن را در دوره های مختلف تاریخ زمین مشاهده کنید و ببینید که این شهر در مسیر رسیدنش به نقطۀ کنونی چه مسیری را طی نموده است.

اگر مشاهدۀ سرگذشت شهر تهران را در این نقشه از کرۀ زمین انتخاب کنیم، شاهد واقعیات جالب و شگفت انگیزی در سرگذشت آن خواهیم بود. مثلا مکانی که این شهر در آن واقع شده است، در 750 میلیون سال قبل در نزدیک قطب شمال قرار داشته و در زیر لایه هایی بزرگ از یخ پوشیده بوده است. این دوره که به دورۀ کریوژنین معروف است، احتمالا بزرگترین دورۀ یخبندان روی زمین بوده است.

اما سیصد میلیون سال که جلوتر بیاییم، در 450 میلیون سال قبل، تقریبا اغلب خشکی های زمین به هم پیوسته هستند و تهران در حاشۀ این قارۀ بزرگ، احتمالا در ناحیه ای کم عمق از اقیانوس قرار داشته است.

اگر باز هم بیش از 300 میلیون سال جلوتر بیاییم، خواهیم دید که در حدود 120 میلیون سال قبل، منطقه ای که تهران اکنون در آن واقع شده است، در یک جزیرۀ بزرگ در میان اقیانوس قرار داشته است.

یک نکتۀ جالب توجه این است که مناطقی که امروز به هم نزدیک هستند، ممکن است در گذشته فاصلۀ میانشان بسیار بیشتر بوده باشد و یا برعکس. مثلا اگر محل شهر های تهران و بوشهر را در 120 میلیون سال قبل ملاحظه کنیم، خواهیم دید که در آن موقع یک اقیانوس بزرگ در بین این دو منطقه وجود داشته است (در تصویر فوق نقطۀ قرمز بالایی محل شهر تهران و نقطۀ پایین محل شهر بوشهر را نشان می دهد).

در حدود سی و پنج میلیون سال قبل، هنوز شکل امروزی قاره ها ایجاد نشده بود. همانطور که در تصویر زیر می بینید، نوار جنوبی ایران هنوز در آن سوی یک دریای نسبتا باریک قرار داشت و به قسمت شمالی نپیوسته بود. شرایط امروزی قاره ها و خشکی های زمین تقریبا در حدود 20 میلیون سال قبل شکل گرفته است؛ زمانی که اگرچه طولانی است، اما در مقایسه با طول تاریخ زمین، بسیار ناچیز و کوتاه به نظر می رسد.

منبع: فرادید
انتشار: 13 دی 1401 بروزرسانی: 13 دی 1401 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 2253

به "تهران 750 میلیون سال قبل کجا بود؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهران 750 میلیون سال قبل کجا بود؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید