تصویب لایحه حمایت از مالکیت ادبی یک مطالبه مهم از مجلس یازدهم است

به گزارش مسافرت رو، لادن حیدری، معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران ، به مناسبت روز جهانی کتاب و حق مؤلف درباره پیش بینی اصلاح لایحه جامع حقوق مالکیت فکری پدیدآوردندگان آثار ادبی و هنری در مجلس شورای اسلامی، بیان نمود: با شروع فعالیت یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، برای سومین بار لایحه طرح خواهد شد و بعد از گذشت این مدت، اصلاح این لایحه طبیعی به نظر می رسد.

تصویب لایحه حمایت از مالکیت ادبی یک مطالبه مهم از مجلس یازدهم است

وی با اشاره به ویژگی های لایجه جامع حقوق مالکیت فکری اضافه کرد: در جریان تدوین لایحه، حداقل ها از نظر توجه به مقررات بین المللی و تطبیق آن ها با منافع ملی دیده شده است. این موارد در کمیسیون های مربوطه نیز در معرض تغییر و اصلاح نهاده شد.

حیدری تصویب این لایحه را یک مطالبه مهم خواند و ادامه داد: اگر به وجود حداقل ها در این لایحه قائل باشیم و تاکید کنیم که احتیاجمند این حداقل ها هستیم، باید از نمایندگان مجلس برای تصویب این لایحه مطالبه گری کنیم.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، درباره موفقیت بیشتر ناشران در مقایسه با پدید آورندگان در دادگاه های تخصصی فرهنگ و رسانه و نگاه لایحه به حقوق مولف، گفت: لایحه حمایت از مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط که به قانون حمایت از پدید آورندگان و یا حق مولف، معروف است، صرفا به حمایت از پدید آورنده اختصاص دارد؛ هرچند در بعضی ابعاد برای ناشران نیز حق قائل شده اما اصل موضوع لایحه حمایت از خالق اثر و پدید آورنده است و مابقی باید مراقب این حقوق باشند.

حیدری با تاکید بر توجه به مراقبت از حقوق پدیدآور بیان نمود: همه حلقه ها بعد از فراوری اثر باید از حقوق مولف مراقبت و در کنار آن زندگی نمایند، نه اینکه آن را نادیده بگیرند و فقط به حقوق خود فکر نمایند.

وی در پاسخ به این پرسش که چگونه بی توجهی به حقوق پدید آورند گان را می توان کاهش داد، مطرح کرد: درباره آگاهی بخشی برای توجه به حقوق پدیدآور، یک نقش کلیدی از آن دولت است. ارکان مختلف دولت، اعم از نهاد های آموزش ابتدایی شامل مهد های کودک، آموزش و پرورش دانشگاه ها و لایه های دیگر، اعم از مصرف نمایندگان محصولت فرهنگی، صدا و سیما، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که مخاطب هنرمندان هستند، باید وارد عمل شوند. به عبارت دیگر در گام نخست آموزش حقوق، همه دستگاه های دولتی و حاکمیتی به رعایت حقوق پدید آور احترام بگذارند.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ضمناً به قانون خوب و جامع احتیاج است تا پدید آور از استیفای حقوق تضییع شده خود مطمئن باشد. توجه قوه قضائیه نیز لازم است؛ بنابراین به یک زنجیره متصل به هم احتیاج داریم. حضور همه ارکان از قوه مجریه، قضائیه و مقننه و البته خود پدید آور با اهمیت است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 30 خرداد 1399 بروزرسانی: 30 خرداد 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1056

به "تصویب لایحه حمایت از مالکیت ادبی یک مطالبه مهم از مجلس یازدهم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویب لایحه حمایت از مالکیت ادبی یک مطالبه مهم از مجلس یازدهم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید