تور یونان ارزان: ترکیه: پاسخ لازم را به اقدامات تحریک آمیز و تهاجمی یونان خواهیم داد

به گزارش مسافرت رو، ترکیه باردیگر یونان همسایه خود را تهدید و بیان کرد که با توجه به تحرکات اخیر آتن با قبرس و فرانسه، پاسخ لازم را خواهد داد.

تور یونان ارزان: ترکیه: پاسخ لازم را به اقدامات تحریک آمیز و تهاجمی یونان خواهیم داد

سفر با تور یونان ارزان را از دست ندهید و از نزدیک با سرزمین اسطوره های باستانی آشنا شوید و شهرهای سانتورینی، آتن و میکونوس را ببینید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، وزارت امور خارجه ترکیه بیان کرد یونان و قبرس در حال اجرا فعالیت های یکجانبه و تحریک آمیز هستند که صلح و ثبات منطقه را تهدید می نماید.

به نوشته روزنامه دیلی صباح این وزارتخانه روز یکشنبه در بیانیه ای بیان کرد که ترکیه با قاطعیت به حمایت از حقوق خود و جمهوری قبرس ترک نشین در شرق مدیترانه ادامه می دهد. در این بیانیه آمده است: دلیل اصلی تنش در شرق دریای مدیترانه در سالهای اخیر ادعاهای یونان و قبرس در حوزه دریایی، حداکثر گرایی و اقدامات یک جانبه است که حقوق و منافع ترکیه و قبرس ترک نشین را نادیده می گیرد.

این وزارتخانه کوشش های اخیر یونان برای نقض فلات قاره و حرکت برنامه ریزی شده آتن و قبرس برای شروع فعالیت تحقیقاتی در سوم اکتبر با یک کشتی متعلق به ایتالیا و پرچم مالت را محکوم کرد.

در این بیانیه آمده است که دولت قبرس بعلاوه میخواهد در نوامبر عملیات حفاری جدیدی را در جنوب جزیره شروع کند.این اقدامات حقوق قبرس ترک نشین و ترکیه را نقض می نماید.

وزارت خارجه ترکیه تاکید نمود: همه اقدامات لازم برابر این اقدامات یکجانبه یونان و دولت قبرس ، انجام می گردد.

وزارت دفاع ترکیه بعلاوه روز یکشنبه بیان کرد که کوشش ها به وسیله مجاری دیپلماتیک علیه نگرش غیرقانونی، تحریک آمیز و تهاجمی یونان انجام و پاسخ لازم در این زمینه داده می گردد.

این وزارتخانه با تاکید بر اینکه اخیراً فعالیت های تسلیحاتی یونان افزایش یافته است،بیان کرد: تصور می گردد یونان با افزایش فعالیت های تسلیحاتی خود سعی در ایجاد توازن برابر ترکیه دارد. کوشش های لازم این اقدام به وسیله مجاری دیپلماتیک علیه نگرش غیرقانونی، تحریک آمیز و تهاجمی یونان صورت می گیرد و پاسخ لازم در این زمینه داده می گردد. انتظار ما از همسایگان ما این است که مطابق با الزامات حقوق بین الملل، عقل، منطق، برابری، معیارهای بشردوستانه عمل نموده و نگرشی صادقانه به نفع حل مسائل به وسیله روش های مسالمت آمیز بر اساس روابط خوب همسایگی و به وسیله گفت وگو نشان دهیم.

پس از آنکه آتن و پاریس اخیراً به توافق دفاعی دست یافتند، آنکارا در بیانیه اخیر دیگری بیان کرد که ادعاهای حداکثر گرایی یونان در خصوص منطقه ها دریایی و حریم هوایی خلاف قوانین بین المللی است. فرانسه و یونان سه شنبه گذسته یک قرارداد چند میلیارد یورویی برای خرید سه فروند کشتی جنگی فرانسوی با آتن امضا کردند، توافقی که به وسیله امانوئل ماکرون رئیس جمهور این کشور به اسم انگیزه ای بزرگ برای بلندپروازی های دفاعی اتحادیه اروپا مورد استقبال نهاده شد.

ماکرون پس از ملاقات با کریاکوس میتسوتاکیس نخست وزیر یونان در کاخ الیزه گفت که یونان این سه ناوچه را از فرانسه خریداری می نماید تا مشارکت راهبردی عمیق تری بین دو کشور تقویت گردد و از منافع مشترک خود در دریای مدیترانه دفاع نمایند. یونان با این حال گفته بود که قصد ورود به رقابت تسلیحاتی با همسایه خود و متحد ناتو ترکیه را ندارد.

یونان اغلب بر سر موضوعات مختلف با ترکیه از ادعای رقابت بر سر منابع هیدروکربن در دریای اژه گرفته تا غیرنظامی شدن جزایر دچار تنش شده است. اعلام افزایش روابط نظامی با فرانسه پس از آن صورت می گیرد که اخیراً حلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه گفت که چند فروند هواپیمای رافال فرانسوی توازن قدرت را در منطقه تغییر نمی دهد.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 13 مهر 1400 بروزرسانی: 13 مهر 1400 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1881

به "تور یونان ارزان: ترکیه: پاسخ لازم را به اقدامات تحریک آمیز و تهاجمی یونان خواهیم داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور یونان ارزان: ترکیه: پاسخ لازم را به اقدامات تحریک آمیز و تهاجمی یونان خواهیم داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید