ایده های طراحی خانه با سقف کوتاه

به گزارش مسافرت رو، مقایسه قسمت های مختلف مانند سقف، دیوارها و کفپوش نشان داده است که سقف، بیش ترین تاثیر در طراحی داخلی خانه را دارد. برای مثال اگر فضای خانه به گونه ای است که صدا در فضای آن می پیچد و درحقیقت با مشکل آکوستیک رو به رو است، استفاده از پنل های سقفی بیش تر از پنل های دیواری به حل این مشکل یاری می نماید. سقف مکانی است که از آن برای نصب وسایل روشنایی در جهت روشن سازی فضای خانه استفاده می گردد. ارتفاع سقف از جمله عواملی است که بر حس و حال افراد خانه و به طور کلی حس خانه تاثیر می گذارد. سقف های بلند باعث بزرگ تر نشان دادن فضای خانه شده و همین طور به روشن تر بودن خانه نیز یاری می نمایند. در مقابل سقف های کوتاه بر بسیاری از افراد تاثیر منفی گذاشته و باعث ایجاد گرفتگی محیط می گردد. از دیدگاه روانشناسی، وجود سقف های کوتاه بر عملکرد مغز نیز تاثیر گذاشته و ممکن است باعث پایین آمدن این عملکرد گردد. طراحی خانه هایی که سقف کوتاهی دارند، همواره به عنوان امری چالش برانگیز برای طراحان داخلی تلقی می گردد. اگر شما نیز از جمله افرادی هستید که خانه ای با سقف کوتاه در اختیار دارید، با ما همراه شوید و از کاربردی ترین ایده های طراحی چنین خانه هایی بهره ببرید.

ایده های طراحی خانه با سقف کوتاه

جهت دریافت مشاوره خدمات طراحی کاتالوگ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید.

انتخاب صحیح وسایل مختلف

اگر سقف خانه کوتاه است، با اضافه کردن وسیله های روشنایی نامناسب این کوتاهی بیشتر به چشم می آید. برای مثال استفاده از لوسترهای بلند برای چنین خانه هایی اصلا مناسب نیست. به جای آن می توانید از چراغ های دیواری و آباژور برای روشنایی خانه استفاده نمایید. استفاده از لامپ هایی که درخشندگی زیادی دارند باعث بلندتر نشان دادن سقف می شوند. در مقابل لامپ هایی با درخشندگی پایین کوتاه بودن سقف را بیش تر نمایان می نمایند. در استفاده از لامپ های دیواری از سالم بودن دیوارها اطمینان حاصل کنید. چرا که در صورت وجود هرگونه خرابی در دیوارها و استفاده از این وسیله های روشنایی این اشکالات به خوبی نمایان شده و ظاهر خوشایندی ندارد.

انتخاب رنگ مناسب سقف

بعضی از طراحان دکوراسیون داخلی بر این باورند که برای رنگ آمیزی سقف از رنگی روشن تر از رنگ دیوارها استفاده نموده و ترجیحا رنگ سفید را انتخاب نمایید. به باور بعضی از آن ها استفاده از رنگ های هایگلاس باعث بازتاب نور شده و همین امر به بلتدتر نشان دادن سقف یاری می نماید.

استفاده از الگوهای عمودی

استفاده از الگوهای عمودی از جمله روش هایی است که می تواند به بلندتر نشان دادن سقف یاری کند. اما در استفاده از این روش باید دقت نموده و به درستی از آن استفاده نمایید. در کنار استفاده از الگوهای عمودی به فکر استفاده از مبلمانی در ابعاد کوچک باشید. این کار به تاثیر بیشتر الگوهای عمودی برای بلندتر نشان دادن سقف یاری می نماید. در هنگام انتخاب مبلمان و یا میز قهوه خوری علاوه بر انتخاب نمونه ای که از طول کمی برخوردار است، سعی کنید انواعی از آن ها که عریض تر هستند نیز انتخاب نمایید. به یاد داشته باشید که برای طراحی خانه هایی با سقف های کوتاه از یک طراحی ساده استفاده نمایید. استفاده از کاغذ دیواری هایی که در آن ها از الگوهای راه راه عمودی استفاده شده است یاری شایانی به بلندتر نشان دادن سقف خواهند کرد.

انتخاب پرده مناسب

در هنگام انتخاب مدل پرده توجه به طول و عرض آن و هم چنین میزان نوری که در نظر دارید به فضای خانه وارد گردد، نکته هایی اساسی می باشد. انتخاب پرده مناسب برای خانه هایی با سقف های کوتاه از جمله عوامل تاثیرگذار می باشد. نصب پرده کمی بالاتر از پنجره و امتداد آن تا روی زمین به بلندتر نشان دادن سقف یاری می نماید. در انتخاب طرح پرده برای خانه هایی با سقف کوتاه نیز بهتر است از انواعی که الگوهای عمودی دارند استفاده نمایید. بهتر است پنجره های موجود در خانه هایی با این مشخصه بزرگ باشند. این کار به بزرگ تر نشان دادن فضای اتاق نیز یاری می نماید.

استفاده از قفسه های نگهدارنده مناسب

در خانه هایی با سقف کوتاه یهتر است به جای استفاده از قفسه های درب دار از شلف های باز استفاده نمایید. استفاده از این شلف ها برای چنین خانه هایی بسیار مناسب می باشد.

استفاده از پنجره های طولی

علاوه بر اهمیت وجود نور در خانه هایی با سقف های کوتاه، استفاده از پنجره های طولی که ارتفاع آن ها از سقف تا کف می باشد به بزرگ تر نشان دادن فضاهای کوچک بسیار یاری می نماید. استفاده از پنجره های طولی و بزرگ در خانه هایی به سبک امروزی بسیار گسترده می باشد.

انتخاب فرش مناسب

برای خانه هایی که سقف کوتاهی دارند استفاده از فرش هایی با رنگ غالب تاثیر مثبتی بر طراحی داخلی خانه می گذارد. چرا که در این صورت توجه افراد به کف جلب شده و کوتاه بودن سقف چندان به چشم نمی آید. حتی اگر تمایل به استفاده از فرش ندارید می توانید با استفاده از یک کفپوش مناسب که در آن از الگوهای مختلفی استفاده شده است، این تاثیر را ایجاد نمایید.

چگونگی استفاده از وسایل تزئینی

در خانه هایی با سقف کوتاه از استفاده لوازم تزئینی آویزی و لوسترهای بلند، خودداری نمایید. به جای استفاده از لوسترهایی این چنین می توانید از چراغ های هالوژن سقفی نیز استفاده نمایید. استفاده از گچ بری نیز برای چنین سقف هایی مناسب نیست. چرا که این گچ بری ها حالت افقی داشته و همین امر کوتاه بودن سقف را تشدید می نماید.

استفاده از تابلو نقاشی بلند

استفاده از تابلوهای نقاشی که طول بلندی دارند برای چنین خانه هایی مناسب می باشد. استفاده از انواع تابلو در بالای درب ها نیز باعث می گردد طول سقف بلندتر از آن چه که هست به نظر آید.

استفاده از تکنیک رنگ آمیزی مورب

یکی دیگر از تکنیک هایی که به بلندتر نشان دادن سقف های کوتاه یاری می نماید، رنگ آمیزی یکی از دیوارها با استفاده از دو طیف متفاوت یک رنگ، به صورت مورب می باشد. برای انجام این کار بهتر است از وسط دیوار آغاز نموده و تا گوشه راست یا چپ امتداد دهید.

نکات پایانی

اگرچه ممکن است خانه هایی با سقف کوتاه حس خوشایندی در افراد ایجاد نکند، اما به طور قطع استفاده از تکنیک های یاد شده باعث ایجاد فضایی زیبا شده و افراد حاضر در خانه از آن لذت خواهند برد.

منبع: ساختمانچی
انتشار: 10 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 749

به "ایده های طراحی خانه با سقف کوتاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایده های طراحی خانه با سقف کوتاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید