اپل 74.5 میلیون آیفون فروخت؛ تیم کوک رکورد زد؛ چینی ها بزرگ ترین خریدار!

به گزارش مسافرت رو، شرکت اپل گزارش اقتصادی سه ماهه آخر سال 2014 منتهی به 27 دسامبر را منتشر کرد. این شرکت در این مدت 74.5 میلیون دستگاه آیفون فروخته است. به علاوه، اپل 21.4 میلیون دستگاه آیپد و 5.52 میلیون دستگاه مک فروخته است. آیفون و مک نسبت به سال قبل رشد قابل ملاحظه ای داشتند اما فروش آیپد کاهش یافته است. درآمد کل این شرکت در این سه ماه برابر 74.6 میلیارد دلار است که سود خالصی برابر 18 میلیارد دلار را نسیب اپل می نماید و در نوع خودش یک رکورد به حساب می آید. سود هر سهم اپل در این مدت اقتصادی 3.06 دلار می گردد. این شرکت در سه ماهه مشابه سال قبل، درآمدی 57.6 میلیارد دلاری داشته که سود خالص آن 13.1 میلیارد دلار و به ازای هر سهم 2.07 دلار بوده است. یعنی سه ماهه آخر سال 2014 نسبت به سه ماهه آخر سال 2013 سود هر سهم یک دلار افزایش یافته است. این یک موفقیت بزرگ برای شرکت اپل و مدیرعامل این شرکت، تیم کوک است.

اپل 74.5 میلیون آیفون فروخت؛ تیم کوک رکورد زد؛ چینی ها بزرگ ترین خریدار!

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

اما در این میان، یک نکته بسیار جالب است: چین بیشترین رشد خرید محصولات اپل را در میان کشورهای دیگر داشته است. درآمد اپل از چین در مقایسه با سه ماهه سوم سال 157 درصد رشد داشته و نسبت به سال قبل 70 درصد رشد را تجربه می نماید. یعنی رشدی دو برابری نسبت به جاهای دیگر و رشدی سه برابر نسبت به آسیا و امریکا.

این آمار و ارقام از این جهت حائز اهمیت هستند که چین سال ها است کوشش می نماید به بزرگ ترین تولیدنماینده محصولات دیجیتالی تبدیل گردد و با انواع سیاست های تحریمی و انقباظی سعی در رقابت با شرکت ها و محصولات امریکایی دارد. همچنین، سازندگان موبایل های چینی در سال های اخیر کوشش زیادی کردند محصولاتی جایگزین محصولات اپل اما با قیمت بسیار ارزان تر روانه بازار نمایند. اما به نظر می رسد هنوز محصولاتی مانند آیفون نماد قشرهای متوسط رو به بالای جامعه چینی هستند و شرکت های تبلیغاتی و مُد از محصولاتی مانند ساعت هوشمند اپل برای تبلیغات خود استفاده می نمایند.

درآمد اپل از چین هنوز از امریکا و اروپا پایین تر است اما تحلیل گران می گویند این رشد قابل ملاحظه نشان می دهد اپل با یک بازار بزرگ در چین روبرو است که هنوز جای پیشرفت دارد و می تواند بیشتر از هر جای دیگری خریدار محصولاتی مانند آیفون باشد. به همین دلیل، لوکا مستری، CFO اپل می گوید بنا دارند 40 فروشگاه بزرگ را تا سال 2016 در چین توسعه دهند. اکنون، اپل کمتر از 20 فروشگاه در این کشور دارد. تیم کوک نیز می گوید: این بازار باورنکردنی است. چینی ها ما را باور کردند و ایمان آوردند.

پیروزی اپل در چین یک پیام دیگر هم دارد. جوابی است به آن گزارش بی بی سی درباره وضعیت بد کارگران کارخانه های سازنده آیفون در چین و آن همه حرف و حدیث که چند سال قبل سر زبان ها افتاد. فروش بالای اپل در چین در حالی اتفاق افتاده که بسیاری دیگر از شرکت های امریکایی مانند گوگل، فیس بوک، توییتر و غیره دست به هر کاری می زنند تا زمینه های همکاری با دولت چین پیدا نمایند و بتوانند وارد بازار بزرگ این کشور شوند. اپل با همکاری مقامات محلی و استانی چین سعی کرد در این بازار عرض اندام کند و مزایای طبقه متوسط در حال رشد را به حساب خود واریز کند.

منبع: + و +

منبع: یک پزشک
انتشار: 27 مهر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 495

به "اپل 74.5 میلیون آیفون فروخت؛ تیم کوک رکورد زد؛ چینی ها بزرگ ترین خریدار!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اپل 74.5 میلیون آیفون فروخت؛ تیم کوک رکورد زد؛ چینی ها بزرگ ترین خریدار!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید