از بین بردن جای سوختگی روی چوب (ساده ترین روش خانگی)

به گزارش مسافرت رو، انواع کابینت، صندلی، میز و کمدهای چوبی به خانه نمایی زیبا می بخشند؛ اما گاهی با یک رخداد غیرمنتظره روی آنها لکه های سوختگی به جا می ماند که برای برطرف این مشکل می توانید از تکنیک های مثل سنگ زنی، خشک کاری، روکش دهی، استفاده از رنگ های پوشش دهنده، محلول ها، شیمی کاری، روغن های ترمیم کننده، رزین و پوشش چوبی بهره ببرید.

از بین بردن جای سوختگی روی چوب (ساده ترین روش خانگی)

در ادامه برترین ترکیبات را برای از بین بردن جای سوختگی روی چوب معرفی نموده ایم، از بین بردن جای سوختگی روی چوب کار خیلی سختی نیست، فقط باید حین انجام این کار به بعضی نکات مهم توجه داشته باشید.

مثلاً کابینت های ام دی اف، اگر دچار لک سوختگی شوند، می توانید با تکنیک روکش دهی این مشکل را حل نمایید و فضای آشپزخانه را دوباره به حالت اولیه برگردانید، بعلاوه اگر مشکل سوختگی در کابینتتان جدی بود، شما می توانید کلیه دکور کابینت خود را تعویض نمایید. برای این کار احتیاج دارید، از یک مرکز نصب کابینت مقرون به صرفه در مشهد یا هر شهری که ساکن آن هستید، بخواهید که این وسایل را در آشپزخانه تان پیاده سازی نمایند.

چرا وسایل چوبی دچار سوختگی می شوند؟

دلایل مختلفی برای ایجاد سوختگی روی وسایل چوبی وجود دارد:

آتش

مهمترین علت سوختگی سطوح آتش است. اگر آتش در محیطی شعله بگیرد، اولین وسایلی که در معرض سوختگی اند، چوب ها هستند.

تابش UV

UV یکی از اشعه های مضر خورشید است که نه تنها روی پوست انسان بلکه روی چوب ها هم تاثیرات منفی دارد. تابش UV می تواند مشکلاتی مثل تغییر رنگ، ترک خوردگی یا سوختگی را به همراه بیاورد.

مواد شیمیایی

اگر چوب با مواد شیمیایی در ارتباط باشد، دچار سوختگی می گردد. هر نوع ماده شیمیایی مثل حلال ها، قلیاها، اسیدها و … می توانند باعث ایجاد سوختگی روی سطوح چوبی شوند.

فرآیندهای بیولوژیکی

قارچ ها و باکتری ها از جمله عواملی هستند که به مرور می توانند باعث سوختگی سطح چوب و آسیب رسانی به آن شوند.

زمان و خوردگی

عوامل محیطی مختلفی مثل حرارت یا نور می تواند به مرور زمان باعث سوختگی سطح چوب گردد. در بعضی موارد خوردگی ها و تجزیه های چوب مهمترین علت بروز این مشکل هستند.

برترین ایده ها برای از بین بردن جای سوختگی روی چوب

برترین ایده ها برای از بین بردن جای سوختگی روی چوب عبارت هستند از:

ساختاردهی

زمانی که بخش زیادی از چوب ها می سوزد، مشکل با استفاده از روش های معمولی از بین نمی رود و باید برای آن چاره ای بیندیشید. برترین راه چاره برای برطرف این مشکل استفاده از ساختاردهی است. راه چارههای مختلفی برای این کار از جمله سنگ زنی، خشک کاری، پرکردن شکاف ها و … وجود دارد که به وسیله آنها می توانید سطح مورد نظر را به حالت اولیه برگردانید.

روکش دهی

در روش روکش دهی کارشناسان یک روکش از جنس روغن ها، لاک ها، وکس ها یا رنگ ها برای سطح سوخته استفاده می نمایند. این روکش ها نه تنها باعث برطرف سوختگی می شوند، بلکه مقاومت کابینت را در برابر عوامل آسیب زای مختلف مثل حرارت، رطوبت، تابش UV و … حفظ می نمایند.

روکش ها، ظاهری مجذوب کننده به کابینت ها می دهند. اگر دکور سفیدی دارید، شما می توانید قبل از خرید این محصول با توجه به اینکه رنگ کابینت سفید با چه رنگی ست میگردد، برترین طرح برای کابینت های شما چیست و … روکش ها را خریداری و بهره ببرید.

استفاده از مواد پوشش دهنده برای حذف جای سیگار

رنگ ها در کابینت ها انواع مختلفی دارند و شامل رنگ چوب، لاک، رزین ها و روغن های حفاظتی می شوند. این مواد پوشش دهنده را روی سطح سوخته اعمال می نمایند و سطح سوخته را می پوشانند. با این ترفند مقاومت کابینت ها در برابر اشعه UV، آب و حرارت نیز بالا می رود.

استفاده از محلول ها

بعضی محلول های شیمیایی در پاکسازی لکه های سوختگی روی کابینت ها بسیار تاثیرگذار هستند. محلول های مختلفی مثل آب اکسیژنه در این روش یاریتان می نمایند. در حین استفاده از این مواد باید دقتتان را بالا ببرید و به تمام نکات ایمنی توجه داشته باشید.

یاری گرفتن از ابزار سمباده ای

با تراشه چوبی سطوح سوخته را تمیزکاری کنید و لایه های آسیب دیده را بردارید. با انجام این کار سطح چوب صاف و صیقلی می گردد و زیبایی اش را حفظ می نماید.

بریدن و جایگزینی

در بعضی موارد قسمت های سوخته چوب به قدری زیاد هستند که تنها با استفاده از مواد پوشش دهنده و … از بین نمی روند. در این مرحله شما باید قسمت های سوخته را بریده و جایگزین کنید.

در این روش ابتدا باید با استفاده از ابزارهایی مثل اره قسمت های دلخواه را برش داده و سپس قطعات تازه را در جای آنها قرار دهید. بعد از این کار سطح تازه را صاف می کنیم و یک پوشش مناسب برای آن به وجود می آوریم.

استفاده از رزین

رزین فایبرگلاس برترین راه چاره برای از بین بردن سوختگی های کوچک روی چوب است. برای استفاده از این ماده ابتدا باید با مته یا ابزار مشابه سطح مورد نظر را تمیزکاری نموده و رزین فایبرگلاس ها را طبق دستورالعمل بهره ببرید.

شما باید این مواد را روی سطح موردنظر بمالید و با ابزارهای مناسب آنجا را صاف کنید. حالا نوبت استفاده از رنگ های مناسب برای تطبیق دادن رزین ها با سطح چوب است.

پوشش چوبی

پوشش های چوبی برای از بین بردن جاهای سوختگی عمیقتر است. شما برای استفاده از این روش ابتدا باید سطوح سوخته را صاف و تمیزکاری نموده و سپس قطعه ای چوبی را متناسب با شکل و ضخامت در محل سوختگی تهیه کنید.

سوختگی ها را برش دهید و قطعه چوب تازه را جایگزین کنید و با چسب چوب بچسبانید. حالا نوبت صاف کردن سطح موردنظر با استفاده از سمباده است. در سرانجام می توانید با رنگ یا پوششی مناسب نواقص را از بین ببرید.

نحوه پیشگیری از سوختگی چوب

چطور از سوختگی وسایل چوبی خانه پیشگیری کنیم؟ این کار راه چاره های مختلفی دارد که عبارت هستند از:

استفاده از منابع خنثی

اگر از مواد خنثی مثل هوا فشرده برای خنثی کردن انواع دود بهره ببرید، جلوی سوختگی در چوب ها گرفته می شوند.

تمیزکردن سطوح

شما باید سطوح مورد نظر را به صورت مداوم تمیزکاری کنید، در غیر این صورت مواد آلاینده و دود روی آن می نشینند و بعد از مدتی بر اثر حرارت و آلودگی های به وجود آمده لکه های سوختگی روی چوب پدیدار می شوند.

ایجاد فاصله بین مواد اشتعال زا و وسایل چوبی

بین مواد یا وسایل اشتعال زا و وسایل چوبی فاصله ایجاد کنید. مثلاً بین کمد و بخاری باید فاصله مناسبی وجود داشته باشد تا مبادا بر اثر حرارت روی کمد لکه ای به وجود بیاید.

از بین بردن جای سوختگی روی چوب، مشکل متداول اما قابل حل

از بین بردن جای سوختگی روی چوب مسئله ای متداول اما قابل حل است. برای برطرف این موضوع می توانید از انواع پولیش چوب، رنگ ها، بعضی روغن ها و … بهره بگیرید. به این ترتیب جای سوختگی سیگار را با استفاده از روش های خانگی موجود در بالا می توانید از بین ببرید و ظاهری زیبا به وسایل چوبی خود هدیه دهید.

چقدر می پسندید؟

منبع: اتاق
انتشار: 19 خرداد 1403 بروزرسانی: 19 خرداد 1403 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 2376

به "از بین بردن جای سوختگی روی چوب (ساده ترین روش خانگی)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از بین بردن جای سوختگی روی چوب (ساده ترین روش خانگی)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید