آموزش تمیز کردن مبل سفید به روش اصولی

به گزارش مسافرت رو، انگیزه - آیا برای تمیز کردن مبل سفید خود مشکل دارید آنقدر که از خریدن آن ها پشیمان شده اید؟ مبل های سفید زیبایی خاصی به دکوراسیون منزل شما خواهند بخشید ولی تمیز کردن آن ها بسیار طاقت فرسا است و در بیشتر موارد نیز به صورت کامل انجام نمی گردد. در این مطلب روش های اصولی تمیز کردن مبل سفید را به شما ارائه خواهیم داد. همچنین می توانید راهنمای تمیز کردن مبل پارچه ای را نیز در سایت انگیزه بخوانید.

آموزش تمیز کردن مبل سفید به روش اصولی

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات ویزای دانشجویی انگلیس هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی انگلیس، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی انگلستان، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های انگلیس انتخاب کنید.

نکات پیش از تمیز کردن مبل سفید

تمیز کردن مبل سفید کار سختی است ولی با رعایت چند نکته می توان به سهولت این کار یاری کرد. در زیر به تعدادی از این موارد اشاره خواهیم داشت.

1. در ابتدا قسمت کوچکی از مبل را با روش مورد نظر خود تمیز کنید

برای تمیز کردن مبل ها به خصوص مبل سفید در گام نخست ضروری است شما قسمت کوچکی از مبل را که دید ندارد انتخاب نموده و با استفاده از روش مورد نظرتان تمیز کنید تا در صورت عدم نتیجه مطلوب، پارچه مبل شما آسیب زیادی نبیند و از خطرات احتمالی جلوگیری گردد.

2. دستورالعمل های کارخانه سازنده مبل را با دقت مطالعه کنید

پیش از اقدام به تمیز کردن مبل ها به خصوص مبل سفید، دستورالعمل های تمیز کردن آن را به دقت ارزیابی کنید و سپس به پاک کردن مبل خود مشغول شوید. نادیده دریافت و کوتاهی در این بخش می تواند مبل شما و گارانتی آن را خراب کند.

3. برچسب های روی مبل را نادیده نگیرید

در صورتی که قادر به یافتن دستورالعمل کارخانه سازنده مبل خود نیستید، جایی برای نگرانی نیست. به احتمال زیاد بر روی بالش های مبل تان برچسب هایی وجود دارد که به شما در تمیز کردن آن شما یاری زیادی خواهد نمود. یک سوی برچسب ممکن است به تمیز کردن پوشش مبل اشاره داشته باشد، در حالی که سوی دیگر آن، اطلاعاتی برای شست و شوی خود کوسن ها ارائه کند. ضروری است که به صورت جدی پیش از تمیز کردن مبل سفید خود به اتیکت آن نگاه کنید.

4. اطلاع از علامت های روی برچسب مبل

معمولاً بعد از مشاهده برچسب های روی مبل، شما یکی از چهار حرف زیر را برای تمیز کردن مبل سفید خود پیدا خواهید کرد. هر یک از حروف معنای خاصی را به همراه دارد که در زیر به تعدادی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

  • W: با آب! یعنی شما می توانید پوشش مبل خود را با استفاده از آب تمیز کنید.
  • S: بدون آب! شما باید یک تمیزنماینده مبتنی بر حلال بهره ببرید.
  • WS: هم آب هم حلّال! شما می توانید از آب یا یک پاک نماینده بر پایه حلال خود بهره ببرید.
  • X: در صورت مشاهده این علامت، برای تمیز کردن مبل خود فقط باید از جارو برقی بهره ببرید.

نکات و روش های تمیز کردن مبل سفید

حالا که نکات پیش از تمیز کردن مبلتان را رعایت نموده اید و قصد آغاز به کار را دارید، باید از روش ها و نکات حین نظافت مبل نیز با خبر باشید تا بتوانید به بهترین نحو این کار را انجام دهید.

1. استفاده از جاروبرقی

در گام اول برای تمیز کردن مبل سفید، استفاده از جاروبرقی است. در طول سال مقدار زیادی خاک و آشغال در الیاف مبل شما پنهان شده است. با استفاده از جاروبرقی تمامی این خاک ها و آلودگی ها را از بین خواهید برد. گرد وغبار موجود در الیاف مبل نه تنها باعث پوسیدگی ظاهر مبلمان به خصوص مبل سفید می گردد، بلکه می تواند الیاف مبلمان شما را نیز در برگیرد و درخشندگی مبل را تحت تأثیر قرار دهد.

برای اینکه مبل شما ماندگاری طولانی داشته باشد و همیشه زیبا به نظر برسد، تمیز کردن مرتب آن الزامی است. از طرفی می توانید از یک قلم مو زبر نیز برای این کار بهره ببرید تا خاک و اشغال را پاک کنید. به منظور رسیدن به گوشه ها و شکاف های مبل خود، از ابزار درز در جاروبرقی بهره ببرید. پیش از استفاده از ابزارهای مختلف جاروبرقی از تمیز بودن آن ها اطمینان حاصل کنید.

2. تمیز کردن مبل سفید با دستمال مرطوب بچه

شاید عجیب به نظر برسد ولی دستمال مرطوب بچه برای تمیز کردن مبل بسیار مؤثر است. دستمال مرطوب بچه، ترکیب خوبی از صابون و آب همراه با مقداری رطوبت است که برای تمیز کردن مبلمان سفید یا لوازم داخلی شما بسیار مناسب است. دستمال مرطوب بچه همچنین در تمیز کردن لکه ها به طرز شگفت آوری مؤثر است. یک بسته از دستمال مرطوب بچه در اتاق نشیمن خود برای دسترسی سریع داشته باشید تا زمانی که قهوه یا مواد دیگری بر روی مبل ریخت، به سرعت آن را تمیز کنید. بعد از استفاده از آن، به کارایی معجزه آسایش پی خواهید برد.

3. از خراشیدن لکه های موجود بر روی مبل سفید خودداری کنید

هر اندازه هم که تمیز کردن لکه های روی مبل سفید سخت است، بهتر است از خراشیدن آن ها خودداری کنید؛ چون این کار ممکن است به الیاف پارچه مبل شما آسیب رسانده و حتی موجب فرورفتن لکه در عمق پارچه گردد. از این رو، به جای خراشیدن لکه، از یک پاک نماینده لکه بهره ببرید و آن را به پارچه خیسانده و سپس پاک کنید. به جای یک برس یا یک پارچه زبر، می توانید از یک تکه پارچه نرم برای تمیز کردن آن بهره ببرید. در صورتی که پس از لکه زدایی از مبل سفید، الیاف سفت گردد، با استفاده از یک برس نرم، مواد را پاک کنید.

4. استفاده از اسپری مخصوص تمیز کردن مبل برای لکه های مرطوب

بسیاری از افراد تصور می نمایند که استفاده از آب بیشتر، به حذف آسان تر لکه ها یاری خواهد نمود. ولی این تصور اشتباهی است. در واقع بهتر است از یک حلال قوی ترجیحاً بدون آب برای تمیز کردن لکه ها بهره ببرید. افشانه های مبل برای لکه های مرطوب بسیار عالی عمل می نمایند. البته پیش از استفاده از این افشانه ها دستورالعمل ها و برچسب های مبل خود را با دقت مطالعه کنید.

5. استفاده از بخارشوی برقی

در صورتی که برچسب های روی مبل شما W یا WS باشد، ممکن است بتوانید از بخارشوی برقی بهره ببرید. پیش از اقدام به این کار به دستورالعمل سازنده برای تمیز کردن با بخارشوی برقی مراجعه کنید تا اطمینان حاصل کنید که چگونه باید از آن برای تمیز کردن مبل سفید استفاده کرد. این درست است که مبلی با نشان W و WS قادر به مقاومت در برابر آب است، ولی همیشه نمی تواند در برابر گرما و آب با دمای بالا هم مقاوم باشد. از این رو مطالعه دستورالعمل سازنده، بسیار حیاتی است.

اگر در دستورالعمل متوجه شدید که می توانید از بخارشوی بهره ببرید، شما باید با بخارشوی، ناحیه کوچکی از مبل را آزمایش کنید تا مطمئن شوید که باعث آسیب دیدن مبل نمی گردد. یک روز خوب را برای این کار انتخاب کنید تا بتوانید پنجره ها را باز کنید و مبل ها با جریان هوا خشک شوند.

تعدادی از بخارشوی ها از پارچه های میکروفیبر استفاده می نمایند تا از برداشتن خاک خودداری نمایند. شما می توانید این تنظیمات را تغییر دهید تا خاک موجود در مبل سفید را نیز به خود جذب کند. پس از تمیز کردن با بخار شوی برقی، یک پنکه مقابل مبل قرار دهید تا مبل کاملاً خشک گردد و از لکه شدن مجدد آن جلوگیری گردد.

6. استفاده از یک محلول ترکیبی

دستورالعمل های تمیز کردن مبل سفید که در زیر به آن ها اشاره خواهیم کرد، فقط برای مبلمانی با برچسب هایی با علامت W یا WS استفاده می گردد. در این روش به وسایل زیر احتیاج دارید:

  • جاروبرقی
  • حداقل سه پارچه (پارچه میکروفیبری رنگی که روی مبل، رنگ بر جای نگذارند)
  • یک سطل
  • سرکه سفید
  • آب معدنی یا آب مقطر
  • صابون مایع

پیش از آعاز کار، همیشه باید مواد را در یک قسمت کوچک از مبل که دید ندارد، آزمایش کنید و در صورت مطلوب بودن نتیجه، تمیز کردن را ادامه دهید. برای این کار در سطل، 2 فنجان آب مقطر با 1 قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی و 1 قاشق سوپ خوری سرکه ترکیب کنید. یک پارچه میکروفیبر را در محلول خیس کنید. به دقت هر قسمت از مبل را با پارچه نرم بمالید. با پارچه یا وسایل زبر و ضخیم این کار را انجام ندهید، چون می توانند به الیاف آسیب برساند.

یک پارچه میکروفیبر تمیز دیگر را که آغشته به محلول کردید، بر روی مبل سفید بمالید و آن قسمت را تمیز کنید، محل های آسیب دیده را برای پاک کردن با صابون باقی بگذارید. با یک پارچه میکرو فیبر خشک، مبل را یک بار دیگر تمیز کنید. پنکه را مقابل مبل قرار داده و روشن کنید تا ناحیه شسته شده خشک گردد. همچنین برای سهولت در خشک شدن مبل، پنجره ها را باز کنید.

7. زدودن موی حیوانات خانگی از مبل سفید

بهترین راه چاره این است که اجازه ندهید حیوانات خانگی بر روی مبل شما به خصوص مبل سفید شما قرار بگیرند! ولی این راه همیشه امکان پذیر نیست. از این رو، باید یک روش متفاوت را برای تمیز کردن موی حیوان خانگی از روی مبل سفید امتحان کنیم. برای این کار یک دستکش لاستیکی به دست کنید و سپس آن را به آرامی بر روی مبلمان و اثاثیه خود بکشید. به خاطر استاتیک ایجاد شده توسط دستکش لاستیکی، موی حیوانات به یک نقطه جمع می گردد. سپس می توانید به سادگی آن را جاروبرقی بکشید.

همچنین می توانید از یک ابر برای جمع آوری موهای حیوانات خانگی بهره ببرید.

8. تمیز کردن قسمت های چوبی و فلزی مبل سفید

دقت داشته باشید که برای تمیز کردن سطح غیر پارچه ای نظیر قسمت های چوبی و یا فلزی مبلمان سفید خود، از یک دستمال نرم و یک محصول تمیزنماینده مناسب این سطوح بهره ببرید. به ارامی این سطوح را تمیز نموده و مراقب باشید که مواد شوینده روی پارچه مبلمانتان نریزد. بعد از تمیز کردن سطوح چوبی مبل خود به سرعت آن را خشک کنید و اجازه ندهید رطوبت بر روی چوب یا قسمت فلزی مبل شما باقی بماند زیرا آب باعث متورم شدن چوب مبل و زنگ زدن قسمت فلزی آن در بلند مدت می گردد.

حتما بخوانید: راهنمای خرید مبل

شما برای تمیز کردن مبل سفید خود از چه روشی استفاده می کنید؟ مطالب این سایت تا چه اندازه توانست به شما یاری کند؟ لطفاً نظرات و تجربیات خود را در قسمت نظرات با سایر کاربران مجله اینترنتی انگیزه به اشتراک بگذارید.

منبع: مجله انگیزه
انتشار: 29 مهر 1399 بروزرسانی: 29 مهر 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1270

به "آموزش تمیز کردن مبل سفید به روش اصولی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش تمیز کردن مبل سفید به روش اصولی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید