آمار زیان صنعت گردشگری از کرونا ، 32هزار میلیارد تومان خسارت و 44هزار نفر بیکار

به گزارش مسافرت رو، براساس گزارش معاونت گردشگری که به طور اختصاصی در اختیار این خبرگزاری قرار داده است، بیشترین آمار بیکاری و خسارت مالی به مراکز اقامتی مربوط می شود. این آمارها از بازه زمانی اسفندماه سال 98 که سرایت ویروس کرونا در ایران تایید شد تا بهار 1400 را در برمی گیرد.

آمار زیان صنعت گردشگری از کرونا ، 32هزار میلیارد تومان خسارت و 44هزار نفر بیکار

بر این اساس، بیش از 28 هزار میلیارد تومان زیان مالی فقط به مراکز اقامتی وارد شده است و بیش از 21 هزار نفر در این بخش بیکار شده اند.

دفاتر خدمات مسافرتی هم با بیش از یک هزار میلیارد تومان خسارت و بیش از شش هزار نفر بیکار، دومین گروه زیان دیده در صنعت گردشگری از دوران کرونا بوده است.

مراکز بین راهی، مراکز پذیرایی، اقامتگاه های بومگردی، راهنمایان گردشگری و موسسات آموزشی به ترتیبِ میزان زیان مالی و بیکاری، از دیگر گروه های خسارت دیده در صنعت گردشگری به تعداد می آیند.

در جدول زیر به تفکیک میزان خسارت مالی و آمار بیکاری آن ها در بیشتر از یک سال گذشته مشخص شده است.

ولی تیموری ـ معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ گفته برای حمایت از این صنعت دو بسته اختصاص داده شده که امهال مالیات بر درآمد و بر ارزش افزوده، تعویق سه ماهه بازپرداخت اقساط تسهیلات بانکی، امهال پرداخت 23 درصد بیمه حق کارفرما و امکان استفاده از تسهیلات بانکی با نرخ سود 12 درصد از آن جمله بود.

طبق گزارش معاونت گردشگری، در مرحله نخست برای 51 هزار و 152 نفر شاغل در این بخش، 10192.66 میلیارد ریال تسهیلات درخواست شده بود که 6110.74 میلیارد ریال آن پرداخت شد. با تغییر نام بسته حمایتی از اشتغال محور به بنگاه محور، 11251 فقره پرونده برای تسهیلاتی به مبلغ 8253.56 میلیارد ریال باز شد که 4789.08 میلیارد ریال آن پرداخت شد.

در جریان پرداخت این تسهیلات حمایتی، کارشکنی بانک ها از اجرای مصوبات، بسیاری از فعالان گردشگری را شاکی کرده است. بسیاری از فعالان این حوزه معتقدند بسته حمایتی دولت در دوران کرونا ناکارآمدترین حمایت بوده که بسیاری از فعالان را زیر قرض و بدهکاری های سنگین برده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 14 مرداد 1400 بروزرسانی: 14 مرداد 1400 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1812

به "آمار زیان صنعت گردشگری از کرونا ، 32هزار میلیارد تومان خسارت و 44هزار نفر بیکار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمار زیان صنعت گردشگری از کرونا ، 32هزار میلیارد تومان خسارت و 44هزار نفر بیکار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید