وزارت بهداشت: مازوت سوزی در 14 نیروگاه کشور، در یک سال گذشته، تعداد روز های پاک در تهران، مشهد، اهواز، اصفهان و کرج کمتر از 10 روز بوده!

به گزارش مسافرت رو، در نیروگاه هایی که فاصله زیادی با محل سکونت انسان دارند مازوت سوزی تاثیر کمتری بر آلودگی هوای شهر می گذارد اما در شهرهایی مانند اصفهان و اراک که نیروگاه ها به سکونتگاه های انسانی نزدیک ترند، مازوت سوزی روی غلظت ذرات معلق و دی اکسید گوگرد تاثیر دارد و می تواند باعث افزایش غلظت آلاینده ها شود.

وزارت بهداشت: مازوت سوزی در 14 نیروگاه کشور، در یک سال گذشته، تعداد روز های پاک در تهران، مشهد، اهواز، اصفهان و کرج کمتر از 10 روز بوده!

رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت با بیان اینکه طبق اعلام سازمان حفاظت محیط زیست کشور در زمان حاضر در 14 نیروگاه کشور مازوت سوزی داریم، گفت: در سال 1400 شهر اردبیل دارای بیشترین تعداد روزهای هوای پاک بوده است.

به گزارش تسنیم، عباس شاهسونی درباره شرایط آلودگی هوا در کشور اظهار کرد: طبق برآورد انجام شده در سال گذشته در کشور به طور میانگین در 16.7 درصد از روزهای سال، شاخص کیفیت هوا در محدوده خوب و یا هوای پاک قرار داشته، 63 درصد روزها در محدوده هوای قابل قبول، 16.5 درصد در محدوده هوای ناسالم برای گروه های حساس، 3.4 درصد در محدوده هوای ناسالم برای همه گروه ها، 0.42 درصد در محدوده هوای خیلی ناسالم و 0.41 درصد روزها در محدوده هوای خطرناک بوده است.

وی ادامه داد: در سال 1400 نسبت به سال 1399، روزهای دارای هوای پاک در کشور 5 درصد کاهش یافته است؛ به طوری که در سال 99 در 21 درصد از روزهای سال، شاخص کیفیت هوا در محدوده هوای پاک قرار داشته است.

رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت گفت: در سال 1400، شهر اردبیل دارای بیشترین تعداد روزهای هوای پاک بوده و تعداد روزهای پاک در شهرهای تهران، مشهد، اهواز، اصفهان و کرج در طول سال گذشته کمتر از 10 روز بوده است.

شاهسونی اضافه کرد: منابع ثابت و سوخت های مصرفی نیز از دیگر منابع آلودگی هوا هستند. طبق اعلام سازمان حفاظت محیط زیست کشور در زمان حاضر در 14 نیروگاه کشور مازوت سوزی داریم. در نیروگاه هایی که فاصله زیادی با محل سکونت انسان دارند مازوت سوزی تاثیر کمتری بر آلودگی هوای شهر می گذارد اما در شهرهایی مانند اصفهان و اراک که نیروگاه ها به سکونتگاه های انسانی نزدیک ترند، مازوت سوزی روی غلظت ذرات معلق و دی اکسید گوگرد تاثیر دارد و می تواند باعث افزایش غلظت آلاینده ها شود.

منبع: عصر ایران
انتشار: 3 بهمن 1401 بروزرسانی: 3 بهمن 1401 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 2265

به "وزارت بهداشت: مازوت سوزی در 14 نیروگاه کشور، در یک سال گذشته، تعداد روز های پاک در تهران، مشهد، اهواز، اصفهان و کرج کمتر از 10 روز بوده!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزارت بهداشت: مازوت سوزی در 14 نیروگاه کشور، در یک سال گذشته، تعداد روز های پاک در تهران، مشهد، اهواز، اصفهان و کرج کمتر از 10 روز بوده!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید