میرکریمی و عکاسی که راز زمان را کشف کرد، انتشار کتابی بعد از 20 سال

به گزارش مسافرت رو، به گزارش خبرنگاران، محسن راستانی عکاس مستند اجتماعی که در نهمین روز از 10 روز با عکاسان ایران حضور یافته بود، از دغدغه ها و اندوهی که به واسطه تاخیر انتشار عکس هایش در قالب کتاب پیش آمده، افسوس خورد. او به سومین دوره 10 روز با عکاسان ایران آمده بود تا درباره چگونه یک مجموعه عکس شکل می گیرد صحبت کند اما زمانی که سخنانش به انتها رسید، نوبت به صحبت در مورد کتاب زمان سخت شد.

میرکریمی و عکاسی که راز زمان را کشف کرد، انتشار کتابی بعد از 20 سال

این کتاب شامل عکس های راستانی از جنگ بوسنی و هرزگوین است که از سوی انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس منتشر شده و در روز افتتاحیه 10 روز با عکاسان ایران رونمایی شد. در همان مراسم افتتاحیه، مجید ملانوروزی از سوی وزارت ارشاد، احمد مسجدجامعی از سوی شورای شهر و مجید سرسنگی از طرف خانه هنرمندان سه قطعه عکس این کتاب را خریداری کردند.

در آن زمان راستانی به دلیل سفر نتوانست در مراسم رونمایی کتابش حاضر شود و حالا در نهمین روز برگزاری 10 روز با عکاسان ایران که به انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس اختصاص داشت، این فرصت پیش آمد تا در این باره صحبت کند.

باید بیستمین کتابم را چاپ می کردم اما حالا 20 سال به عقب رانده شده ام

محسن راستانی درباره چاپ این کتاب گفت: بعد از 20 سال کتابم چاپ شد. واقعیت این است که ما بد آمده ایم و گاهی اوقات بد می رویم. الان باید بیستمین کتاب من چاپ می شد، اما 20 سال به عقب رانده شدم. عکاسانی که در بوسنی همپای من کار می کردند، کتاب هایشان بعد از 3 یا 4 ماه منتشر شد. همه به 20 سال آینده فکر می کنند و ما داریم 20 سال گذشته را ترمیم می کنیم. به نظرم اسم این حصر است. من در حصر هستم وقتی نتوانستم پیشرفت کنم. مطمئن باشید ما آغازگران یک نگاه و رویا هستیم.

او درباره شرایط عکاسی نیز اظهار داشت: با اینکه عکاسی ایران فاقد هر حمایتی است اما توانسته روی پای خودش بایستد. در دنیا نهادها و نظام های فرهنگی مختلفی به عکاسان کمک می کنند اما من امروزه برای دریافت واقعیت از خیابان های تهران باید هماهنگ شوم درحالی که برای دریافت عکس در زمان جنگ نباید هماهنگ می شدم و این تراژیک است.

این عکاس مستند اجتماعی ادامه داد: کار ما حفظ سند اجتماعی است و عکس های ما قرار است ایجاد الگو کنند.

کاشانی، از دوستان راستانی نیز در ادامه مراسم گفت: محسن مطالعه می کند اما نه با کتاب. او جملاتی می گوید که از زبان هیچکس نمی شنوید مثلا یک بار گفت دبی شهر بچه ها نیست و بعد از آنکه فکر کردم دیدم راست می گوید، کسی نمی گوید من بچه دبی هستم.

راستانی در عکس هایش راز زمان را به خوبی کشف کرده است

پس از آن نوبت به رضا میرکریمی، کارگردان شناخته شده ایرانی رسید که درباره محسن راستانی گفت: محسن دوست خیلی خوبی است. درباره عکاسی می گویند که شکارچی زمان است و پشت عکس فلسفه زیادی درباره زمان وجود دارد. محسن این راز را خیلی خوب کشف کرده است، چون سوژه اش انسان است. او فارغ از جغرافیا، آدمی را پیدا می کند که در نگاهش یک پرسش است و همه عکس هایش یک نگاه خاص و پرسشی دارند که وقتی به آن نگاه دقت می کنید به این نتیجه می رسید که انگار یک بار این پرسش را از خودتان پرسیده اید. پرسشی در مورد رنج.

او درباره تجربه عکاسی راستانی از خودش اظهار داشت: اگر قسمت شود جلوی دوربین او قرار بگیرید، بلایی سرتان می آورد که متوجه تمام رنج بشر می شوید، او بعد از اینکه مدت ها سرتان را به این ور و آن ور برد و وقتی که دیگر فکر می کنید، عکسی در کار نیست، یکدفعه عکسش را می گیرد و طوری به عکستان نگاه می کند و می گوید این خودش است که شما هم باورتان می شود، یک چیز خاصی است.

راستانی یک فیلسوف گردشگر است

میرکریمی همچنین اظهار کرد: جایی گفته ام که محسن یک فیلسوف گردشگر است. او همیشه با عکس دریافت، حال آدم را خوب نمی کند بلکه بیشتر با حرف هایش است که حال آدم را خوب می کند. محسن بزرگ تر از عکس است هرچند حق عکاسی را ادا نکرده است. بنظرم باید به خودش اجازه دهد تا از محصول این سال هایی که فعالیت کرده است، دیگران هم استفاده کنند. شاید دخترش بتواند او را در این مساله مدیریت کند و از این پس شاهد کتاب های بیشتری از او باشیم.

وسواس های انجمن عکاسان دفاع مقدس در انتشار یک کتاب

عباس میرهاشمی، رییس هیات مدیره انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس نیز در بخش دیگری از این مراسم گفت: خیلی خوشحالم که من و دوستانم در این انجمن با تجربه ای از جنگ وارد این حوزه شدیم. واقعا بدون تجربه جنگ نمی توانید با محسن کار کنید. ما پنج سال است که از واژه در حال انتشار برای این کتاب استفاده می کنیم و حال خودمان هم بد می شد از اینکه این کار به سرانجام نرسیده بود. در جریان انتشار این کتاب با طراحان گرافیست زیادی صحبت شد و چیدمان های مختلفی درنظر گرفته شد و قطع های متفاوتی مورد بررسی قرار گرفت ،حتی سه سال بر سر قطع کتاب بحث داشتیم. در سال 91 تمام تلاشمان این بود کتاب به نمایشگاه بین المللی کتاب برسد اما این اتفاق رخ نداد و در سال 92 تا آنجا پیش رفتیم که دوستانمان برای اینکه کتاب منتشر شود در انجمن ماندند. با این حال کتاب بعد از مدت ها منتشر شد.

میرهاشمی ادامه داد: این کتاب قصه های زیادی برای گفتن دارد اما امیدوارم کتاب های دیگر راستانی این قدر قصه نداشته باشند تا بتوانند زودتر منتشر شوند.

علی قلم سیاه، عکاس پیشکسوت هم در سخنانی کوتاه از انتشار کتاب زمان سخت اظهار خوشحالی کرد و بعد از آن، دختر این عکاس درباره پدرش گفت: خودم را در شادی پدرم سهیم می دانم. نکته جالب این بود که او در کنار خوشحالی از انتشار کتاب از بابت تاخیر در نشر آن ناراحت بود. فکر می کنم این تاخیر جای تامل دارد.

وصیت محسن راستانی

ابراهیم صافی، دبیر سومین دوره 10 روز با عکاسان ایران نیز در سخنانی گفت: همانطور که محسن دلش دردمند است، خیلی هم نوع دوست است. یک وصیت برایم نوشته و در کشوی میزم قرار داده است. این وصیت درباره وظایف عکاسان در قبال نهادهای اجتماعی است. او از جمله آدم هایی است که مثل گوچه سبز می ماند، از یک طرف دوست دارید گوجه سبز را بخورید اما از طرف دیگر گس بودنش کمی اذیتتان می کند، با این همه من همیشه محسن را دوست دارم.

در سرانجام هم اعلام شد که قبل از مراسم اختتامیه 10 روز با عکاسان ایران که 30 دی در خانه هنرمندان برگزار می شود، محسن راستانی از ساعت 17 کتاب زمان سخت را برای علاقه مندانش امضا می کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1079

به "میرکریمی و عکاسی که راز زمان را کشف کرد، انتشار کتابی بعد از 20 سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میرکریمی و عکاسی که راز زمان را کشف کرد، انتشار کتابی بعد از 20 سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید