قنات بناب ششده جانی تازه گرفت

به گزارش مسافرت رو، چشمه های آب در قنات بناب ششده جاری شد و دبی آب افزایش یافت.

قنات بناب ششده جانی تازه گرفت

به گزارش مسافرت رو به نقل از مسافرت رو، امیر اسلامی، مدیر آب وخاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس اظهار کرد: با رسوب شکنی و بغل تراشی قنات بناب ششده واقع در شهرستان فسا، چشمه های آب در این قنات جاری شد و دبی آب از 16 به 35 لیتر بر ثانیه افزایش یافت.

او با اشاره به این که قنات بناب ششده قدمتی 500 ساله و 1353 متر طول دارد، توضیح داد: پیش از بازسازی این قنات 50 هکتار از اراضی زراعی و باغی روستای قادر آباده ششده از طریق آب این قنات آبیاری می شدند.

امیر اسلامی اضافه نمود: در حال حاضر 100 هکتار از اراضی زراعی و باغی روستای مذکور از این قنات سیراب و 30 خانوار بهره مند می شوند.

این مقام مسئول ادامه داد: بدنه و کف قنات به مرور زمان سخت و سنگی شده بود و برای نخستین بار در استان فارس حجمی معادل 80 مترمکعب رسوب شکنی در یک قنات انجام شد.

اسلامی توضیح داد: پارسال 124 رشته قنات به طول 58 کیلومتر و بااعتباری بالغ بر 120 میلیارد ریال در استان فارس بازسازی و بازسازی شده که افزایش آبدهی 1200 لیتر بر ثانیه را به دنبال داشته است.

او با اشاره به اینکه بازسازی و بازسازی 7 کیلومتر بیشتر از برنامه پیش بینی شده بود، افزود: اعتبار مذکور از محل اعتبارات طرح یاری های فنی و اعتباری ملی تأمین شده است.

مدیر آب وخاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: بازسازی 74 رشته قنات به طول تقریبی 30 کیلومتر در دستور کار سال جاری این مدیریت واقع شده است، از محل اعتبارات استانی سیل 70 میلیارد ریال به این امر اختصاص داده شده است و بازسازی قنات های مذکور افزایش آبدهی 300 لیتر بر ثانیه را به دنبال دارد.

اسلامی توضیح داد: 50 قنات خشک استان فارس پس از بارندگی های بهاره مجدداً فعال و آب در آنان جاری شد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 16 تیر 1399 بروزرسانی: 16 تیر 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1091

به "قنات بناب ششده جانی تازه گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قنات بناب ششده جانی تازه گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید