صحبت راجع به مسائل جنسی با کودک؛ راهکارها و پیشنهادها

به گزارش مسافرت رو، متاسفانه برای بعضی از پدران و مادران صحبت راجع به مسائل جنسی با کودک تابوی بزرگی به شمار می آید. این در حالیست که تحقیقات نشان می دهد یکی از مهم ترین قدم ها در کنترل رفتار جنسی بچه ها صحبت راجع به این مسائل با آنهاست.

صحبت راجع به مسائل جنسی با کودک؛ راهکارها و پیشنهادها

صحبت راجع به رابطه جنسی، مسائل جنسی و اندام های بدن به صورت ساده و صادقانه می تواند در رشد کودک شما و آگاهی او از این مسائل بسیار یاری نماینده باشد. همچنین شما باید آماده پاسخ به سوالات کودکتان راجع به این مسائل نیز باشید. شما باید همواره آمادگی صحبت با کودک راجع به مسائل را داشته باشید.

صحبت راجع به رابطه جنسی و مسائل جنسی با کودک

هیچ موقع برای صحبت راجع به مسائل جنسی با کودک خیلی زود نیست. صحبت راجع به تمایلات جنسی، روابط جنسی و اندام های بدن با فرزندتان یاری می نماید تا کودکتان بفهمد تمایلات جنسی چیز پیچیده و غیر عادی نیست و نشان می دهد او از سلامت کافی برخوردار است. به طور کلی او متوجه می شود این مسائل جزئی از زندگیست. همچنین صحبت درباره این موضوعات در کودکی می تواند باعث شود تا در عظیمسالی شما بتوانید راحت تر درباره این مسائل با او مصاحبه کنید.

صحبت راجع به مسائل جنسی با بچه ها در سنین پایین این پیغام را به کودک شما ارسال می نماید که به راحتی می تواند از شما اطلاعات مطمئن و صحیحی را درباره مسائل جنسی دریافت کند و از پرسیدن این مسائل نترسد و یا خجالت نکشد. همچنین این کار به شما یاری می نماید تا بتوانید به راحتی رفتار جنسی کودک را کنترل کنید.

باید بدانید صحبت راجع به این مسائل چیزی نیست که بخواهید فقط یک بار به آن بپردازید. پس الزامی نیست که یک دفعه همه حقایق مربوط به آن را بیان نمایید. چنین مکالماتی با رشد کودک شما ادامه پیدا می نماید و تکامل می یابد.

سه مرحله برای صحبت با کودک راجع به مسائل جنسی

3 قدم ابتدایی برای صحبت با بچه ها راجع به مسائل جنسی و تربیت جنسی کودک بدین شرح است:

مرحله اول

باید متوجه شوید کودک شما در حال حاضر چه چیزی در خصوص مسائل جنسی می داند. به عنوان مثال باید بپرسید می دونی بچه ها چجوری به جهان میان؟

مرحله دوم

اطلاعات ناقص و یا اشتباهی که در اختیار کودکتان قرار گرفته را تصحیح کنید به عنوان مثال بگویید: نه بچه ها داخل شکم مامانشون عظیم نمیشن. بچه ها داخل قسمتی از بدن مامانشون به اسم رحم رشد میکنن.

مرحله سوم

از این مکالمات برای انتقال ارزش های خانواده نیز بهره ببرید به عنوان مثال به دخترتان بگویید: خیلی هیجان انگیزه که آدم وقتی ازدواج می کنه و می تونه از بچش محافظت کنه باردار شه و بچه به جهان بیاره.

نکاتی برای صحبت با بچه ها راجع به مسائل جنسی

این نکات می تواند به شما یاری کند تا راحت تر بتوانید با فرزندتان راجع به این مسائل صحبت کنید.

ادبیاتی ساده و صادقانه را انتخاب کنید

مسائل جنسی با توجه به سطح درک و فهم کودک به او آموزش دهید. به عنوان مثال شاید برای یک کودک جذاب باشد که بفهمد تخمک های موجود در بدن مادر می تواند باعث ایجاد کودک شود، اما با این حال بدون شک یک کودک 6 ساله نمی تواند تخمک گذاری را درک کند.

گفتن عبارت نمیدانم بد نیست

کودکتان از شما انتظار ندارد که به عنوان یک متخصص با او صحبت کنید. این که او بداند می تواند سوالاتش را از شما بپرسد کافیست. اگر به جایی رسیدید که نمی دانستید چه بگویید به کودکتان نشان دهید که از سوال او خوشحالید اما پاسخ را نمی دانید و باید پس از پرس و جو پاسخ را بیان نمایید. نباید فراموش کنید در چنین حالتی حتما پاسخی را برای کودکتان بیابید و سوال او را بی پاسخ نگذارید.

هم پدر و هم مادر در این مکالمات حضور داشته باشند

در خانواده ها بهتر است هم پدر و هم مادر راجع به این مسائل با کودکشان صحبت نمایند. زمانی که هم پدر و هم مادر راجع به مسائل جنسی با کودکشان صحبت می نمایند یعنی این پیغام را به کودک ارسال می نمایند که صحبت راجع به مسائل و تمایلات جنسی از نظر شما برای کودک اشکالی ندارد. چنین روشی باعث می شود کودک شما بتواند راحت تر راجع به اندام های بدنش صحبت کند.

شروع نماینده مکالمه باشید

بعضی بچه ها هیچ سوالی نمی پرسند وشاید شما باید فردی باشید که مکالمه را شروع می نماید. راه مناسب این است که قبل ازاین که بخواهید صحبتی را شروع کنید خودتان را آماده نموده و فکر کنید که چگونه می خواهید مکالمه را پیش ببرید.

صحبت راجع به مسائل جنسی، تمایلات جنسی و اندام های بدن بر اساس سن کودک

0 تا 2 سال

از کلمات صحیح برای اعضای بدن کودکتان بهره ببرید تا کودک با بدن خود آشنا شود. به عنوان مثال از کلماتی مانند آلت تناسلی، تخمک، واژن، سینه، بیضه و .. بهره ببرید. در هر لحظه در روز می توانید از این روش بهره بگیرید. به عنوان مثال زمانی که کودکتان را به حمام می برید و یا زمانی که در حال یاری به کودکتان برای لباس پوشیدنش هستید می توانید از این فرصت برای بازگو کردن این مسائل بهره ببرید.

2 تا 3 سال

بیشتر بچه ها در سن 2 تا 3 سال درباره بدن خودشان و بدن بچه ها دیگر بسیار کنجکاوند. بیشتر آن ها ممکن است در این سنین متوجه شوند که بدن دختر ها و پسر ها متفاوت است. ممکن است کودک شما دلیل آن را بپرسد و یا بگوید این چیه؟ شما در این زمان ها می توانید به کودکتان بگویید هر قسمت از بدن نام مخصوص خود را دارد و وظیفه خاصی را داراست. به عنوان مثال پسر ها آلت تناسلی و دختر ها واژن دارند.

4-5 سال

بیشتر بچه ها در این سن برایشان سوال است که چگونه یک کودک به وجود می آید. شما می توانید به آنها بگویید که بچه ها در رحم مادر رشد می نمایند. اگر کودکتان پرسید من از کجا اومدم؟ می توانید بپرسید تو چی فکر می کنی؟ این سوال یاری می نماید تا متوجه شوید که دقیقا سوال فرزندتان چیست و چقدر می تواند این مسائل را درک کند. اما در پاسخ می توانید به سادگی بگویید که بچه داخل قسمتی از بدن مادر به اسم رحم عظیم میشه.

اگر باردار باشید ممکن است کودکتان بپرسد بچه از کجای بدن خارج میشه؟ پاسخی ساده و در عین حال صحیح بدهید. داداش کوچیکت داره داخل رحم من رشد میکنه و وقتی که عظیم شه از یه جایی به اسم واژن خارج میشه.

6 تا 8 سال

در بچه ها 6 ساله عموما این که چگونه کودک به وجود می آید، پرسش اصلی است.

اگر کودکتان پرسید: چجوری بچه داخل رحم تو اومد؟ از او بپرسید که او چگونه فکر می نماید. این کار به شما یاری می نماید تا بفهمید کودکتان چه اطلاعاتی را هم اینک در اختیار دارد. شما به سادگی می توانید بگویید که بچه از ترکیب دونه بابا (اسپرم) و دونه مامان (تخمک) به وجود میاد و داخل رحم مادر رشد میکنه.

شما نباید صبر کنید تا کودکتان از شما سوال بپرسد. در واقع باید با پرسش یک سوال مکالمه را شروع نمایید. به عنوان مثال بپرسید تا حالا شده فکر کنی بچه چجوری به جهان میاد؟ و یا زمانی که یک خانم باردار را می بینید به کودکتان بگویید که داخل بدن این خانوم یک نی نیه می دونی چجوری نی نی رفته اونجا؟

به بلوغ فکر کنید

یکی از راهکارهای مناسب در سنین کودکی این است که به کودکتان راجع به بلوغ صحبت کنید و به او بگویید که در زمان بلوغ بدنش چه تغییراتی می نماید.

شما می توانید به کودکتان شرح دهید که بلوغ زمانی است که بدن یک فرد دچار تغییراتی شده و او را از یک کودک به یک فرد بالغ تبدیل می نماید. به عنوان مثال به او بگویید زمانی که بالغ می شود در اطراف اندام تناسلی و بر روی بازو ها و پاهایش مو به وجود می آید، آلت تناسلی اش عظیمتر می شود و صدایش بم تر می شود و یا برای دختران سینه هایشان عظیمتر می شود و رحمشان رشد می نماید و صدایشان نیز تغییر می نماید.

بیشتر بخوانید: بلوغ زودرس؛ انواع، نشانه ها و راه های درمان

آیا شما تا کنون راجع به مسائل جنسی با کودکتان صحبت نموده اید؟ آیا به طور کلی صحبت درباره این موضوعات با بچه ها را صحیح می دانید؟ دیدگاه های خود را با مخاطبان خبرنگاران درمیان بگذارید.

برگرفته از: raisingchildren

گروه روانشناسی خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 29 بهمن 1399 بروزرسانی: 29 بهمن 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1507

به "صحبت راجع به مسائل جنسی با کودک؛ راهکارها و پیشنهادها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صحبت راجع به مسائل جنسی با کودک؛ راهکارها و پیشنهادها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید