ساخت و ساز بر فراز کوه تاریخی صاحب الزمان کرمان همچنان ادامه دارد

به گزارش مسافرت رو، کنشگر و فعال میراث فرهنگی گفت: ساخت و ساز بر فراز کوه صاحب الزمان همچنان ادامه دارد و هیچ کس جوابگوی تخریب این منطقه باستانی نیست.

ساخت و ساز بر فراز کوه تاریخی صاحب الزمان کرمان همچنان ادامه دارد

امید ابراهیمی، کنشگر و فعال میراث فرهنگی در تبادل نظر با خبرنگار دانشگاه خبرنگاران، در مورد پروژه بام کرمان گفت: مدتی است که مجموعه گرانبهای کوه صاحب الزمان با تصرفات چند موسسه و سازمان از حالت طبیعی خود درآمده است. استان کرمان بهشت بنا های تاریخی است که متاسفانه با عدم همراهی مسئولان برای حفظ و ارزش گذاری رو به رو است. محوطه تاریخی شیوشگان به خودی خود صاحب بخش بزرگی از این بنا های تاریخی است که با دست بردن به طبیعت بکر آن، لطمه های جبران ناپذیری را متحمل شده است.

ابراهیمی ادامه داد: ادعای ساخت هتل و تله کابین باعث شده که متولیان موسسه ملل سطح کوه را خراش داده و با اقداماتی غیر قابل باور باعث نابودی اراضی طبیعی بشوند. آغاز این پروژه از سال 94 بود که با حرف و حدیث های زیادی هم همراه بود. در ابتدا محیط زیست با معین چند اصل از جمله عدم انفجار در کوه های شیوشگان، قول صدور مجوز را داده بود که هیچ کدام از این بند ها توسط مسئولان پروژه رعایت نشد.

این کنشگر میراث فرهنگی اظهار کرد: عدم قطعی درختان، عدم انفجار و استفاده نکردن از آب و خاک منطقه تاریخی صاحب الزمان از جمله شروط محیط زیست کرمان بود که در فرایند ساخت و ساز مورد بی توجهی نهاده شد. در این سال ها اعتراضات متعددی به همت فعال زیست محیطی و میراث فرهنگی شکل گرفت. در ارتفاعات این محدوده تاریخی، قلعه با قدمت بسیار بالا قرار گرفته است که برای ثبت آن در میراث ملی، دوندگی زیادی کردم تا بالاخره بعد از گذشت 4 سال به ثبت رسید.

وی گفت: با این که سطح گسترده ای از کوه های صاحب الزمان باستانی است و علاوه بر این قلعه، بنا ها و غار های تاریخی دیگری در راستا و حریم پروژه بام کرمان قرار دارند، اما ساخت و ساز ها به روال قبل ادامه دارد و بنا به گفته ها در حال پیشروی است.

لازم به ذکر است، پفراینده ساخت و ساز در کوه شیوشگان که با نام بام کرمان شناخته شده، بیش از یک سال است که از سوی خبرنگاران در دست پیگیری است. برای انتقال مطالبات مردمی بار ها با مسئولان میراث فرهنگی و دیگر مقامات استانداری تماس گرفتیم که متاسفانه پاسخی داده نشد. به زودی به گزارشی در مورد آخرین شرایط این منطقه باستانی می پردازیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 اسفند 1399 بروزرسانی: 8 اسفند 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1528

به "ساخت و ساز بر فراز کوه تاریخی صاحب الزمان کرمان همچنان ادامه دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت و ساز بر فراز کوه تاریخی صاحب الزمان کرمان همچنان ادامه دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید