ساختمان وزارت نفت باید جابجا گردد ، 9 درصد تهران روی گسل زلزله است

به گزارش مسافرت رو، شکرچی زاده رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به اینکه 81 کیلومترمربع تهران در حریم گسل های اصلی زلزله قرار دارند گفت:ممنوعیت احداث ساختمان های مهم روی گسل زلزله به شهرداری مناطق ابلاغ شده است.

ساختمان وزارت نفت باید جابجا گردد ، 9 درصد تهران روی گسل زلزله است

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید.

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، محمد شکرچی زاده در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه در قانون جدید مدیریت بحران وظایف جدیدی به مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی سپرده شده است گفت:در این ابلاغیه 7 وظیفه به این مرکز سپرده شده که مهمترین آن فراهم کردن الزام های تاب آور شدن شهر ها است.

وی با اشاره به اینکه تکالیفی که قانون مدیریت بحران، مصوب شهریورماه 98 در بند ض برعهده مرکز تحقیقات نهاده است، الزامات تاب آور کردن شهر ها را از اولویت های مرکز برشمرده تاکید نمود:مقاوم سازی و بحث فرونشست زمین از دیگر اولویت های ابلاغی به مرکز تحقیقات است بنابراین با درخواستی که به سازمان برنامه و بودجه صورت گرفت خوشبختانه برای سال آینده برای تاب آوری بودجه ای در نظر گرفته شده است.

شکرچی زاده ادامه داد: رویکرد ها در گذشته در مورد بحران پیشگیرانه نبوده پس باید به سمت هدفمند کردن مدیریت بحران حرکت کنیم.

به گفته وی، اگر در مورد سیل سال جاری که خسارتی بیش از 30 هزار میلیارد تومان برای کشور داشت رویکرد ما پیشگیرانه بود می توانستیم بهتر عمل کنیم.

وی گفت: در زمینه های مختلف شناسایی پهنه گسل های اصلی، فرونشست، ساختمان های بلندمرتبه و مواردی که قانون مدیریت بحران برعهده مرکز نهاده و پیش تر از آن نیز در مرکز دنبال می شد، توسط مرکز در حال اجرا است. در واقع مرکز با این قبیل اقدامات به دنبال آن است که به تاب آور کردن شهر ها کمک برساند.

رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی توضیح داد: حدود 81 کیلومتر مربع یا بطور تقریبی 9 درصد از سطح شهر تهران در پهنه گسل های اصلی زلزله قرار گرفته است که البته بخشی از این گسل ها نیز در بافت فرسوده قرار دارند و همین ویژگی میزان خطر را دو چندان می نماید.

شکرچی زاده گفت: در مورد مقاوم سازی ساختمان هایی که در پهنه گسل های اصلی و همچنین بافت فرسوده شهر ها هستند، هشدار های لازم به شرکت ها، سازمان ها، نهاد ها و دستگاه های مرتبط اعلام و تاکید شده که مقاوم سازی ساختمان های حریم گسل های اصلی در بافت فرسوده شهر ها حتما انجام گردد.

* ساختمان های مهم نباید روی گسل احداث گردد

وی با اشاره به اینکه هنوز آمایش و پایش سراسری در مورد گسل های زلزله انجام نشده است ادامه داد: مصوبه ای داشتیم که نباید ساختمان های مهم در گسل ها و پهنه های اصلی زلزله احداث گردد.

وی اضافه کرد:با وظیفه ای که از شورای عالی شهرسازی و معماری به ما و به شهرداری مناطق ابلاغ شده قرار است که در قانون جدید با اولویت شهر های مهم (تبریز، تهران، کرج، مشهد و کرمان) این موضوع پیگیری گردد.

شکرچی زاده اضافه کرد: نقشه حضور ساختمان های مهم، بیمارستان ها و مراکز حیاتی در حریم گسل های اصلی این شهر ها تهیه و تصویب شده در حال احصا است تا مقدمات جابه جایی آن ها فراهم گردد. در کشور آمار هنوز آمایش و پایش در زمینه گسل های زلزله انجام نشده است.

رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ادامه داد:در این اقدام قصد ما این نیست که ساختمانی را تخریب کنیم، اما باید مقاوم سازی و تاب آوری آن ساختمان های مهم انجام گردد. به عنوان مثال ساختمان وزارت نفت روی گسل ساخته شده که اگر امکان جابجایی باشد باید جابجا گردد.

*فرونشست زمین در جنوب تهران

شکرچی زاده در پاسخ به این سوال که چه اقداماتی برای فرونشست زمین در تهران انجام شده است گفت: بخش هایی از تهران دچار فرونشست شده اند و دلیل آن هم بهره برداری از ذخایر زیرزمینی آب کشور است.

وی با اشاره به اینکه در بعضی از مناطق کشور سالانه 50 سانتی متر فرونشست داریم گفت: وزارت نیرو باید بهره برداری از آب های زیرزمینی را مدیریت کند و چاه های غیرمجاز را مسلوب کند.

شکرچی زاده ادامه داد:در حال حاضر در شهر تهران نیز این فرونشست زمین اتفاق افتاده این موضوع در مناطق جنوب تهران مشاهده می گردد.

به گفته وی، فرونشست زمین یک موضوع دینامیک و ادامه دار است و راه چاره های مهندسی آن بسیار پیچیده است پس نیازمند همت جدی جامعه مهندسی است و باید منشا مساله شناسایی و راه چاره مناسبی برای آن اندیشید.

وی در مورد برگزاری دومین کنفرانس و نمایشگاه بین المللی صنعت ساخت که از 8 الی 10 دی ماه برگزار می گردد گفت:صنعت ساخت عمدتا توسط بخش خصوصی صورت می گیرد و وظیفه دولت سیاستگذاری و تدوین ضوابط و تسهیل گری است.

وی ادامه داد:اگر می خواهیم صنعت ساخت در کشور فعال و به آن سوی مرز ها نیز گسترش یابد باید از ظرفیت دیپلماسی استفاده کرد تا بخش خصوصی بتواند در صنعت ساخت فعالانه حرکت کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 21 دی 1398 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 692

به "ساختمان وزارت نفت باید جابجا گردد ، 9 درصد تهران روی گسل زلزله است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساختمان وزارت نفت باید جابجا گردد ، 9 درصد تهران روی گسل زلزله است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید