داروهایی که مقصران ابتلا به چاقی هستند!

به گزارش مسافرت رو، داروهایی که به طور متداول مصرف می کنید نقش مهمی در ابتلا به اضافه وزن و چاقی دارند.

داروهایی که مقصران ابتلا به چاقی هستند!

به گزارش خبرنگاران، اینطور ثابت شده که 6 نوع داروی تجویزی و مصرف مداوم آنها سبب افزایش وزن در شما می شوند:

استروئیدھا: مصرف طولانی مدت استروئیدھا در افرادی که به بیماری ھایی نظیر آرتریت، آسم و بیماری ھای گوارشی مبتلا ھستند، احتمال افزایش زن رو بالا می برد. این داروھا، اشتھا را افزایش داده و در طولانی مدت منجر به اضافه وزن می شوند. اگر مجبور ھستید که از استروئیدھا به مدت طولانی بهره ببرید، با پزشک خود در خصوص امکان کاھش دوز دارو مشورت نمایید.

داروھای ضد افسردگی: سروتونین و دوپامین موجود در این داروھا که انتقال دھنده ھای عصبی ھستند که با ایجاد لذت و شادی در ارتباطند، اشتھا را نیز برای خوردن، بیشتر می نمایند. البته، عوارض جانبی این داروھا از فردی به فرد دیگر، تفاوت دارد. اگر دغدغه وزن دارید، حتما در خصوص قطع مصرف این داروها با پزشک مشورت کنید.

داروهای ضد بارداری: این داروها باعث آزادسازی ھورمون پروژسترون در بدن می شوند. پروژسترون منجر به افزایش اشتها می گردد. در ضمن داروھای ضدبارداری، باعث احتباس آب در بدن می شوند.

داروھای مسدود نماینده بتا: نباید از مصرف داروھای کاھنده خون به دلیل ترس از چاقی، خودداری کرد و حتما باید از پزشک بخواھید که داروی جایگزین برای شما در نظر بگیرد. پزشک ممکن است که به جای داروھای قدیمی، داروھای مسدودنماینده بتای جدیدتر، یا داروھای مسدودنماینده کانال کلسیم و یا محدودنماینده ھای ACE را تجویز کند. ھمچنین باید مراقب رژیم غذایی خود باشید تا قند و شکر کمتری داشته و در عوض، میوه و سبزیجات تازه بیشتری مصرف کنید و فعالیت بدنی بیشتری نیز داشته باشید.

انسولین: بعضی از داروھای انسولین در بعضی از افراد به افزایش وزن منجر می گردد. علاوه بر این، بسیاری از افراد مبتلا به دیابت، یا چاق ھستند و یا در معرض ابتلا به اضافه وزن قرار دارند. بیشتر این افراد، تحرک بدنی کافی ندارند و انرژی کافی نمی سوزانند. برای جلوگیری از افزایش وزن باید زیر نظر پزشک، یک برنامه ورزشی برای خود ترتیب بدھید. پیاده روی به مدت 30 دقیقه در روز نیز اثرات چشمگیری بر شرایط قند خون و وزن فرد دارد.

آنتی ھیستامین ھا: مصرف آنتی هیستامین به مدت طولانی اثراتی مانند اضافه وزن دارد. بنابراین، اگر برای فروکش کردن تب و به صورت موقتی از آنتی ھیستامین استفاده گردد، اثری بر روی افزایش وزن نخواھد گذاشت. اگر به ھر دلیلی مجبور ھستید که از آنتی ھیستامین به مدت طولانی بهره ببرید، با پزشک خود مشورت کنید تا در صورت صلاحدید، داروی مشابھی برای شما تجویز نماید.

منبع: ایرنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 30 فروردین 1400 بروزرسانی: 30 فروردین 1400 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1632

به "داروهایی که مقصران ابتلا به چاقی هستند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داروهایی که مقصران ابتلا به چاقی هستند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید