خبرنگاران آمریکا در حال رایزنی با اروپایی ها برای تمدید ممنوعیت تسلیحاتی ایران است

به گزارش مسافرت رو، نیویورک- خبرنگاران- نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد مدعی شد پیش نویس قطعنامه تمدید ممنوعیت تسلیحاتی ایران را به کشورهای اروپایی عضو شورای امنیت داده است تا اطمینان یابد اجازه نخواهند داد در مهرماه، این محدودیت ها انتها یابد.

خبرنگاران آمریکا در حال رایزنی با اروپایی ها برای تمدید ممنوعیت تسلیحاتی ایران است

با ما سفر کنید و با تور ترکیبیی اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

کلی کرافت روز آدینه در نشست خبری که در وزارت خارجه آمریکا برگزار گردید، در پاسخ به این سوال که چگونه می خواهید محدودیت تسلیحاتی ایران را با توجه به مخالفت روسیه دنبال کنید و اینکه آنها معتقدند آمریکا نمی تواند از فرایند ماشه استفاده کند چرا که دولت ترامپ در سال 2018 از برجام خارج شده اند، این مطلب را عنوان نمود.

وی اضافه نمود: آمریکا در وهله نخست تمامی گزینه های دیپلماتیک را برای اطمینان از تمدید محدودیت تسلیحاتی ایران امتحان می نماید. وظیفه من این است که اطمینان دهم این تمدید ممنوعیت تسلیحاتی اتفاق افتد.

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد ادامه داد: از این رو، من با وزیر خارجه، برایان هوک همکاری نزدیکی دارم تا این محدودیت، تجدید گردد. آنچه که به مردم می گویم این است که در هجدهم اکتبر(27 مهرماه) همانگونه که وزیر خارجه می گوید، آیا می خواهیم روسیه به ایران سلاح بفروشد؟ اگر ممنوعیت تسلیحاتی را تمدید نکنیم، آیا می خواهیم چین یا هرکسی دیگر به ایران سلاح فراهم سازد یا بفروشد؟

کرافت اضافه نمود: من تاکید می کنم که روسیه و چین باید به اجماع جهانی علیه رفتار ایران بپیوندند. این نه تنها به مردم ایران بلکه به مردم خاورمیانه هم مربوط است. ما باید درباره عواقب پیامدهای ناخواسته این مساله فکر کنیم. کاملا وظیفه ما است که از همه گزینه ها برای اطمینان یافتن از اینکه ممنوعیت تسلیحاتی ایران که از سوی سازمان ملل متحد اعمال شده است، تمدید گردد.

وی با تکرار ادعای ناپذیرفته شده مقامات دولت ترامپ مبنی بر اینکه هنوز در برجام مشارکت دارند، گفت: هرکسی که بتواند قطعنامه 2231 را بخواند روشن است که آمریکا همچنان حق ابتکار تجدید مکانیسم ماشه را درباره ممنوعیت تسلیحاتی دارد.

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد در پاسخ به این سوال که قصد دارید چه زمانی پیش نویس قطعنامه مدنظر خود را درباره تمدید ممنوعیت تسلیحاتی علیه ایران به گردش درآورید، اظهار کرد: ما پیش نویس این قطعنامه را در اختیار انگلیس، فرانسه، آلمان و فکر کنم استونی و روسیه قرار داده ایم.

کرافت ادامه داد: تقریبا به زودی آن را در اختیار همه 15 عضو شورای امنیت قرار می دهیم اما کوشش داریم که با دقت کار کنیم تا برای 18 اکتبر آمادگی داشته باشیم. ما با اعضای مختلف شورای امنیت درحال صحبت هستیم.

وی اضافه نمود: پیش از آنکه قطعنامه را در اختیار همه اعضای شورای امنیت قرار دهیم، می خواهم مطمئن شوم که هرکسی بداند متعهد هستیم تا شورای امنیت اجازه ندهد این ممنوعیت در اکتبر سرانجام یابد. بنابراین آنها باید تاکید و تعهد سرسختانه مرا به مردم ایران و منطقه درک نمایند و فکر می کنم آنها وقتی که بتوانند پیش نویس ممنوعیت تسلیحاتی را ببینند، بهتر درک نمایند.

مطابق قطعنامه 2231 شورای امنیت که بخشی از توافق هسته ای ایران موسوم به برجام است، ممنوعیت خرید و فروش سلاح های متعارف از یا به ایران در 27 مهرماه 1399 به سرانجام می رسد.

دولت ترامپ که در هجدهم اردیبهشت 1397 به طور رسمی گفت به مشارکت خود در این توافقنامه سرانجام می دهد اما مایک پمپئو پس از 2 سال و بازگرداندن تروریسم مالی علیه مردم ایران، مدعی شده است که هنوز بخشی از این توافق هستند.

ادعایی که با مخالفت جدی روسیه و چین به عنوان دو عضو دائم شورای امنیت و برجام روبرو شده است و این تفسیر را مضحک و گمراه نماینده دانسته اند.

منبع: ایرنا
انتشار: 13 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1111

به "خبرنگاران آمریکا در حال رایزنی با اروپایی ها برای تمدید ممنوعیت تسلیحاتی ایران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران آمریکا در حال رایزنی با اروپایی ها برای تمدید ممنوعیت تسلیحاتی ایران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید