همسران پیامبر چه تعداد بوده است؟

به گزارش مسافرت رو، همسران پیامبر به طور کلی 13 عدد بوده اند که از این میان با 11 نفر از آن ها زندگی کرده است. ایشان تا 25 سالگی مجرد بوده و اولین بار با خدیجه ازدواج کردند. عایشه تنها کسی بود که قبل از پیامبر با کسی ازدواج نکرده بود.

همسران پیامبر چه تعداد بوده است؟

حضرت محمد (ص) در طول حیاتشان چندین بار ازدواج نمودند که اکثریت آن ها ازدواج با زنان بیوه و با اهداف خاصی بوده است. عایشه تنها دختری بود که قبل از ازدواج با پیامبر به عقد هیچ مردی درنیامده بود. اولین ازدواج پیامبر اسلام در 25 سالگی بوده است. برای آگاهی بیشتر درباره تعداد همسران پیامبر با خبرنگاران همراه شوید.

همسران پیامبر چه تعداد بوده است؟

تاریخ نگاران و سیره نویسان در مورد تعداد همسران پیامبر گوناگون سخن گفته و در تعداد همسران پیامبر (ص) اختلاف نظر دارند. بعضی مانند ابن هشام تعداد آنان را سیزده، بعضی مانند مسعودی و ذهبی پانزده و کسانی مثل حاکم و ابن سعد بیش از این دانسته اند. بعضی هم در این زمینه راه مبالغه در پیش گرفته و شمار همسران پیامبر را بیش از آنچه واقعیت داشته منعکس کرده اند.

ابن اسحاق می نویسد: پیامبر با سیزده زن خطبه عقد خواند، از این تعداد با دو تن به برگزاری خطبه عقد بسنده کرد و بدون عروسی و زندگی مشترک از هم جدا شدند اما یازده تن را به خانه برد و با آنان زندگی کرد. دو نفر در هنگام حیات او به نام های خدیجه دختر خویلد و زینب دختر خزیمه، معروف به ام المساکین دیده از دنیا فرو بستند. در هنگام رحلت، نه زن به نام های سوده، عایشه، حفصه، ام السلمه، ام حبیبه، زینب دختر جحش، جویریه، صفیه و میمونه در خانه او بودند. (در یک زمان بیش از نه زن در خانه پیامبر وجود نداشت).

لازم به ذکر است که پیامبر (ص) تا 25 سالگی مجرد بودند و بعد از آن با حضرت خدیجه (س) ازدواج کردند. ایشان تا زمانی که خدیجه زنده بود (وی سه سال قبل از هجرت از دنیا رفت) یعنی تا حدود 50 سالگی، با هیچ زن دیگری ازدواج نکرد.

جز عایشه، زنانی که پیامبر با آنان ازدواج کرد، بیوه بودند.

فاطمه (س) تنها فرزند پیامبر!

در میان این همسران، پیامبر (ص) تنها از خدیجه و ماریه صاحب فرزند شد. خدیجه فرزندانی به نام های زینب، امّ کلثوم، رقیه، فاطمه (س)، قاسم و عبدالله به دنیا آورد. ماریه نیز صاحب فرزندی به نام ابراهیم شد.

زمان تولّد ابراهیم، همه فرزندان پیامبر جز حضرت فاطمه از دنیا رفته بودند. ابراهیم نیز در کودکی از دنیا رفت.

دلیل چند همسری پیامبر چه بود؟

ازدواج های پیامبر (ص) برای اهداف والایی مانند نجات بعضی زنان از افتادن در دامن قبایل کافر و مشرک، تحکیم روابط با قبایل بزرگ، حفظ مقام و آبروی بعضی از زنان با شخصیت، سرپرستی یتیمان آنان و... بوده است. در این بین بعضی نویسندگان تعدد همسران پیامبر را ناشی از هوا و هوس دانسته و کوشیده اند تا با طرح این موضوع شخصیت پیامبر را زیر سوال برند. عالمان و متکلمان مسلمان به این شبهه پاسخ های متعددی داده و دلایلی برای ازدواج های پیامبر ذکر کرده اند. از جمله:
  • جلب پشتیبانی قبایل و طوایف بزرگ عرب و تقویت نفوذ سیاسی و اجتماعی خود از راه پیوند سببی با آنان؛ مانند پیوند با عایشه.
  • حفظ آنان از خطرات جانی؛ مانند ازدواج با سوده.
  • تقویت جایگاه اجتماعی زنان آسیب دیده، همچون زنان بیوه و اسیر (همه همسران پیامبر جز عایشه بیوه بودند).
  • دلجویی از زنان، به دلیل آسیب هایی که به خاطر پذیرش اسلام، متحمل شده بودند؛ مانند ازدواج با ام حبیبه.
  • آزادسازی اسیران و بردگان؛ مانند ازدواج با جویریه
  • نشان دادن عظمت، شکوه و قدرتمندی اسلام و مسلمین؛ مانند ازدواج با صفیه.
  • اجرای حکم الهی و زدودن افکار غلط جاهلی؛ مانند ازدواج با زینب دختر جحش.
  • محافظت و تأمین زندگی بیوه زنان فقیر و یتیمان به جای مانده؛ مانند ازدواج با ام سلمه و زینب دختر خزیمه.
لازم به ذکر است که در عصر بعثت پیامبر اکرم(ص) تعدد زوجات و ارتباط جنسی با زنان بسیار بی قید و نابسامان و نامحدود بود. پیامبر اکرم (ص) شمار همسران را محدود کرد و با این کار گام مهمی در احقاق حقوق زنان در آن دوره برداشته شد.

گروه مذهبی خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 3 بهمن 1399 بروزرسانی: 3 بهمن 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1456

به "همسران پیامبر چه تعداد بوده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همسران پیامبر چه تعداد بوده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید