فاجعه سنی که یحیی در پرسپولیس رقم زد

به گزارش مسافرت رو، پرسپولیس در فصلی که هفته های پایانی اش را می گذرانیم تیم مسنی بود و شاید همین یکی از عوامل ناکامی اش به شمار آید. البته ناکامی نه به معنای مطلق و تنها از این جهت که نتوانست باز هم قهرمان شود و شاید نام این را بشود برای پرسپولیس ناکامی گذاشت.

فاجعه سنی که یحیی در پرسپولیس رقم زد

با احتساب بازیکنانی که در نیم فصل دوم به پرسپولیس اضافه شدند در حال حاضر معدل سنی 28 بازیکن فعلی تیم پرسپولیس 27 سال و 5 ماه است. تصور کنید تیم تکان اساسی نخورد و آنگاه به سن این بازیکنان در شروع فصل بعد سه چهار ماه دیگر اضافه خواهد شد و باز هم میانگین سنی پرسپولیس بالا خواهد رفت مگر اینکه یحیی به جذب بازیکن جوان راضی شده و شکل تیمش را تغییر دهد که فعلاً خبری از اقبال به جوان ها نیست.

گل محمدی طی دو سال و نیم حضورش در پرسپولیس ثابت کرده خیلی خیلی سخت به جوان ها اعتماد می کند و معتقد است جوانی که بخواهد در این تیم فیکس بازی کند باید ستاره باشد و کار در بیاورد. البته در لیگ های بزرگ اروپایی و حتی در تیم های ثروتمند بعضاً بازیکنانی 18-17 ساله می درخشند و معنی عام بازیکن جوان در فوتبال اروپا یعنی این سن و سال، اما گل محمدی حتی به بازیکنانی 23-24 ساله که در فوتبال ایران جوان نامیده می شوند رویکردی ندارد.

در بازه زمانی 2 سال و نیمه سرمربیگری یحیی در پرسپولیس هیچ بازیکن جوان شاخصی فرصت عرض اندام نیافته و به نوعی خارج از ترکیب اصلی بوده است. یحیی بازیکنان جوان قبلی پرسپولیس را کنار گذاشت و به جوان های تازه وارد هم میدان نداد. در عین حال جوان هایی مثل شریفی، عبدی، مهدیخانی و شجاعی که دیگر به معنای واقعی کلمه جوان نبوده و باتجربه شده اند هم خیلی کم بازی کرده و اثرگذار نبودند.

نکته مهم در مورد شرایط سنی پرسپولیس اینکه 8 بازیکن مهم این تیم بالای 30 سال سن دارند و از بین نفرات کارگشا همه بالای 26 سال هستند. در واقع نفرات زیر 26 سال به نوعی در اسکواد تیم نیستند یا اگر هستند بازیکنانی صرفاً نیمکت نشین به حساب می آیند. از بین نفرات جوان تر مهدی عبدی بیشتر از بقیه بازی کرده، اما نفرات دیگر مثل شجاعی و شریفی خیلی کم به میدان رفتند و نفراتی مثل مهدیخانی حتی به لیست نمی رسیدند. تعداد بازیکنان زیر23 سال هم زیاد نبود و با در نظر گرفتن دو مهره تاجیک باز هم میانگین بازی آن ها بالا نبود چرا که بازیکنانی مثل عمری، جودکی و یوسفی خیلی سخت به لیست مسابقات می رسیدند.

به نظر می رسد شرایط سنی پرسپولیس در فصل بعد هم تکانی نخواهد خورد و با توجه به نفراتی که قرار است جذب شوند و در نظر گرفتن بازیکنانی که احتمالاً جدا می شوند میانگین سنی همین حول و حوش باقی خواهد ماند.

همین حالا با در نظر گرفتن سن و سال بازیکنانی که بحث حضورشان در پرسپولیس مطرح است و برخی شان نهایی شده اند، می توان به این مهم پی برد. بیرانوند در آستانه 30 سالگی است و پورعلی گنجی 30 را رد کرده. اوضاع در مورد شهباززاده نگران کننده تر هم هست چرا که او بیش از 32 سال سن دارد و تنها محمد خدابنده لو گزینه جوانی است که می تواند میانگین سنی تیم را پایین بیاورد.

البته یحیی فصل قبل هم دو خرید بالای 30 سال داشت (پاکدل و ابراهیمی) و جوان هایی هم که به خدمت گرفت و بازی داد (هنانوف، صفروف و تمیروف) اصلاً به کار تیم نیامدند.

ایران ورزشی

منبع: فرارو
انتشار: 17 تیر 1401 بروزرسانی: 17 تیر 1401 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 2153

به "فاجعه سنی که یحیی در پرسپولیس رقم زد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فاجعه سنی که یحیی در پرسپولیس رقم زد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید