20 درصد آلمانی ها موضوع کرونا را فریبکاری می دانند

به گزارش مسافرت رو، یک پنجم رای دهندگان آلمانی اعتقاد دارند که متولیان سیاست و رسانه، آگاهانه و برای اغفال افکار عمومی، خطر کرونا را عظیم می نمایند. تحقیق شبکه تلویزیونی شمال آلمان اما نشان می دهد که بیشتر مردم به خبرها اعتماد دارند.

20 درصد آلمانی ها موضوع کرونا را فریبکاری می دانند

با تور آلمان از دیدنی ترین کشور اروپایی بازدید کنید و از شهرهای برلین، هانوفرو، فرانکفورت و مونیخ دیدن کنید.

به نقل از پایگاه خبری دویچه وله، 20 درصد رای دهندگان آلمانی معتقدند که در پاندمی کرونا، سیاستمداران و رسانه ها مردم را آگاهانه فریب می دهند. این نتیجه یک نظرسنجی است که موسسه اینفرا تست به سفارش شبکه تلویزیونی شمال آلمان (NDR) انجام داده است.

به عبارت ساده تر این افراد موضوع را عظیم نمایی یا توطئه می دانند و دست هایی را در حوزه سیاست و رسانه، به ترویج این دروغ متهم می نمایند.

54 درصد کسانی که چنین نظری دارند، طرفداران حزب آلترناتیو برای آلمان (AfD) هستند و پس از آنها، کاربران شبکه های اجتماعی با 31 درصد. در تفکیک پرسش شوندگان، طرفداران حزب سبزها با 9 درصد و افراد مسن تر از 65 سال با 13 درصد، کمتر از سایرین به چنین ایده ای باور دارند.

حزب آلترناتیو برای آلمان که گرایش های راست افراطی دارد، با شعارهایی علیه پناهجویان وارد مجلس آلمان شده و در تظاهرات مخالفت با محدودیت های کرونا نیز حضور فعالی دارد.

68 درصد پرسش شوندگان خبرها و اطلاعات مندرج در رسانه ها پیرامون همه گیری کرونا را معتبر و قابل اطمینان دانسته اند. در رده بندی اعتباری، 42 درصد به رسانه های چاپی نظر موافق داشته اند، 23 درصد به رادیوتلویزیون های غیردولتی و 7 درصد به شبکه های اجتماعی.

کمترین میزان اعتماد به رسانه های رسمی، نزد طرفداران حزب AfD است (27 درصد) و بیشترین میزان به طرفداران دو حزب سبزها و چپ ها تعلق دارد (82 درصد).

در اظهارنظرها، تفاوت چشمگیری از نظر سنجی بین پاسخ دهندگان مشاهده نمی گردد. 60 درصد افراد بین 18 تا 39 ساله گفته اند که به رسانه های عمومی اعتماد دارند. بین افراد 65 سال به بالا این نرخ به 74 درصد می رسد.

نکته جالب در این میان، تفاوت فکری بین مردم غرب و شرق آلمان است. 60 درصد پرسش شوندگان در شرق کشور مقررات عمومی را معتبر دانسته اند، در حالی که این میزان در بین پاسخ دهندگان غرب آلمان برابر 70 درصد است.

تانیف شولتز، استاد روزنامه نگاری در دانشگاه ماینتس، می گوید این نظرسنجی موید اعتماد نسبتا بالای بیشتر مردم به محتوای رسانه های رسمی اعم از روزنامه ها یا شبکه های رادیو تلویزیونی است و دامنه سنی این باورمندی گسترده است: اما نزد جوانان که بیشتر به مطالب شبکه های اجتماعی توجه دارند، این اعتماد شکاف بر می دارد.

شولتز تفاوت آشکار بین نظر طرفداران حزب آلترناتیو برای آلمان و سایرین را ناشی از این می داند که آنها اطلاعات شان درباره کرونا را از رسانه های غیررسمی کسب می نمایند.

نصف بیشتر پرسش شوندگان گفته اند که عمده اخبار و اطلاعات و تفاسیر مربوط به کرونا را از یوتیوب، فیسبوک، وبلاگ ها یا پیغام رسان هایی چون تلگرام و واتس اپ گرفته اند. یک دهم آنها اعلام نموده اند که مطالب مربوطه را به کرات با دیگران به اشتراک گذاشته اند.

بیشترین فعالیت در هم رسانی خبرها را طرفداران آ اف د با 19 درصد داشته اند و کمترین تحرک نزد طرفداران حزب سبزها با 3 درصد بوده است. طرفداران حزب چپ ها با 72 درصد و طرفداران حزب آلترناتیو برای آلمان با 67 درصد، بیشترین کاربران شبکه های اجتماعی در موضوع کرونا بوده اند.

خانم پیا لامبرتی، روانشناس، می گوید: اعتقاد به توطئه، از یک سو ناشی از بی اعتمادی عمومی نسبت به گروه های حاضر در مسند قدرت است و از طرف دیگر، پیغام عداوت و چالش با گروه های اجتماعی غیر.

این روانشناس با اشاره به نتایج پژوهشی علمی، یادآوری می نماید که تنها یک مصداق از روایت های توطئه، می تواند فرد را چنان دچار سوءظن سازد که حاضر نباشد هیچ تعاملی با جامعه و اطراف داشته باشد. او در عین حال می گوید تعداد بالای گزارش ها و مقالات درباره تظاهرات و تحرکات مدافعان تئوری توطئه، خودش یک تبلیغ است و تا حدودی به آنها مشروعیت می بخشد.،ایسنا

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و دنیا را اینجا بخوانید

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 15 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1089

به "20 درصد آلمانی ها موضوع کرونا را فریبکاری می دانند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "20 درصد آلمانی ها موضوع کرونا را فریبکاری می دانند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید