کسر اقساط وام های تولیدکنندگان علی رغم مصوبه شورای پول و اعتبار

به گزارش مسافرت رو، در حالی که بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار در اسفند ماه 98 مقرر شد که اقساط وام تولیدکنندگان 10 رسته شغلی آسیب پذیر از بیماری کرونا 3 ماه به تعویق افتد، بانک ها بدون توجه به این مصوبه اقساط وام را از حساب تولیدکنندگان کسر کردند.

کسر اقساط وام های تولیدکنندگان علی رغم مصوبه شورای پول و اعتبار

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، در طی مصوبه 13 اسفند 98 شورای پول و اعتبار در خصوص یاری به صاحبان کسب و کار هایی که به دلیل شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا با مسائلی روبرو شده اند، بانک مرکزی مصادیق کسب و کار های مشمول که به تصویب کمیته منتخب دولت رسیده را گفت.

بر این اساس، بانک مرکزی عناوین بخش ها و رسته های کسب و کار هایی که به طور مستقیم از بیماری کووید 19 دچار بیشترین آسیب شده اند و شامل امکان بهره مندی از تعویق پرداخت تسهیلات در اسفند 98 و دو ماهه اول سال 99 شده اند را مراکز فراوری و توزیع غذا های آماده اعم از رستوران ها، بوفه ها، طباخی، تالار های پذیرایی، قهوه خانه ها و موارد مشابه به تشخیص وزارت صنعت و همچنین مراکز مربوط به گردشگری، شامل هتل ها، هتل آپارتمان ها، مجتمع های جهانگردی و گردشگری، مهمانپذیرها، مهمانسرا ها و... و مراکز فراوری و توزیع پوشاک، فراوری و توزیع کیف و کفش، مراکز فراوری آجیل، خشکبار، قنادی، بستنی و آبمیوه و... گفت؛ لذا صاحبان این مشاغل و کسب و کار ها با توجه به مسائلی که در خصوص شیوع ویروس کرونا در کشور و بعضاً تعطیلی کسب و کارهایشان به وجود آمده بود، منتظر اجرای این مصوبه بودند. اما براساس گزارشات مختلف، شنیده شد که مصوبه شورای پول و اعتبار علی رغم اعلام صریح آن توسط رئیس کل بانک مرکزی اجرایی نشده و اجرای آن فقط در خصوص وام های قرض الحسنه اجرا شده است.

بر این اساس مصاحبه هایی با بعضی صاحبان این کسب و کار ها و رؤسای اتحادیه های مذکور که مشمول تعویق سه ماهه اقساط وام شده اند، انجام شد که در ادامه می خوانید.

* بخشنامه شورای اعتبار درباره تعویق سه ماهه اقساط وام اجرا نشد

رسول شجری رئیس اتحادیه فراورینمایندگان و فروشندگان کفش چرم دست دوز تهران در این رابطه گفت: علی رغم ابلاغ بخشنامه شورای پول و اعتبار و اعلام بانک مرکزی به بانک ها مبنی بر به تعویق افتادن اقساط ده رسته شغلی، اقساط وام صنف فراورینمایندگان کفش چرم دست دوز سر موعد مقرر و مطابق ماه های قبل از شیوع ویروس کرونا از موجودی حساب فراورینمایندگان کسر شد.

این اظهارات رئیس اتحادیه کفش چرم دست دوز در خصوص کسر اقساط وام های فراورینمایندگان در حالی است که صنف مذکور براساس اعلام بانک مرکزی جزو ده رسته آسیب پذیر از شیوع ویروس کرونا بوده است و به گفته رئیس این اتحادیه، فعالان صنفی این بخش نه تنها بر اثر رکود حاکم بر اقتصاد با مسائل عدیده اقتصادی دست و پنجه نرم می نمایند، بلکه شیوع ویروس کرونا هم کسب و کار آن ها را چند برابر متأثر نموده است و بر این اساس ادامه فعالیت اقتصادی برای بسیاری از فراورینمایندگان این بخش بسیار سخت شده است.

لازم به ذکر است، رؤسای بعضی از اتحادیه های صنفی از جمله اسکندر آزموده رئیس اتحادیه فراورینمایندگان، فروشندگان بستنی، آبمیوه و کافی شاپ درباره اینکه آیا مصوبه بانک مرکزی در خصوص تعویق اقساط وام در رسته شغلی آن ها به اجرا درآمده است، گفت: اصناف این بخش اصلاً از وامی برخوردار نبوده اند تا مشمول معافیت یا تعویق آن شوند.

وی همچنین در خصوص مسائل ناشی از شیوع ویروس کرونا و تأثیر آن ها بر فعالان صنفی این بخش، گفت: متأسفانه از اسفند سال گذشته واحد های صنفی این بخش تقریباً تعطیل هستند و با مسائلی روبرو شده اند، به طوری که ادامه فعالیت برای آن ها بسیار سخت است.

وی همچنین گفت: ضروری است دولت در بخش هایی مانند اقتصادیات و بیمه به فعالان صنفی این بخش یاری کند تا اشتغال پابرجا باقی بماند.

* کسر اقساط وام فراورینمایندگان پوشاک بدون توجه به مصوبه شورای پول و اعتبار

لازم به ذکر است ابوالقاسم شیرازی رئیس اتحادیه فراورینمایندگان و فروشندگان پوشاک نیز در رابطه با مصوبه اسفندماه 98 شورای پول و اعتبار در خصوص تعویق سه ماهه اقساط وام های فراورینمایندگان گفت: این مصوبه اجرا نشده است و اقساط وام فراورینمایندگان پوشاک در اسفند 98 و فروردین 99 طبق روال ماه های قبل از حساب وام گیرندگان کسر شده است و این روال در خصوص اقساط اردیبهشت ماه 99 نیز ادامه دارد.

وی اضافه کرد: تعویق سه ماهه اقساط تسهیلات بانکی فقط درباره وام های قرض الحسنه اجرایی شد که وام قرض الحسنه نیز معمولاً به صورت مبالغ بسیار اندک یک یا دو میلیونی دراختیار وام گیرندگان قرار می گیرد، یا در قالب وام ازدواج پرداخت می گردد و این نوع وام مشمول فراورینمایندگان نمی گردد.

شیرازی با انتقاد از اینکه در بخش اقتصادیات و تأمین اجتماعی نیز هیچ تسهیلاتی برای کارفرما پس از شیوع ویروس کرونا فراهم نشده است، گفت: اگرچه مهلت تصمیم اظهارات اقتصادیات بر ارزش اضافه کرده متعلق به دوره زمستان 1398 تا 31 اردیبهشت 1399 تمدید شده است، اما این موضوع مشکل فراورینمایندگان و اصناف را حل نمی کند و کمر خمیده فعالان اقتصادی را که زیر بار فشار های اقتصادی خم شده را صاف نمی کند.

وی با اشاره به صدور مجوز شروع به کار واحد های صنفی از شنبه گذشته 23 فروردین 99 گفت: تعطیلی های اخیر و رکود حاکم بر بازار موجب افسردگی اصناف شده است، لذا بازگشایی واحد های صنفی برای شروع فعالیت تجاری در ایام شیوع ویروس کرونا فقط تا حدودی موجب ایجاد روحیه امیدواری در بین کاسبان و فعالان اقتصادی می گردد و شاید آن ها را به افق آینده امیدوارتر کند. در حالی که با توجه به شرایط حاکم اقتصادی امیدی به رونق بازار و کسب و کار نیست.

* با پیگیری های مستمر بانک ها را برای اجرای بخشنامه متقاعد کردیم

شاهرخ محمدزاده رئیس اتحادیه مهمانپذیران نیز از جمله رسته های شغلی آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا محسوب می شوند و براساس بخشنامه بانک مرکزی، فعالان این رسته شغلی نیز باید از مصوبه شورای پول و اعتبار مبنی بر تعویق سه ماهه اقساط وام برخوردار شوند؛ لذا شاهرخ محمدزاده رئیس اتحادیه مهمانپذیران استان تهران در رابطه با اجرای بخشنامه شورای پول و اعتبار در خصوص تعویق سه ماهه در پرداخت اقساط تسهیلات، گفت: متأسفانه علی رغم اعلام بانک مرکزی مبنی بر به تعویق افتادن اقساط وام، این بخشنامه اجرا نشد و بانک ها برای دریافت اقساط، به وام گیرندگان دائما پیام می دادند.

وی اضافه کرد: اما به دنبال پیگیری های مستمر و ممانعت از پرداخت اقساط، بالاخره پیروز شدیم تا بانک ها را برای اجرای بخشنامه قانع کنیم.

رئیس اتحادیه مهمانپذیران استان تهران بیان داشت: اگرچه بانک ها مدام از اجرای بخشنامه مذکور به دلیل عدم ابلاغ آن سرباز می زدند، اما از آنجا که موضوع تعویق پرداخت اقساط وام رسانه ای شده بود و به طور رسمی مصوبه شورای پول و اعتبار از رسانه ها اعلام شده بود، ما با ارائه مدارک مستند خبری و پیگیری های مکرر بالاخره پیروز به عدم پرداخت اقساط شدیم.

وی با بیان اینکه بعضی فعالان صنفی این بخش با توجه به درخواست بانک ها اقساط خود را پرداخت نموده اند، گفت: اما پیگیری های عده ای از فعالان صنفی منجر به اجرای مصوبه شد.

محمدزاده با انتقاد از اینکه در تصمیمات ستاد ملی کرونا مشورتی با رؤسای اتحادیه های صنفی آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا انجام نشده است، گفت: این در حالی است که فعالان صنفی در متن ماجرا قرار دارند و در تصمیم گیری ها می توانند بسیار مؤثر باشند.

وی اضافه کرد: در حال حاضر مهمانپذیران، مسافرخانه ها، هتل ها دچار آسیب های اقتصادی فراوانی شده اند، اما متأسفانه هیچ یاریی از دولت مشاهده نمی گردد.

وی با اشاره به جمعیت شاغل در مهمانپذیر ها و مسافرخانه ها گفت: فقط مهمانپذیران استان تهران برای 3500 کارگر اشتغال ایجاد نموده اند، لذا ضروری است تا دولت به این بخش به عنوان بخش اشتغالزا در شرایط ویژه ای که به آن دچار شده ایم، بیشتر توجه کند.

وی گفت: در شرایط فعلی ضروری است تا دولت مساعدت هایی در زمینه های اقتصادیات، بیمه تأمین اجتماعی و همچنین هزینه های انرژی با فعالان صنفی این بخش داشته باشد، زیرا در 2.5 ماه گذشته، عملاً این بخش تعطیل بوده و مهمانپذیران درآمدی کسب ننموده اند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 31 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1060

به "کسر اقساط وام های تولیدکنندگان علی رغم مصوبه شورای پول و اعتبار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کسر اقساط وام های تولیدکنندگان علی رغم مصوبه شورای پول و اعتبار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید