کدام گروه خونی در برابر کرونا آسیب پذیرتر است؟

به گزارش مسافرت رو، در اولین روزهای پس از شیوع ویروس کرونا در چین، محققان چینی که تحقیقات فشرده برای شناسایی ساختار این ویروس نوپدید را شروع نموده بودند، اعلام کردند که ممکن است بعضی گروه های خونی، بیشتر یا کمتر در معرض خطر ابتلا به کووید19 باشند.

کدام گروه خونی در برابر کرونا آسیب پذیرتر است؟

به گزارش تجارت نیوز، در نتایج این مطالعات گفته می شد که افراد با گروه خونی A نسبت به دیگر گروه های خونی و به خصوص نسبت به گروه خونی O، در مقابل ویروس کرونا آسیب پذیرتر هستند چرا که بنا بر نتایج این مطالعات، اغلب مبتلایان بستری در بیمارستان ها، دارای گروه خونی غیر از O یا AB بوده و گروه خونی A داشتند.

در یکی از این مطالعات که بر 2 هزار و 173 مبتلای بستری در سه بیمارستان چین انجام شد، فقط 10 درصد از مبتلایان، گروه خونی AB و 25 درصد، گروه خونی O داشتند درحالی که باقی مبتلایان، گروه خونی A و B داشتند و به استناد این تحقیقات، گفته می شد که گروه خونی A نسبت به سایر گروه های خونی، بیشتر مستعد ابتلا به عفونت است.

حالا با گذشت 4 ماه از شیوع این بیماری در سراسر دنیا و در حالی که تعداد مبتلایان به بیش از دو میلیون و 160 هزار نفر رسیده، تحقیقات درباره مصونیت یا خطرپذیری گروه های خونی، به نتایج قطعی تری نزدیک شده هرچند که هنوز جامعه پزشکی بر این یافته ها مهر تایید صددرصدی نمی زند.

بنا به نتایجی که تا امروز توسط محققانی در دانشگاه های معتبر دنیا همچون دانشگاه ویرجینیا صورت گرفته، گروه های خونی از بابت قندها و پروتئین های همراه با یکدیگر متفاوت هستند و همین تفاوت، به مصونیت یا استعدادپذیری گروه خونی در مقابل ویروس منجر می گردد. با وجود این نتایج تحقیقات، جامعه پزشکی متفق است که هیچ گروه خونی از ابتلا به بیماری های ویروسی و عفونی مصون نیست و مسعود مردانی؛ عضو کمیته علمی مقابله با کرونا هم تاکید دارد که ارتباط بین گروه خونی و ابتلا به کووید 19، هنوز در مرحله تحقیق و پژوهش است و با وجود ادعایی که چند روز قبل یک اپیدمیولوژیست در یک برنامه تلویزیونی داشت و نوید می داد که دارندگان گروه خونی O کمتر از باقی مردم در معرض خطر ابتلا به کووید 19 هستند، اما همین دارندگان گروه خونی هم در صورت بی توجهی به خود مراقبتی یا مواجهه با یک مبتلای کووید19 و رعایت نکردن فاصله گذاری اجتماعی، حتما از آلودگی به ویروس کرونا در امان نخواهند بود.

منبع: روزنامه اعتماد

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 25 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1047

به "کدام گروه خونی در برابر کرونا آسیب پذیرتر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام گروه خونی در برابر کرونا آسیب پذیرتر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید