چگونه بر ناامیدی غلبه کنیم؟

به گزارش مسافرت رو، تهران (پانا) - به گفته روانشناس بالینی زمانی که انتظارات فرد برآورده نمی شود، احساس ناامیدی، یاس و سرخوردگی به سراغ او می آید.

چگونه بر ناامیدی غلبه کنیم؟

به گزارش ایرنا، سارا اکبرزاده با بیان اینکه تاسف کارهای از دست رفته و انتظارات برآورده نشده بطور طبیعی ناامیدی و از نظر خلقی و روانی اختلال افسردگی در فرد بوجود می آورد، گفت: برای اینکه هر فردی با چالش ناامیدی روبرو نشود باید بطور شفاف و با درک صحیح از راستای که در آن قدم گذاشته و پذیرش واقعیات، خود را به آرامش برساند و افکار پریشان را از خود دور کند.

وی شرح داد: بسیاری از محققان ناامیدی را نوعی غم و اندوه عنوان می کنند که فاصله غیرقابل پیش بینی بین انتظارات و واقعیت، آن را به وجود می آورد و بر این اساس چنانچه فردی احساس کرد که ناامیدی به سراغش آمده باید به دنبال جبران کارهای از دست رفته و تامین انتظارات واقعی باشد تا در راستا درست قرار گیرد.

این روان درمانگر تحلیلی اضافه نمود: راضیی و راضی کردن دیگران نقطه مقابل ناامیدی است و در واقع زمینه سازی برای روبرو با واقعیات و کارهای صحیح به شمار می رود و از طرفی ذهن را آموزش می دهد تا فرد ناامید باور کند و بپذیرد که هیچ تضمینی وجود ندارد در صورت دستیابی به آن کار راضی خواهد شد و در صورتی که خواسته و انتظارات آن برآورده نشد، اظهار تاسف و ناامیدی دیگر لازم نیست.

اکبرزاده با بیان اینکه ناامیدی می تواند در چگونگی رسیدن یا عدم دستیابی به خواسته و هدف هم در افراد اتفاق بیافتد، گفت: این دسته افراد پیش از هر گونه اقدامی باید با اندیشیدن و تشخیص راستای که باید بپیمایند، با واقع بینی دستیابی به هدف را برای خود ترسیم کنند تا در صورت عدم موفقیت، افسرده و یا ناامید نشوند.

وی زمان دستیابی به هدف یا خواسته را از جمله مواردی دانست که در صورت عدم تحقق می تواند فرد را افسرده و ناامید کند، گفت: براساس تحقیقات بدست آمده تنها تعداد کمی از افراد برای کاهش فشار روانی، هدف یا خواسته خود را که به آن نرسیده اند برای دیگران بازگو می کنند و این در حالیست که چنانچه فردی در محدوده زمانی معین به آنچه می خواهد نرسد و با توجه به شرایط زندگی خود مشاهده کند که خواسته دیگران زودتر به دست آمده، در این مواقع احساس ناامیدی و سرخوردگی به او دست می دهد.

این رواندرمانگر شرح داد: این محدودیت های زمانی خودخواسته و اغلب غیرواقعی است، از این رو نباید بدون شناخت موقعیت و زمان تصمیمی گرفت که منجر به حسرت و ناامیدی خود و دیگران شد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 6 آذر 1399 بروزرسانی: 6 آذر 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1349

به "چگونه بر ناامیدی غلبه کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه بر ناامیدی غلبه کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید