وقتی ترامپ از پیمان شکنی چین انتقاد کرد

به گزارش مسافرت رو، تهران-خبرنگاران-توئیت جدید ترامپ درباره خروج چینی ها از توافق با آمریکا و درخواست پکن برای مذاکره مجدد با آمریکا است؛ ادعای عهدشکنی که رئیس جمهوری آمریکا در آن یکه تاز است و حالا دستمایه ای برای جنگ تعرفه ها بین دو کشور شده است.

وقتی ترامپ از پیمان شکنی چین انتقاد کرد

به گزارش بامداد دوشنبه مسافرت رو، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا لحظاتی پیش در توئیتی نوشت: در تعامل با چینی ها حق با ماست. به یاد آورید که آنها (چینی ها) توافق با ما را شکستند و برای مذاکره مجدد کوشش کردند. ما درحال کسب ده ها میلیارد دلار از محل تعرفه های گمرکی از چین هستیم. خریداران محصولات می توانند آن را خودشان در داخل آمریکا بسازند (وضعیت ایده آل) یا اینکه این کالاهای مشمول تعرفه را از کشورهایی بدون تعرفه بخرند.

معاون نخست وزیر چین که ریاست مذاکرات تجاری با آمریکا را برعهده دارد، ادعای واشنگتن مبنی بر تخلف پکن از تعهداتش را نادرست توصیف کرد و گفت: مذاکرات برای انتها جنگ تجاری با آمریکا ادامه دارد و دور بعدی در پایتخت چین برگزار خواهد شد.

خروج از توافق یا عمل نکردن به تعهدات، اتهامی است که ترامپ به چینی ها وارد نموده است؛ اظهاری که خود تداعی نماینده خروج های مکرر از چند توافق جهانی و نقض پیمان های متعدد رئیس جمهوری آمریکا و درخواست مذاکره دوباره نظیر عهد شکنی درباره برجام و طرح ضرورت مذاکره دوباره است.

دونالد ترامپ از روز آدینه پس از آنکه آمریکا و چین نتوانستند در مذاکرات سطح بالای دو روزه خود به توافق برسند، تعرفه 200 میلیارد دلار کالای وارداتی چین به آمریکا را از 10 درصد به 25 درصد افزایش داد.

او همچنین به مقام های مرتبط دستور داده است که روند افزایش تعرفه ها بر تمام کالاهای باقیمانده وارداتی از چین به ارزش حدود 300 میلیارد دلار را شروع نمایند.

تارنمای چینی چاینا دات او آر جی نوشت که واشنگتن، روز آدینه 10 مه (20 اردیبهشت) پس از آن که نتوانست در مذاکرات سطح بالای دو روزه با چین به توافق برسد، تعرفه 200 میلیارد دلار بر کالای وارداتی چین به آمریکا را از 10 درصد به 25 درصد افزایش داد.

انجمن ملی تولیدنمایندگان گندم ایالات متحده، انجمن سویا آمریکا و انجمن ملی تولیدنمایندگان ذرت این کشور در بیانیه ای مشترک گفتند که کشاورزان آمریکا به شدت نگران اقدامات دونالد ترامپ درباره افزایش تعرفه بر کالاهای چین هستند.

براساس اظهارات این سه انجمن، این محصولات حدود 171 میلیون هکتار از زمین های کشاورزی آمریکا را تشکیل می دهد.

به گفته رئیس انجمن گندم کاران آمریکا، تولیدنمایندگان گندم درحال حاضر با مسائل زیادی در آمریکا روبرو هستند و این افزایش تعرفه ها نیز (با اقدام متقابل چین)، فشار بیشتری بر بازارهای صادراتی وارد خواهد نمود و ارزش چند دهه توسعه بازار را تهدید می نماید.

رئیس انجمن سویا آمریکا نیز دراین باره گفت: افزایش تعرفه ها عواقب جدی بر مزارع و خانواده کشاورزان وارد خواهد نمود؛ توسعه بازار سویا چین برای ما حدود 40 سال زمان برد و این بخش عمده ای از عمر ما است، بنابراین اگر توافق تجاری صورت نگیرد و تعرفه ها برداشته نگردد، کسانی که برای توسعه بازار کوشش کردند ممکن است نتیجه آن را در طول عمر خود مشاهده ننمایند.

پکن لحن تندتری را به نسبت همواره اتخاذ نموده و گفته است که اقدام آمریکا را بی پاسخ نمی گذارد.

اقدام ترامپ علیه پکن که همان افزایش چشمگیر تعرفه ها بر 200 میلیارد دلار از کالاهای وارداتی است واکنش های زیادی در چین به دنبال داشت و دولت و مردم این کشور را خشمگین کرد به طوری که وزارت بازرگانی چین گفت از راه مقابله به مثل وارد می گردد .

گزارش روزنامه گلوبال تایمز ارگان حزب حاکم چین توضیح داد که ممکن است پکن، ساختار اقتصادی آمریکا را هدف قرار دهد، به این معنا که چین، بزرگ ترین طلبکار آمریکا به شمار می رود و بیش از هزار میلیارد دلار اسناد قرضه آمریکا را در اختیار دارد که می تواند از این اهرم برای رویارویی با واشنگتن استفاده کند .

چینی ها همچنین اعلام نموده اند که زمان تجارت بیشتر با ارز چین (یوآن)، به جای دلار فرا رسیده است.

شبک**9241**1392

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.
منبع: ایرنا
انتشار: 17 تیر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 238

به "وقتی ترامپ از پیمان شکنی چین انتقاد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی ترامپ از پیمان شکنی چین انتقاد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید