وزیر خارجه عمان در ایران چه می نماید؟

به گزارش مسافرت رو، یوسف بن علوی وزیر خارجه عمان از روز گذشته در ایران به سر می برد و تاکنون با مقامات عالی رتبه ایرانی از جمله حسن روحانی رئیس جمهور، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، علی لاریجانی رئیس مجلس و علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و تبادل نظر نموده است.

وزیر خارجه عمان در ایران چه می نماید؟

با تور عمان از نگین خاورمیانه دیدن کنید.

به گزارش گروه بین الملل مسافرت رو، این سومین سفر آقای بن علوی طی یک سال گذشته به ایران است و همین مسئله و سابقه حضور او در ایران به طور خاص و موضوع کشور عمان به نحو عام موجب شده است که حدس های متعددی درباره دلایل و مأموریت حضور او در ایران مطرح گردد. عمان تاکنون در چند نوبت میانجیگری هایی میان ایران و آمریکا داشته که موضوع آزادسازی زندانی های دوطرف و مهمتر از همه مذاکرات هسته ای میان ایران و آمریکا از جمله آنها بوده است.

پیگیری های خبرنگار مسافرت رو از بعضی مقامات حاکی است که موضوع ابتکار صلح هرمز (HOPE) که مهرماه سال جاری توسط رئیس جمهور در سازمان ملل متحد مطرح شد یکی از موضوعات محوری گفتگوهای مقامات ایرانی با وزیر خارجه عمان بوده است. همچنین گفته می گردد که مسئله جنگ یمن از دیگر موضوعات مطرح شده در این گفتگوهاست. عربستان پس از ناکامی های بسیار و ضربات سنگینی که از مقاومت یمن دریافت کرد پشت صحنه به دنبال انتها دادن به این جنگ است و سعی می نماید به نحو آبرومندانه تری خود را از این مخمصه خلاص کند.

با این حال هنوز هیچ مقام رسمی این حدس ها درباره جزئیات این مذاکرات را تأیید ننموده است.

اما بن علوی هفته گذشته نیز با مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا دیدار داشته و سفر او به ایران پس از این دیدار این حدس را هم تقویت نموده است که امکان دارد او حامل پیامی از سوی آمریکایی ها و ترامپ به ایران باشد. با توجه به مباحث فی مابین ایران و آمریکا طی ماه های گذشته قاعدتاً اگر پیامی هم در کار باشد محتوای آن نسبت به گذشته تغییری نخواهد داشت و پیگیری همان انگیزه سابق آمریکا نسبت به ایران است.

بعضی منابع غیررسمی می گویند اگر هم چنین موضوعی در این جلسات مطرح شده باشد قطعاً پاسخ ایران به پیشنهادات زورگویانه آمریکایی ها همان نه قاطع سابق است و نه چیز دیگر.

بعضی تحلیلگران می گویند احتمالاً آمریکایی ها از اغتشاشات اخیر در ایران بوی کباب استشمام نموده اند و این مسئله البته طبیعی هم هست. آمریکا به وسیله حمایت و بسترسازی برای اغتشاشات و حمایت از گروهک های تروریستی که نقش آنها در بعضی مناطق ایران در آشوب های اخیر نیز واضح بود، تضعیف توان ملی ایران را نشانه رفته تا از این طریق بتواند اراده خود را علیه ایران که همان تسلیم مردم کشورمان است تحمیل کند.

این تحلیلگران معتقدند هرگونه کوتاه آمدن مقابل زورگویی های آمریکا در مقطع پیش از اغتشاشات اخیر عملاً به معنای تأیید کارکرد کمپین فشار حداکثری علیه ایران بود، بدین معنا که آمریکا اگر می دید که ایران با شروط زورگویانه اش مانند مذاکرات فرابرجامی یا مذاکرات منطقه ای و موشکی موافقت می کرد او نه تنها فشارش را کم نمی کرد بلکه آن را تشدید و تحریم ها را جدی تر می کرد تا بتواند تا تسلیم نهایی مردم ایران پیش برود، لذا نباید در برابر او عقب نشینی کرد. اما حالا که اغتشاشات اخیر پیش آمده و ترامپ نیز بوی کباب به مشامش خورده است وادادن در برابر او بسیار بیشتر از قبل به معنای ضربه سنگین به منافع ملی، ضربت بزرگ به آزادی ملت ایران در مشخص سرنوشتش و گزیده شدن نابخردانه از یک سوراخ به دفعات متعدد است.

در واقع این یک خباثت آشکار توسط آمریکایی هاست که از یک سو با راهنمایی سرویس های امنیتی خود و بعضی کشورهای منطقه در ایران اغتشاشاتی را با بهره گیری از بستر اعتراض بخش مهمی از مردم ایران به افزایش قیمت بنزین ساماندهی کند و تخریبات گسترده ای را موجب گردد و ناامنی را در ایران فراوری کند و در ادامه آن به دنبال بهره برداری از همین اغتشاشی باشد که خود یکی از گردانندگان آن بوده است.

.+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 12 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 614

به "وزیر خارجه عمان در ایران چه می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر خارجه عمان در ایران چه می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید