ظریف چرا به هند رفت؟

به گزارش مسافرت رو، وزیر امور خارجه کشورمان پس از سفر به ترکمنستان به هند رفت و در میان خبرنگاران اهداف سفر خود را برشمرد.

ظریف چرا به هند رفت؟

به گزارش خبرگزاری مسافرت رو به نقل از دیپلماسی عمومی وزارت خارجه، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه با بیان اینکه تهران در حوزه های مختلف با دهلی نو ارتباطات بسیار گسترده ای دارد، تاکید نمود: ایران همیشه با شرکای هندی خود مشورت می نماید.

ظریف روز یکشنبه به منظور دیدار با مقام های جمهوری ترکمنستان در صدر یک هیات بلند پایه سیاسی - اقتصادی راهی عشق آباد پایتخت این کشور شد.

وزیر امور خارجه در دیدار با مقام های ارشد ترکمنستان راه های گسترش روابط دو جانبه از جمله در زمینه های سیاسی، تجاری، حمل و نقل، انرژی، گمرکی و همچنین تحولات منطقه ای و جهانی را مورد گفت وگو و گفتگو قرار داد.

وی دوشنبه شب راهی دهلی نو شد تا با مقام های هندی درخصوص مسائل فیمابین گفتگو کند.

ظریف در بدو ورود به هندوستان در جمع مسافرت رو درباره سفر به ترکمنستان گفت: سفر بسیار خوبی را به ترکمنستان داشتم و در این سفر در مورد همکاری های دو جانبه و چندجانبه صحبت های خوبی شد.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین درباره اهداف سفر خود به هندوستان نیز اضافه نمود: دهلی نو یکی از شرکای نزدیک ایران است و ما با هندوستان در حوزه های مختلف ارتباطات بسیار گسترده ای داریم.

او در ادامه به ارتباطات اقتصادی گسترده ایران با هندوستان اشاره نمود و گفت: سیستم اقتصادی ویژه ای بین ما و دهلی نو از قبل طراحی شده که این سیستم برای همکاری های دو جانبه استفاده می شده و می گردد.

ظریف ادامه داد: همچنین هندوستان از بزرگترین مشتریان نفت خام جمهوری اسلامی ایران است.

وی به حوزه های دیگر ارتباطی دو کشور اشاره نمود و گفت: رابطه ما با هندوستان در حوزه های دیگر از جمله فرهنگی، سیاسی و همکاری های منطقه ای است به طوریکه همکاری ما با این کشور در افغانستان بسیار روابط گسترده ای است.

ظریف تاکید نمود: لذا ما همیشه مشورت هایی را با شرکای هندی خود در زمینه های مختلف داریم که من در این سفر این مشورت ها را هم دنبال خواهم کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان امروز (سه شنبه) با سوشما سواراج همتای هندی خود دیدار و در مورد مسائل مختلف گفت وگو خواهد نمود.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 30 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 258

به "ظریف چرا به هند رفت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف چرا به هند رفت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید