سید عمار حکیم به دنبال ائتلاف جدید سیاسی در عراق

به گزارش مسافرت رو، برنامه ریزی جریان حکمت ملی به رهبری سید عمار حکیم برای تشکیل یک ائتلاف جدید سیاسی در عراق بازتاب رسانه ای گسترده ای در این کشور داشته است .

سید عمار حکیم به دنبال ائتلاف جدید سیاسی در عراق

هر چند اعضای این ائتلاف جدید ترجیح داده اند، فعلا اطلاعات کاملی از آنها را منتشر نشود، اما مجموعه اظهارنظرهایی که تا به امروز عنوان شده، به نظر می رسد این ائتلاف به دور از بعضی ائتلاف های شیعی عظیم، به ویژه سه ائتلاف الفتح (هادی العامری)، سائرون (مقتدا صدر) و دولت قانون (نوری المالکی) خواهد بود.

بعضی بر این ائتلاف یا جبهه سیاسی و یا فراکسیون مجلسی به عنوان گروه سیاسی جدید برای حمایت از اقدامات دولت مصطفی الکاظمی نام برده اند.

بر پایه گزارش ها، قرار است این فراکسیون جدید در مجلس، در حمایت از اقدامات دولت برای خروج از بحران هایی که اکنون عراق را درگیر نموده، در تصویب قوانین مهم کوشش کند.

جریان حکمت ملی هم اکنون یکی از مهمترین جریان های نزدیک و حامی دولت الکاظمی نخست وزیر عراق است، زیرا نخستین بار این جریان سیاسی نام وی را به عنوان نامزد نخست وزیری مطرح نمود و پس از بحث و جدل زیاد، جریان های دیگر سیاسی با الکاظمی به عنوان نخست وزیر موافقت کردند.

نخستین تمهیدات برای شکل گیری این ائتلاف جدید سیاسی سه شنبه هفته گذشته (دوم ژوئن ،13 خردادماه 99) در دفتر حکیم با حضور اعضایی از جریان حکمت، ائتلاف النصر (حیدر العبادی)، کنگره ملی (آراس حبیب) و بعضی از اعضای ائتلاف دولت قانون (نوری المالکی) و گروه نخبگان (هیثم الجبوری) به علاوه جنبش اراده (حنان الفتلاوی) برگزار گشت.

جاسم البخاتی نماینده مجلس عراق از جریان حکمت ملی در مجلس متعاقب این نشست گفت که این ائتلاف جدید با هدف تصویب قوانین مهم شکل گرفته است.

وی خاطر نشان کرد که احتمالا فراکسیون السند (احمد الاسدی) نیز به این ائتلاف بپیوندد.

آنچه مسلم است، بیشتر اعضای ائتلاف جدید، جزو گروه های همراه دولت مصطفی الکاظمی هستند.

عضو جریان حکمت در دیشب در سخنانی در تلویزیون العهد عراق گفت که فراکسیون السند به زودی از مجموعه ای از نمایندگان که تصمیم گرفته اند از تاثیر و تاثر رهبران سیاسی فاصله بگیرند و مستقل عمل نمایند، اعلام موجودیت می نماید.

حسن المسعودی خاطر اضافه کرد که این فراکسیون جدید، فقط منافع ملت و کشور را مورد توجه قرار می دهد و تحت تاثیر سیاست های دیکته شده دیگران، نخواهد بود.

وی اضافه کرد که جریان حکمت با وجود این اینکه برای تشکیل یک فراکسیون کوشش می نماید، اما در اداره و مدیریت و رهبری آن نقشی ندارد و هنوز در مورد رهبری این ائتلاف تصمیم گیری نشده است.

تا به امروز اعضای این ائتلاف جدید درباره تعداد کرسی هایی که در مجلس عراق خواهند داشت، اظهار نظر ننموده اند، اما معتقدند که ائتلاف جدید، در تصویب قوانین در مجلس، یک فراکسیون تعیین نماینده خواهد بود.

تا به امروز جریان های سیاسی کرد و اهل سنت در مورد پیوستن به ائتلاف جدید عمار حکیم اظهارنظر ننموده اند.

آنچه مسلم است این که تشکیل این ائتلاف وزن حکیم را در معادلات سیاسی عراق تعیین نماینده خواهد نمود.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 20 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1126

به "سید عمار حکیم به دنبال ائتلاف جدید سیاسی در عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سید عمار حکیم به دنبال ائتلاف جدید سیاسی در عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید