دیدار نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در افغانستان با عراقچی

به گزارش مسافرت رو، تهران (پانا)- نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان و رئیس یوناما که در رأس هیأ تی به منظور رایزنی در خصوص مسائل افغانستان وارد تهران شده است، روز یکشنبه با معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان دیدار و گفت وگو کرد.

دیدار نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در افغانستان با عراقچی

به گزارش وزارت امور خارجه، در این ملاقات تحولات افغانستان و وضع سیاسی و امنیتی آن کشور و همچنین آخرین تحولات فرایند صلح و مسائل پیش آمده در گفت وگوهای بین الافغانی که هم اکنون در دوحه در جریان است، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در این ملاقات سیدعباس عراقچی با اشاره به روابط نزدیک ایران و افغانستان، بار دیگر حمایت جمهوری اسلامی ایران از فرایند صلح با مالکیت دولت افغانستان و مشارکت تمام گروههای سیاسی از جمله طالبان را مورد تصریح قرار داده و بر لزوم حفاظت از دستآوردهای مردم افغانستان در دو دهه گذشته بویژه قانون اساسی و ساختارهای دموکراتیک آن کشور و اهمیت توجه به حقوق اقلیتهای قومی و مذهبی و حقوق زنان در جریان مذاکرات صلح تأکید کرد.

معاون سیاسی وزیر خارجه کشورمان اضافه نمود: مسأله افغانستان راهکار نظامی ندارد و با اشاره به مسائل ایجاد شده برای مردم افغانستان بر اثر رویکردهای اشتباه و سیاست یکجانبه گرایانه دولت آمریکا در ارتباط با فرایند صلح در آن کشور و جایگاه سازمان ملل به عنوان تسهیل کننده بی طرف گفت وگوهای صلح در گذشته، نقش یوناما برای کمک به پیشبرد گفت وگوهای بین الافغانی و میزبانی مشورتهای بین المللی را مهم دانسته و جمهوری اسلامی ایران برای همکاری با آن سازمان در این خصوص آماده است.

خانم دبورا لاینز نیز در این ملاقات با اشاره به نقش مثبت جمهوری اسلامی ایران در حمایت از دولت و مردم افغانستان، آمادگی سازمان ملل برای کمک به پیشبرد فرایند صلح در افغانستان را اعلام کرد. در این خصوص طرفین با اظهار نگرانی از افزایش تلفات در جنگ افغانستان، کاهش خشونتها را برای فراهم کردن فضای لازم در جهت پیشرفت در گفت وگوهای بین الافغانی ضروری دانستند.

رئیس یوناما همچنین با اشاره به اهمیت اجرای طرحهای اقتصادی برای توسعه زیرساختهای افغانستان و کمک به بهبود وضع معیشت مردم آن کشور، اقدامات گذشته جمهوری اسلامی ایران در این زمینه را مهم دانسته و ضرورت استفاده از ظرفیتهای موجود برای توسعه این گونه همکاریها را مورد تاکید قرار داد.

عراقچی با استقبال از ایده های مطرح شده از سوی خانم لاینز، با اشاره به همکاریهای ترانزیتی و ساخت خط آهن خواف- هرات، به مذاکرات جاری بین ایران و افغانستان برای همکاریهای راهبردی در حوزه های مورد علاقه دو طرف از جمله توسعه زیرساختها، انرژی، برق و آب اشاره کرد و اهمیت نقش سازمان ملل و سازمانهای تخصصی زیر مجموعه آن در جهت تسهیل این همکاریها را مورد تأکید قرار داد.

هیأت معاونت ملل متحد در افغانستان موسوم به یوناما، مجموعه و ائتلاف سیاسی است که در سال 2002 از طرف شورای امنیت به درخواست دولت افغانستان شکل گرفت. هدف این مجموعه کمک به دولت و مردم افغانستان برای تثبیت صلح پایدار در این کشور است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 17 آذر 1399 بروزرسانی: 17 آذر 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1370

به "دیدار نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در افغانستان با عراقچی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیدار نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در افغانستان با عراقچی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید