دستاوردهای وزارت آموزش وپرورش در چهل سالگی انقلاب؛ میزبانی ایران از 4 المپیادجهانی دانش آموزی

به گزارش مسافرت رو، مرکز ملی پرورش استعداد های درخشان و دانش پژوهان جوان طی 4 دهه انقلاب میزبانی 4 المپیاد علمی جهانی را بر عهده داشته است.

دستاوردهای وزارت آموزش وپرورش در چهل سالگی انقلاب؛ میزبانی ایران از 4 المپیادجهانی دانش آموزی

به گزارش ، همراه با تحولات سریع و پیچیدگی های روزافزون سازوکار های ارتباطات بین المللی مفاهیم جدیدی از روابط بین کشور ها در زمینه های مختلف در کنار دیپلماسی سیاسی شکل گرفته که رفته رفته اهمیت آن ها حتی در مواقعی بیش از دیپلماسی سیاسی است و چه بسا بسیاری از گره های روابط سیاسی را با گسترش این نوع از دیپلماسی ها می توان گگردد.

دیپلماسی علمی یکی از انواع این دست مفاهیم جدیدی است که ضمن بالا بردن توان علمی کشور ها در تعامل با یکدیگر، افزایش اقتدار کشور ها را هم به دنبال دارد.

هیچ کس نمی تواند منکر آن گردد که داشتن نگاه علمی در مدیریت مسائل داخلی کشور ها و مناسبات آن ها با یکدیگر می تواند گره بسیاری از مشکل مالی، سیاسی، زیست محیطی و فرهنگی را بگشاید کما اینکه اکنون هم در قالب دیپلماسی علمی، کشور ها به صورت مشترک پروژه هایی را با یکدیگر اجرا می نمایند که تاکنون نتایج ارزشمندی را هم به دنبال داشته است. المپیاد ها یکی از مصادیق دیپلماسی علمی است که کشور ها طی آن و در رقابت با یکدیگر، توانایی های خود را در علوم پایه که از بنیادی ترین علوم است، محک می زنند. موفقیت در این رقابت ها، به نوعی، نشان دادن گوشه ای از توانایی های علمی کشورمان به دنیایان است.

حضور 224 کشور دنیا در المپیادهای دنیای برگزار شده در ایران

طی سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، دانش پژوهان ما در المپیاد های بسیاری شرکت داشته اند و هر بار توانسته اند با کسب مدال های رنگارنگ در سطح دنیای برای ایران افتخارآفرینی نمایند.

برگزاری و میزبانی المپیاد ها باهدف یاری به گسترش علوم برگزار می شوند و توجه ویژه ما به المپیاد ها می تواند ضمن ایجاد انگیزه در دانش آموزان به بهبود وضعیت علمی معلمان و توجه والدین به رشته های علوم پایه بسیار مؤثر باشد و در انتقال دانش به مربیان، دانش آموز و ایجاد انگیزه در بین متصدیان تعلیم و تربیت امری مهم است.

از این رو در چهار دهه انقلاب وزارت آموزش وپرورش با برگزاری 4 المپیاد علمی دنیای با حضور 224 کشور دنیا سعی شده است تا از مزایای این میزبانی استفاده گردد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 17 خرداد 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 202

به "دستاوردهای وزارت آموزش وپرورش در چهل سالگی انقلاب؛ میزبانی ایران از 4 المپیادجهانی دانش آموزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستاوردهای وزارت آموزش وپرورش در چهل سالگی انقلاب؛ میزبانی ایران از 4 المپیادجهانی دانش آموزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید