خبرنگاران فرماندار شاهرود: توزیع نهاده های دامی ساماندهی و شفاف سازی شود

به گزارش مسافرت رو، شاهرود - خبرنگاران - فرماندار شاهرود با بیان این که 60 درصد از شیر استان سمنان در شاهرود و میامی تولید می شود، بررسی مجدد ضرایب هر یک از شاخص های معین کننده تخصیص نهاده های دامی را خواستار شد.

خبرنگاران فرماندار شاهرود: توزیع نهاده های دامی ساماندهی و شفاف سازی شود

نادر فخری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگاران اضافه کرد: باید فرآیند توزیع نهاده های دامی در استان شفاف سازی گردد و آمار رسمی نهاده های توزیع شده در 6 ماهه نخست سال جاری با مشخص تعداد واحدهای دامی و تعداد دام موجود به تفکیک شهرستان ها اعلام گردد.

وی از پیگیری مسائل گاوداران شهرستان شاهرود در تامین نهاده های دامی خبر داد و شرح داد: موضوع کمبود نهاده های دامی به عنوان یک مشکل اساسی در سطح ملی در حال رصد و پیگیری است.

فخری با تاکید بر لزوم رعایت عدالت و شفافیت در توزیع نهاده های دامی گفت: ضرایب وزنی و ارزشی هریک از شاخص ها ازجمله شیر و گوشت باید با همکاری اتحادیه ها و دستگاه های مربوطه مورد بررسی مجدد قرار گرفته و سهمیه شهرستان ها براساس ضرایب جدید شاخص ها مشخص گردد.

فرماندار شاهرود اجرای طرح پلاک کوبی دام ها را ضروری خواند و اظهارداشت: بهترین اقدام برای تخصیص عادلانه نهاده به شهرستان ها ، اجرای طرح پلاک کوبی دام هاست که با اجرای آن فرآیند راستی آزمایی درخصوص تعداد دام موجود در سطح استان به تفکیک شهرستان ها تسهیل و تخصیص عادلانه نهاده های دامی ممکن می گردد.

وی با بیان اینکه هم اکنون تعداد 12 تشکل و 6 کارخانه تولید خوراک دام در شهرستان شاهرود فعالند، ابرازداشت: تمامی تشکل ها و کارخانه های تولید خوراک دام این شهرستان ملزم به عضویت در اتحادیه های استانی هستند.

به گفته وی ایجاد فرصت برای عضو گیری مجدد و برگزاری انتخابات هیات مدیره اتحادیه های استانی نیازمند پیگیری دستگاه های مرتبط است.

فرماندار شاهرود به فرآیند تخصیص نهاده های دامی به عشایر شهرستان اشاره کرد و گفت: افزایش دقت و نظارت دستگاه مرتبط در نحوه تخصیص و توزیع نهاده های دامی به این گروه خاص ضروری است.

فخری با اشاره به اینکه اختصاص نهاده های دامی ویژه عشایر استان بر اساس تعداد پنج هزار خانوار است، اضافه کرد: سهمیه شهرستان شاهرود باید بر اساس تعداد هزار و 540 خانوار عشایر این شهرستان مشخص و تخصیص یابد.

وی تبدیل نهاده دامی تخصیصی عشایر را به خوراک فرآوری شده از جمله کنسانتره ضروری خواند و گفت: باید با استفاده از ظرفیت های موجود در استان و شهرستان برای تهیه خوراک فرآوری شده، اقدام گردد.

معاون استاندار سمنان با اشاره به ظرفیت های موجود در شرق استان در موضوع تولید و ذخیره سازی نهاده های دامی گفت : با توجه به گستره شهرستان شاهرود و فرآیند توزیع نهاده از انبارهای مستقر در مرکز استان؛ انبارهای ذخیره سازی موجود در این شهرستان به منظور کاهش هزینه های حمل و نقل و تسریع فرآیند توزیع از سوی دستگاه های مرتبط شناسایی و به پشتیبانی امور دام استان معرفی می شوند.

فخری کنترل کیفی خوراک های تولیدی و ورودی به کارخانه ها و دامداری ها را ضروری دانست، و ادامه داد: واگذاری آزمایشگاه علوم دامی جهاد کشاورزی شهرستان شاهرود به صندوق حمایت از توسعه کشاورزی این شهرستان با همکاری دستگاه های مرتبط در دست پیگیری است.

هفته گذشته نشستی با حضور فرماندار شاهرود، معاون تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان، مدیر پشتیبانی امور دام استان، رییس جهاد کشاورزی شهرستان ، رییس امورعشایری شهرستان، تعدادی از مدیران عامل و اعضای شرکت های تعاونی دامداری ها و برخی از دامداران شهرستان به منظور بررسی مسائل توزیع نهاده های دامی در فرمانداری شاهرود برگزار گشت.

یکهزار و 700 تن انواع نهاده های دامی در سه ماهه نخست سال جاری در این شهرستان توزیع شد.

شهرستان شاهرود با داشتن 400 هزار راس دام سبک 24 درصد از دام سبک استان و با داشتن 31 هزار راس دام سنگین 30 درصد دام سنگین استان سمنان را دارد.

منبع: ایرنا
انتشار: 29 آبان 1399 بروزرسانی: 29 آبان 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1334

به "خبرنگاران فرماندار شاهرود: توزیع نهاده های دامی ساماندهی و شفاف سازی شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران فرماندار شاهرود: توزیع نهاده های دامی ساماندهی و شفاف سازی شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید