خبرنگاران روایت روزنامه گاردین از روزهای کرونایی در کابل

به گزارش مسافرت رو، اسلام آباد - خبرنگاران - روزنامه انگلیسی گاردین اجرای تعطیلی کامل در کابل پایتخت افغانستان را موجب ترس و افزایش گرسنگی توصیف کرد و نوشت: ساکنان پایتخت افغانستان بین مبتلا نشدن به کرونا و تامین غذا برای خانواده خود با انتخاب جدی روبرو هستند.

خبرنگاران روایت روزنامه گاردین از روزهای کرونایی در کابل

گاردین در این گزارش با اشاره به وحشت حاکم در کابل و افزایش گرسنگی به دلیل اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی جهت مهار کرونا، اضافه کرد: حدود 8 میلیون از ساکنان کابل به عنوان پایتخت یکی از فقیرترین و جنگ زده ترین کشورهای جهان، باید از میان جلوگیری از شیوع کرونا و تامین موادغذایی یکی را انتخاب کنند.

در این گزارش آمده است: بسیاری از ساکنان شهر کابل دستور ممنوعیت تردد در معابر را نادیده گرفتند. حتی کارگران و دست فروشان در زیر تابلوهای تبلیغاتی که پیام هشدار دهنده درخصوص خطر ویروس کرونا روی آن نوشته شده است تا زمانی به کار خود ادامه می دهند که سرانجام نیروهای پلیس وارد صحنه شده و آنان را متفرق می کنند.

تعطیلی شهر کابل در حالی صورت گرفت که وزیر بهداشت افغانستان بی اعتنایی مردم را مورد سرزنش قرار داد. وی هشدار داد: اگر ما کرونا را جدی نگیرم، این ویروس به خطر جدی پیش روی ما خواهد بود به همین دلیل نیاز به پیروی از تمهیدات بهداشتی است.

گاردین به نقل از اظهارات چند هفته گذشته وزیر بهداشت افغانستان نوشت: برآوردها نشان می دهد که بیش از 25 میلیون نفر در افغانستان در خطر ابتلا به کرونا قرار دارند و حداقل 16 میلیون نفر نیز علائم آن را نشان می دهند بنابراین اگر به تمهیدات بهداشتی عمل شود می توان جلوی گسترش این بیماری را گرفت.

اعمال طرح فاصله گذاری اجتماعی (تعطیلی کامل) در کابل امری اجتناب ناپذیر است اما بسیاری از آنان نگرانند که زنده ماندن مردم در این شرایط و در یک کشور فقیر و جنگ زنده چندان آسان نباشد.

گفت وگو با برخی از فروشندگان و قشر کم درآمد در شهر کابل نشان می دهد که آنان همچنان بین تعطیلی کسب و کار و یا ادامه فعالیت خود مانده اند. به گفته این افراد اگر سودی در کار نباشد آنان قادر به پرداخت اجاره و خرید نیازهای اساسی خانواده خود نخواهند بود.

گاردین نوشت: ده ها هزار کارگر روزمزد از شرایط آینده خود به شدت نگران هستند و به گفته سازمان بین المللی یونیسف دست کم 60 هزار کودک ساکن کابل به تنهایی مشغول کار و کسب درآمدزا برای خانواده های خود هستند.

بنابر این در چنین شرایط فعلی قرنطینه و یا تعطیلی 21 روزه در کابل ممکن است بسیاری از افراد را به سمت فقر، گرسنگی و بی خانمانی سوق دهد. دولت افغانستان برای مهار کرونا از آزادی هزاران زندانی خبر داد اما همزمان با افزایش بیکاری بسیاری معتقدند که میزان جرایم خشونت آمیز و سرقت افزایش خواهد یافت.

منبع: ایرنا
انتشار: 3 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1001

به "خبرنگاران روایت روزنامه گاردین از روزهای کرونایی در کابل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران روایت روزنامه گاردین از روزهای کرونایی در کابل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید